ZVEŘEJŇUJEME MEZI PRVNÍMI: GUATEMALŠTÍ ARCHEOLOGOVÉ OBJEVILI NEJVĚTŠÍ PYRAMIDU SVĚTA (CO SE TÝČE OBJEMU) A OKOLNÍ MAYSKÉ MĚSTO VELIKÉ JAKO POLOVINA LOS ANGELES --- DOSAVADNÍ VĚDOMOSTI O MAYSKÉ CIVILIZACI SE BUDOU REVIDOVAT

Stojíme před senzační událostí. Guatemalští archeologové v posledních týdnech učinili převratný a svým způsobem až fascinující objev. V centru událostí v lokalitě Mirador se nachází i experti na archeologii dr. Richard Hansen a Brook Baldwin. Tito dva lidé Vás nyní seznámí se všemi podstatnými informacemi. Jsem rád, že náš internetový magazín patří mezi první v České republice, který své čtenáře může aktuálně informovat o této události. Předejme však nyní slovo oběma dvěma jmenovaným aktérům.


Brook Baldwin (B.B.): Přiznám se, že jsem vášnivý archeolog a jsem nesmírně rád, že naše kamera byla první na světě, která mohla natočit aktuálně největší pyramidu na světě (z hlediska objemu). Tato pyramida je komplexně pokrytá džunglí a obecně čelí mnoha hrozbám. Ze vzduchu všechno vypadá jako džungle, ale tento obří les v Guatemale skrývá jedno velmi významné starověké tajemství - "Město Mirador", o kterém se nyní hovoří jako o prvotní kolébce původní mayské civilizace.

Toto místo má velikost velkého moderního města. To, co se na první pohled jeví jako kopec, je ve skutečnosti obří pyramida. Podle zástupců "Mirador Basin Project" jde o největší pyramidu na světě z hlediska objemu. Televizní společnost CNN nyní aktuálně natáčí dokumentární pořad o této události. Režiséry tohoto dokumentu jsou hlavní archeolog projektu dr. Richard Hansen a vedoucí "Nadace Globálního Dědictví" Jeff Morgan.

Richard Hansen (R.H.): O pyramidě "La Danta" se musí svět dozvědět, a to již z toho hlediska, že toto místo představuje neuvěřitelné množství práce - s největší pravděpodobností tu bude největší koncentrace archeologů na jednom místě v dějinách moderní archeologie. Každý kámen této pyramidy od jejího vrcholku až k základně bude nutné prozkoumat, a to ještě ani vůbec netušíme, co nás bude čekat uvnitř této gigantické pyramidy.


B.B.: Všechno se zde musí dělat ručně s největší opatrností. Guatemalští archeologové s obrovskou trpělivostí krok za krokem odkrývají skutečně další div světa. Zatím nemáme absolutně žádnou představu o tom, jakým způsobem mohla být tato gigantická stavba postavena. Ovšem pohled z vrcholu pyramidy "La Danta" je prostě velkolepý.

R.H: Ano, ukazuje se, že toto je centrem mayského světa.


B.B.: Jsme tady na vrcholku pyramidy "La Danta" a nacházíme se ve výšce 72 metrů nad okolním lesem. Zde v džungli v lokalitě "El Mirador" se nachází obří mayské město, které je absolutně neprozkoumané. Jeho velikost odpovídá zhruba polovině města Los Angelos. Navíc jsme přesvědčeni o tom, že zde v okolí budou v následujících měsících objeveny stovky dalších menších pyramid.

Již některé pyramidální artefakty, které doposud nespatřilo lidské oko naší moderní společnosti, nám byly ukázány. Bylo to fantastické. Jednalo se o obří relikvie věnované příběhu o stvoření světa - "Popol Vuh". Již nyní je jasné, že se bude muset revidovat celá kompletní mayská historie. Podle prvotních odhadů se ukazuje, že gigantická pyramida "La Danta" a okolní město byly vybudovány někdy v období kolem roku 200 - 300 př. n.l. Jedná se tedy o památky staré zhruba 2300 let.

R.H.: V současné době je největší starostí najít plán jak pokračovat v procesu postupného zpřístupnění a odhalení celého komplexu tak, aby došlo pokud možno k co nejmenšímu ekologickému narušení okolností přírody. V důsledku hrozby nájezdů lesních dělníků a pašeráků v oblasti archeologie vysílá do lokality guatemalská vláda silný armádní oddíl, který by měl celou rozsáhlou oblast bedlivě střežit a chránit archeologické týmy při jejich práci.

Vše je teprve na počátku, a tak další úžasné informace lze teprve očekávat.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.