ZÁBLESK MEZI DIMENZEMI - TAJEMSTVÍ ANTARKTIDY ODHALENO (7)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

09.02.2012 Exkluzivně

Endelmiro, nástupce Juliána Farrella (předsednictví: 2.2.1944 – 6.4.1946), stejně jako prezident a generál, bývalý ministr práce Juan Domingo Perón bezprostředně navázali diplomatické vztahy se Sovětským svazem a podepsali se sovětskými vojenskými odborníky a ministry hospodářských odvětví celou řadu velmi důležitých dohod. Do konce roku 1946 se v argentinských přístavech objevily sovětské obchodní lodě, stejně jako na moři v okolí Jižních Orknejí nebo Jižních Sandwichových ostrovů se objevily tehdejší sovětské velrybářské lodě. Američtí rybáři si všimli několikrát nedaleko pobřeží Antarktidy i sovětských křižníků.

Ve stejné době sice více méně formálně, ale přesto umírá staré britské impérium. Juan Perón pokračuje v politice zaměřené na další obohacení státní pokladny. Uvědomoval si, že s Angličany se v podstatě nedá obchodovat s ničím jiným kromě zbraní, ale na druhou stranu velmi dobře věděl, že Britové byli těmi nejoptimálnějšími prostředníky při jednání s nenáviděným a bohatým „Strýčkem Samem“.

Takže neuplynulo ani půl roku od kapitulace Německa a najednou se britští vědci začali objevovat v blízkosti Antarktidy, zároveň se britské lodě začaly častěji objevovat i ve Weddellově moři a na druhou stranu se v argentinském námořnictvu objevila zbrusu nová letadlová loď postavená Brity. Tato ultramoderní letadlová loď nestála argentinské ministerstvo financí ani peso, stejně jako americký křižník „Brooklyn“, který byl v argentinském námořnictvu znám pod názvem „Bentisinko de Mayo“. Do argentinské armády začalo proudit velké množství dalšího vojenského vybavení. Bylo velmi vážně počítáno s tím, že se Argentina v dohledné době stane spojencem Severoatlantických sil.

Stalin tlačil na prezidenta Peróna, aby tehdejšímu Sovětskému Svazu přenechal území, díky kterému by pak východní mocnosti připadla oblast Nového Švábska. Výměnou za prvotřídní uran byla Argentina vyškrtnuta ze seznamu rozvojových zemí. Kromě toho, že argentin

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly