V roce 1991 jsem cestoval Skotskem za nejtajemnějšími a nejzvláštnějšími místy této starobylé země. Patřilo mezi ně i Craig Phadrig, raně středověké naleziště jež se vyjímá na zalesněném, 172 metry vysokém kopci nad východním okrajem Inverness, nejsevernějšího města Britského království. Z kopce lze spatřit zátoku Beauly Firth na severu nebo ústí řeky Ness na severovýchodě. Výhled to je vskutku panoramatický, stejně jako impozantní a dominantní, což vypovídá o vojenském účelu oné staré stavby. Ruiny samotné se nezdají být ničím výjimečné. Vnitřní zdi sestávají z kamenů hrubě navršených do výše sotva přesahující jeden metr a zabírají prostor ve tvaru oválu o přibližné ploše 75 metrů na 23 metry. Za nimi leží další, tentokrát vnější hradba, části třetí lze nalézt na východě.

Král Bride Mac Maelchon tu údajně vládl keltským Piktům v pozdní části 6. stol. n.l. po dobu 34 let. Byly zde nalezeny piktské nástroje k obrábění kovů a o 200 let mladší francouzská keramika, ale nic víc. Tyto běžné detaily nic nenasvědčují o skutečném významu zdánlivě všední pevnosti; Prohlédnete-li si ovšem nahrubo postavené, neomítnuté zdivo zblízka a pořádně, všimnete si, jak je prostor mezi velkými kamennými bloky vyplněný štěrkem, aby stěna působila jako tvrdá, skleněná masa. Povrch kamene byl totiž doslova roztaven v procesu známém jako „vitrifikace“, což je molekulární změna kamenného povrchu způsobena vysokými teplotami. Ty pak přetvoří hrubý povrch na jemný a hladký. “Molekulární změny způsobené vysokou teplotou na povrchu kamene vytvoří vrstvu, slupku nebo plášť chcete-li, a tak když se k žáru přidá i vnější formující tlak, hrubý kámen získá jemný povrch připomínající svým kovovým leskem nátěr” (zdroj: Youtube, Vitrified Rocks and Stones in the Inca Vestiges, “https://www.youtube.com/watch?v=x81-5SWVtUQ&t=61s).

Obrázek půdorysu pevnosti Craig Phadrig

Craig Phadrig jsem si konkrétně vybral, protože ve srovnání s dalšími sedmdesátí podobnými lokalitami ve Skotsku patří k t

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.