VYTVOŘENO Z VOLATILITY: STABLECOINY A VÝVOJ KRYPTOMĚN

Portyanskiy David

Portyanskiy David

autor

30.04.2024 Společnost

Úvod

Aby se mohl uskutečnit jakýkoli velký pokrok a aby dosáhl požadované úrovně přijetí, je třeba prolomit a odstranit překážky, které mu brání v cestě, aby se jeho dostupnost a výhody mohly šířit směrem k obyvatelstvu. Pokud se objeví závada nebo nedostatek, který způsobí, že pokrok bude zavržen nebo zpomalen, bude vytvořen samostatný projekt. Tento nový projekt bez destabilizujícího prvku opraví nebo nahradí původní projekt. Tento proces zdokonalování je designu vrozený. Bez této cesty se inovace utlumí a nakonec se stane regresivní. Aby se tomu zabránilo, je třeba o kritice vynálezu diskutovat a realizovat ji všude tam, kde je to považováno za možné. Odtud pak inovace a pokrok postupují.

Jedním z nejčastějších a nejopodstatněnějších argumentů vznášených proti bitcoinu a kryptoměnám je jejich cenová volatilita. Přijetí bitcoinu brání to, že selhává jako prostředek směny, stejně jako zlato a další komodity. Pokud cenový rozdíl mezi bitcoinem a zbožím, za které je směňován, skáče nahoru a dolů několikrát denně a v řádu několika procentních bodů, málokdo je ochoten jej přijmout jako platební prostředek. Jeho přirozená decentralizovaná povaha znemožňuje, aby jej kontroloval suverénní stát nebo subjekt. Neexistuje žádná armáda s jadernými hlavicemi, která by vynucovala hodnotu bitcoinu, jako je tomu u amerického dolaru nebo eura. Bez vlády, která by regulovala přijetí nebo legálnost měny, je pak cena ponechána zcela a neomezeně volnému trhu, který je náchylný k nepředvídatelným a iracionálním výkyvům.

Přestože se trh občas mírně uchyluje k iracionalitě, veřejnost má vliv na určování cen určitého zboží pokaždé, když s ním přichází do směnného styku. V důsledku těchto směnných interakcí, zpravidla ve stylu aukcí, nezůstávají ceny stabilní, přestože nedochází k žádné inherentní změně samotného zboží. Toto vnímání rozdílných hodnot nespočívá v položce, v tomto případě v bitcoinu, ale ve vnímání této položky trhem. Pokud se například stejný bochník chleba, stejné velikosti a značky, prodává na dvou různých místech v různou dobu a za různé ceny, pak nelze tvrdit, že je to způsobeno položkou, že dosahuje dvou rozdílných cen, ale jsou to tržní podmínky, jako je koncentrace bohatství v regionu, osobní vkus, předpisy a náklonnost lidí k dané položce, které určují rozdíly.

My, veřejnost, sice máme vliv na zvyšování a snižování cen, ale máme také moc určovat problém směňovaného zboží. Spotřebitel sice může nenápadně - ale ne výslovně - informovat o závadách zboží, ale bude působit jako metr vůči dané problematice tím, že ho prostě nekoupí. Pokud společnost závadu nezlepší nebo neodstraní, riskuje ztrátu prodeje nebo ještě něco horšího. U technologického pokroku dochází k podobnému uvažování, ale pod jinou metodou. V důsledku kolísání ceny Bitcoinu, a nikoli směrem k nějaké základní vadě Bitcoinu, byl vytvořen nápravný vynález zavedením stablecoinů, jako je Tether nebo USDC (USD Coin). Ty byly vymyšleny a zavedeny s cílem zajistit stabilní ceny v kryptografickém ekosystému a povzbudit nové uživatele, aby do tohoto prostoru vstoupili bez obav a strachu z cenových skoků a pádů. V šílenství, kterým je tento rodící se prostor, existuje jedna konstanta. Stablecoiny nám umožňují "provádět transakce ve známých, méně volatilních měnách a aktivech".1 Zde je zakotveno a je připravena cesta pro globální přijetí kryptoměn a globální revoluci v měnových a finančních akcích. Jako u každého technologického pokroku však o výhodách a nevýhodách rozhodují uživatelé.

 

Stabilní mince a jejich varianty

Než vzaly vládní a firemní ruce Bitcoin a jemu podobné vážně, začala komunita kryptoznalců experimentovat s vlastnostmi Bitcoinu s cílem vytvořit nové aplikace a blockchainy, které by vylepšily, aktualizovaly a umožnily globální dostupnost všech aspektů tradičního finančního aparátu. Myšlenka navázání aktiv, ať už fiatových nebo jiných druhů, na Bitcoin a později i na další kryptoměny byla poprvé představena prostřednictvím bílé knihy Mastercoin v roce 2012. Zatímco tento konkrétní projekt upadl v zapomnění, koncept získal důvěryhodnost a společnosti, jako jsou Tether a Circle, se staly průkopníky a nyní jsou v tomto prostoru vedoucími. Ve skutečnosti mají Circle i Tether v době psaní tohoto článku celkovou tržní kapitalizaci přes 100 miliard dolarů2 a obchodují se subjekty, jako je korporace Visa.3

Stablecoiny jsou kryptografické tokeny, které udržují své ceny fixní tím, že jsou vázány na cílové aktivum, a to buď metodou fiat kolaterálu (zajištěného hotovostí), kryptokolaterálu (zajištěného kryptografickými prostředky), nebo algoritmickým seigniorage modelem (zajištěným inženýrstvím). Neexistují ve vakuu jako Bitcoin nebo Ethereum, ale musí fungovat na určitém řetězci. Tether byl původně spuštěn jako vrstva, respektive aplikace, nad blockchainem Bitcoinu. TerraUSD funguje na svém nadřazeném řetězci Terra Luna. USDC může fungovat na Ethereu, Solanu a na několika dalších.4 Stablecoiny fungují jako aplikace na určitém řetězci tím, že uživatelům poskytují stabilní měnu, kterou mohou využívat mezi různými aplikacemi na tomto řetězci.

Téměř všechny stablecoiny dnes vydávají soukromé společnosti a nadace, přičemž většina aktivit a vývoje probíhá v soukromém sektoru. V současné době však vlády po celém světě zpozorněly a zahájily výzkumné programy ke studiu této technologie a využití svých poznatků k vytvoření a zavedení vlastního tokenu, tzv. digitální měny centrální banky (CBDC). Pro účely této eseje se zaměříme na soukromě emitované stablecoiny. Tether a USDC zahrnují první a největší ze tří způsobů emise stablecoinů, které jsou zajištěny fiatem. Každá jednotka, jak je popsáno ve whitepaperu Tetheru, je "kryta v poměru jedna ku jedné odpovídající jednotkou fiat měny drženou v depozitu". USDC se řídí stejným protokolem. V rámci tohoto systému emise může mateřská společnost jako jediná razit vlastní stablecoin, ale je omezena množstvím svých bankovních vkladů. Kvůli tomuto způsobu Tether a další společnosti přiznávají, že nejsou "dokonale decentralizované". Ve skutečnosti Tether uvádí, že "musí působit jako centralizovaný správce rezervních aktiv". Na to upozorňují ve svém whitepaperu a pro zdůvodnění důvěry by oni i další emitenti této metody zveřejňovali své bankovní zůstatky a výsledky auditovaných rezerv.

V rámci této zajištěné metody bohužel existuje jeden škrtící bod, který může emitenta zničit, a tím je emitent sám. Ústředním bodem kryptografie je decentralizace systému, která má zabránit korupci prostřednictvím důvěry. Důvěra je morálním hazardem, protože může být zrazena. Finanční krize v USA v roce 2008 způsobila rozkol v pověsti bank a mnoho lidí bylo poškozeno v důsledku důvěry, kterou do nich vložili. Bitcoin byl vynalezen a uvolněn v roce 2009 na konci krize, aby šel proti tradiční finanční sféře a poskytl možnost transakcí bez závislosti na jakýchkoli finančních institucích. Tether musí ukázat, že i jemu lze důvěřovat, ale společnost splnila pouze zlomkovité sliby.

V knize "Budoucnost peněz od Eswara S. Prasada"5 autor popisuje, že společnost Tether v průběhu let měnila svá prohlášení týkající se jejich rezerv. Ze strany 156:

"Původní tvrzení společnosti Tether, že každá jednotka její kryptoměny je kryta americkými dolary, se následně posunulo tak, že zahrnovalo další 'peněžní ekvivalenty' a zlověstně také 'ostatní aktiva a pohledávky z půjček poskytnutých společností Tether třetím stranám, mezi něž mohou patřit i přidružené subjekty'".

K dalšímu incidentu, zmíněnému v téže knize, došlo v červnu 2018, kdy Tether veřejně zveřejnil zprávu o stavu svých bankovních účtů a výsledky auditu, ale firma, kterou si najal pro audit, Freeh Sporkin & Sullivan, nebyla registrována jako účetní firma, ale jako právní a poradenská společnost. Od té doby byla společnost Tether ve svých zprávách a zveřejněných prohlášeních vágní. Zatímco fiat kolateralizace poskytuje přímou vazbu na jejich vázaná aktiva, slabina stablecoinu spočívá v samotné společnosti. Zajímavá je poznámka, že i když je důvěra zajištěna, samotné banky mohou cenu stablecoinu srazit na kolena směrem na jih, jak se ukázalo během krize banky Silicon Valley, kdy USDC ztratil svůj peg, protože mateřská společnost držela část svých rezerv v insolventní bance. O několik dní později byl peg obnoven po zprávě, že prostředky jsou v bezpečí.6

Na ochranu proti korporátním a centralizovaným rizikům nabízí řešení jiná třída stablecoinů, která má kryptografické krytí namísto fiat. Jednou z výhod kryptografických stablecoinů se zajištěním je jejich decentralizovaná povaha. Každý stablecoin je zajištěn nadměrným množstvím kryptoaktiv z řetězce, na kterém běží. Za tímto účelem protokol strukturuje každou událost emise jako vytvoření půjčky a každé zničení emise jako splacení půjčky. Hranice jejich emise a výše výpůjčky jsou odsouhlaseny komunitou stablecoinu prostřednictvím konsensuálního hlasování. Protože jsou tyto aplikace decentralizované, nazývají se DApps. V rámci tohoto mechanismu jste jako uživatel zároveň emitentem, podle toho, kolik držíte rezervního aktiva. Například stablecoin X mohu získat tak, že si půjčím proti své kryptoměně Y.

Komunita stablecoinu X stanovila pravidlo, že si kdokoli může půjčit pouze do výše 60 % hodnoty své kryptoměny Y. V případě, že si půjčím proti své kryptoměně Y, může si půjčit pouze 60 % hodnoty své kryptoměny Y. Pokud se Y obchoduje za 1 000 a já vlastním pouze 1 jednotku Y, pak si mohu půjčit pouze do výše 600 jednotek X, což při obchodování za 1 dolar znamená, že si mohu půjčit ekvivalent 600 dolarů. MakerDAO je jedním z prvních projektů postavených speciálně na blockchainu Ethereum, který využívá tento způsob vydávání. Protokol umožňuje uživateli, nikoli nadaci nebo korporaci, vydávat vlastní množství stablecoinů, zde nazývaných DAI, vytvořením dluhové pozice podobné maržové půjčce.7 Vzhledem k tomu, že máte možnost vytvářet DAI, máte také povinnost DAI zničit, když splatíte dluhovou pozici plus úroky, které jsou splatné v DAI. Jedním z rozdílů mezi tímto způsobem a běžnou maržovou půjčkou je výzva k úhradě marže.

V rámci této chytré smlouvy funguje stablecoin tak, že pokud se dluhová pozice rovná 80 % kolaterálu v důsledku poklesu ceny rezervních aktiv, pak chytrá smlouva spustí likvidaci vašeho etheru (ETH - nativní kryptoměna sítě Ethereum) za účelem splacení původní půjčky plus likvidační poplatek. Tím je protokol pojištěn proti případnému riziku platební neschopnosti. Poznámka k MakerDAO z jejich whitepaperu zní, že jelikož jsou postaveny na blockchainu Ethereum, jsou kompatibilní pouze s aktivy založenými na Ethereu. Žádný jiný kryptografický token, který není na blockchainu Ethereum, není s MakerDAO kompatibilní. Hlavním pokrokem tohoto způsobu emise je tvorba výpůjčních a úvěrových programů. Díky tomu vznikají decentralizované krypto banky. Za zmínku stojí dva protokoly - AAVE a Compound, které jsem osobně používal. Jednou z nevýhod je, že při ražbě stablecoinu jste omezeni výší rezervního aktiva, které dlužíte, a to prostřednictvím vytvoření dluhové pozice.8

Nikdy si nemůžete půjčit více než 80 % rezervního aktiva, které se denně mění na volném trhu, takže půjčování ve velkém měřítku zůstává velrybám a půjčování v malém měřítku rybám. Tento způsob emise stablecoinů se řídí Paretovým dělením. První z nich (AAVE) je tvrdě zálohovaná, ale centralizovaná. Druhý (Compound) je měkce krytý, ale decentralizovaný. Třetí a poslední metoda emise stablecoinů - algoritmická, není ani jednou, ale zahrnuje inženýrské mechanismy obchodníků a programátorů. V porovnání s ostatními existuje více mincí, které se řídí algoritmickým modelem, ale když se sečte jejich tržní kapitalizace, jejich váha je malá. V krátké, ale výstižné knize "DeFi and the Future of Finance" autoři přesně shrnuli, že algoritmické stablecoiny "nejsou kryté žádným podkladovým aktivem a využívají algoritmickou expanzi a kontrakci nabídky k posunu ceny na peg, často používají model seigniorage".

Emise a destrukce měny závisí na poptávce a nabídce na otevřeném trhu, trhu neregulovaném a podléhajícím skrytým manipulacím. Hlavním problémem je, že "nemají vlastní podkladovou hodnotu, která by kryla směnu jejich tokenu. Při kontrakcích to může vést k 'bank runům'", což bylo hnacím motorem kryptozimy v roce 2022. Terra Luna, svého času jedna z deseti nejlepších kryptoměn, zkrachovala 9. května 2022, kdy její stablecoin TerraUSD ztratil svůj peg. Během několika dní byl blockchain Terra zdecimován a token Terra Luna se propadl pod jeden cent z předchozího maxima, které bylo měsíc předtím na úrovni přes 110 dolarů. Deník Wall Street Journal tehdy uvedl, že "katalyzátorem poklesu byla série velkých výběrů z Anchor Protocol, jakési krypto banky vytvořené vývojáři ve společnosti (TerraLabs)".9 Tento token by technicky vzato byl kryptokolateralizovaný, protože TerraUSD lze obchodovat za Terra Luna a s Terra Luna a Anchor Protocol byla aplikace ve stylu banky, která umožňovala půjčit si proti své Terra Luna za TerraUSD. I přes tuto technickou stránku však byly Terra Luna algoritmické, protože neexistovalo nic, co by je krylo. Z téhož článku:

"Systém fungoval pouze tehdy, pokud obchodníci Lunu skutečně chtěli".

Protokol umožňoval obchodníkům vytvářet a ničit tokeny Luna, aby udržel stabilní cenu TerraUSD. Dne 9. května velké obchody způsobily, že stablecoin ztratil značku 1 USD a jeho cena klesla. Když uživatelé viděli, že by se cena nemusela vrátit, stáhli z protokolu Anchor, který vydělával 20 % APY (roční procentní výnos), své podíly TerraUSD a vyhodili je na trh, což urychlilo okamžitý kolaps. Nadace Terra Luna použila své rezervní zůstatky k odkupu tokenů, aby zastavila pád, ale kolaps byl nevyhnutelný. Incident se nabalil jako sněhová koule a v důsledku toho si vyžádal životy několika kryptografických firem, které na ně měly vazby. Během několika dní bylo vypreparováno přes 60 miliard dolarů peněz uživatelů. Tvůrce blockchainu Terra Luna - Do Kwon, je za své činy související s výše zmíněným kolapsem zatčen.10

Poznámka ke zničení

Trh může zničit to, co nemělo být na začátku koupeno nebo prodáno. Ne vždy tak činí rychle a elegantně. Společnost Terra Luna fungovala dva roky, než trh odhalil její slabiny. Během relativně krátké doby byla považována za neúspěšnou a rozpuštění schválené trhem splnilo svůj účel. TerraUSD je prominentním příkladem díky své obrovské velikosti a hnacím katalyzátorem směrem ke kryptozimě 2022. Trh však nemusí vždy zničit stablecoiny, které nejsou finančně spolehlivé. Některé stablecoiny, převážně zajištěné fiatem, mohou být staženy z oběhu jejich centralizovanými těžaři. Soukromé ruce korporace, která tyto mince razila, je mohou z vlastních důvodů stáhnout z trhu. Jedním z významných příkladů je BUSD, stablecoin společnosti Binance. V roce 2022 byl jediným konkurentem BUSD co do tržní kapitalizace Tether. Od prosince 2023 vstoupil BUSD do období postupného vyřazování, které způsobila společnost Binance.11 Její uživatelé mohli své BUSD vyměnit zpět za fiat až do února 2024 - poté by byl zbývající zůstatek převeden na jiný stablecoin. To bylo poměrně bezpečné a jednoduché, protože žádný uživatel nebyl v pozici, kdy by mohl přijít o hodnotu svých stablecoinových držených peněz. V kryptografickém prostředí je toto zdánlivě bezpečné rozpuštění vzácné, ale lze doufat, že se s postupem času stane běžnějším.

 

Ekonomické využití a aplikace

Všechny různé stablecoiny v dnešním světě jsou odvozeny od tržních interakcí. Stejně jako bitcoin jsou stablecoiny vynálezy založené na trhu a jejich varianty jsou důsledkem soutěže mezi projekty o omezené zdroje. Vzhledem ke kapitalistickému prostředí "divokého západu" v kryptoprostoru a nedostatku regulací nebude existovat žádná záchrana ze strany jakéhokoli státního subjektu. Soukromé ruce se mohou pokusit zachránit jakýkoli neúspěšný projekt, ale riziko na sebe berou oni, ti, kdo jej zachraňují. Když však vyloučíme stabilitu, jaké by bylo primární využití vůbec pro vytvoření stablecoinu? Bitcoin se pokouší napravit problémy, které spočívají v tradičním finančním systému, ale má omezení, která nakonec budou bránit jeho původně stanovenému účelu. Stablecoiny, které se opírají o programovatelné a přizpůsobitelné blockchainy, jako je Ethereum, umožňují vývojářům vytvářet DApps, které přebírají funkce tradičního finančního systému, ale umisťují je do nepřetržité arény bez hranic.

Tento technologický vývoj je moderním ekvivalentem ropného a ocelářského průmyslu, protože bude pohánět výstavbu nového finančního systému. V současné době existují jen omezené, pokud vůbec nějaké, regulační a vládní agentury, které by chránily a brzdily jakékoli nežádoucí akce, a díky tomu bude existovat chaos a bude se také dařit možnosti experimentování. I když bude třeba vytvořit regulační jasnost, aby kryptografie získala jakoukoli formu globální legitimity a přijetí. Globální remitence umožňují přistěhovalcům posílat část svých výdělků rodinám do jejich domovských zemí. Jedná se o důležitý zdroj příjmů pro obyvatele těchto zemí třetího světa a tvoří značnou část HDP těchto zemí. Tradičně tyto služby poskytují společnosti jako Western Union, ale vzhledem k jejich poplatkové struktuře a velkému množství regulací se jedná o pomalé a nákladné transakce.12 V průměru trvá vypořádání vnitrostátní transakce několik dní a v případě mezinárodního vypořádání, které zahrnuje bankovní účet, až týden. Náklady jsou neúměrně vysoké, protože některé banky si mohou účtovat 20 až 40 USD v závislosti na bance a typu transakce. Většina převodů je také omezena celkovou částkou, kterou můžete poslat.

Tyto překážky se vztahují pouze na země, které mají zákonné oprávnění převádět peníze z jedné země do druhé. Některým zemím jsou tyto služby odepřeny z důvodu sankcí nebo politické nestability. Stablecoiny aktualizují tento zaostalý a nákladný proces tím, že umožňují nepřetržitou službu, v blockchainu neexistují žádné bankovní hodiny, nízké náklady, pouze poplatky za plyn v řetězci, které se pohybují pouze v závislosti na hustotě transakcí, nikoli na částce za transakci. Jinými slovy, více uživatelů provádějících transakce v určitou dobu se rovná vyšším poplatkům za plyn, ale menší pohyb uživatelů vede k opačnému efektu. Tyto převody jsou bez hranic, protože blockchain nerozpoznává ani nepočítá národní rozdíly hranic, ale pouze kryptopeněženky. Jak je popsáno ve whitepaperu DAI a platí i pro ostatní stablecoiny, "nízké poplatky za plyn nahrazují vysoké poplatky za bankovní a bankovní služby a protokol je přístupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce". K finalizaci transakcí dochází během několika sekund díky dostupnosti blockchainu.

Vliv stablecoinů a dalších kryptoměn na odvětví globálních převodů peněz od jejich prvního uvedení na trh13 neustále roste. Při současném tempu, a pokud bude v budoucnu vzestupný trend pokračovat, by bylo možné odhadnout, že společnosti jako Western Union by mohly vyhlásit bankrot kvůli svému zastaralému obchodnímu modelu. I když minimální vládní dohled přináší určité výhody, měli bychom si uvědomit, že existuje i několik nevýhod, jako je například využití pro trestnou činnost. Nelegálních transakcí se stablecoiny od roku 2018 přibývá, neboť jde o nejpreferovanější aktivum, a od roku 2023 tvoří stablecoiny více než 60 % všech nelegálních transakcí s kryptoměnami. Ve velkém měřítku však nelegální kryptoměnové transakce tvoří pouze 0,34 % veškerého objemu kryptoměnových transakcí v samotném roce 2023, což je méně než 1,29 % v roce 2019 a více než 0,32 % v roce 2018.

Z úvodu zprávy Chainalysis 2024 o kryptokriminalitě autoři uvádějí, že:

"Sankcionované subjekty a jurisdikce dohromady představovaly v roce 2023 transakční objem v celkové hodnotě 14,9 miliardy dolarů, což představuje 61,5% veškerého objemu nelegálních transakcí, který jsme v daném roce naměřili."14

Z toho lze vyvodit, že sankcionované subjekty, podněcované a zapletené do křížku geopolitických šarvátek, jsou výsledkem nelegální činnosti. Jedním z charakteristických rysů, které lze nalézt v chudých zemích, je jejich nestabilní měna a periodické výkyvy inflace. Když je měna země devalvována, dochází k deformaci ekonomického výkonu a kolapsu motivace k práci, což zastavuje ekonomiku a vyvolává krizi. S tím, jak se ekonomika v důsledku vysoké inflace štěpí a upadá, následuje politická nestabilita. Touha občanů spořit peníze pro svůj budoucí blahobyt, přestože je domácí měna tištěna do nadbytečnosti, je nutí spořit do alternativních aktiv.

Bitcoin se stal útočištěm pro země, které se potýkají s hyperinflací, ale zatímco volatilita bitcoinu je riziko, které se přijímá, aby se přežilo proti inflaci, stablecoiny umožňují lidem spořit v dolarových ekvivalentech. Výhoda amerického dolaru jako světové rezervní měny podporuje lidi, aby v něm spořili, i když ho jejich země nepoužívá na domácím trhu. Důvodem je dominantní postavení amerického dolaru ve světovém obchodě a jeho odolnost vůči inflaci ve srovnání s ostatními fiat měnami. Spoření prostřednictvím stablecoinů umožňuje obyvatelům inflačních zemí chránit své bohatství bez rizika volatility kryptoměn. "DAI" a další stablecoiny "poskytly jednotlivcům a rodinám možnost zajistit se proti devalvaci argentinského pesa a venezuelského bolivaru, jak se píše ve whitepaperu DAI.

V tomto ohledu by nejfunkčnějším typem stablecoinu byl fiat kolaterál, protože by vyžadoval malé množství hlavní kryptoměny blockchainu k pohánění jakýchkoli transakcí. K odeslání libovolného množství USDC stačí dostatek ETH na pokrytí poplatků. Spoření v krypto-zajištěných stablecoinech by nebylo proveditelné, protože by to vyžadovalo vzít si půjčku na spoření v dolarech, půjčku zajištěnou aktivem, kterého většina lidí ani nemá významné množství. Co se týče algoritmických stablecoinů, není třeba je spořit ani používat obecně, protože ze své podstaty postrádají jakoukoli reálnou hodnotu a jsou náchylné k hackerům a nesčetným finančním schématům.

 

O důvěře v emisi

U dvou největších stablecoinů na trhu existuje výsada směrem k důvěře. Tether i USDC jsou vydávány korporacemi a vzhledem k jejich centralizované povaze neexistuje možnost uživatelů měnit nabídku nebo kontrolovat rezervní účty. Protože se však jedná o tržní subjekty, pak se musí podřídit svým zákazníkům a provést veškeré změny, které většina jejich zákazníků požaduje. Společnost, která ignoruje své zákazníky, dlouho nevydrží. Existuje několik obav týkajících se soukromého emitenta peněz, jako je globální firemní stablecoin. Emitent soukromé měny, který spoléhá na důvěru, nemá dlouhou historii, která by dokazovala jeho spolehlivost. V důsledku tržních podmínek může korporátní subjekt ukončit činnost, nebo ještě hůře, může být na začátku podvodný a utéct s prostředky svých klientů, protože trh ho donutí k bankrotu a obžalobě.

Kvůli nedůvěře ze strany účastníků trhu někteří lidé více důvěřují vládním subjektům, ale v tom spočívá paradoxní cesta. Historické záznamy ukazují, že korupce existuje a občas se zdržuje v tangentě s vládními kroky, ale potřeba vlády je nutné zlo. Ve sféře emise měny je vláda de facto tiskárnou a regulátorem měny. Společnosti jako Tether a USDC stále podporují své stablecoiny prostřednictvím zelených bankovek a jejich ekvivalentů a mohou fungovat jen proto, že musí splňovat požadavky určitých jurisdikcí. Veřejnost má větší důvěru ve vládu, protože by měla stejný hlas nad machinacemi každodenních činností, které naši vůdci jednají, ve srovnání s minimálním nebo žádným hlasem v podnikových akcích. Pokud zvolení politici ignorují své voliče, pak je voliči v ideálním případě vyloučí. Ve vládě máme teoreticky slovo. Ale i když ho nemáme (a Západ se na tuto těžkopádnou cestu pomalu vydává), vláda kontroluje své držení měny a naši důvěru vůči ní prostřednictvím svého monopolu na násilí. Násilí nutí a pod hrozbou uvěznění za neuposlechnutí nemá obyvatelstvo jinou možnost než používat národní měnu.

Aby si tento monopol udržely, budou národy vyvíjet nátlak na korporátní subjekty, které lze považovat za hrozbu. Někdy vlády nechtějí mít možnost volby tržního subjektu, který získá důvěru. Příkladem mezinárodního rozsahu byla společnost Facebook Diem/Libra. Projekt byl zrušen po obrovském odporu téměř všech hlavních světových velmocí.15 Eswar S. Prasad z knihy "Budoucnost peněz" na straně 169 uvádí, že "pokud by se Libra prosadila, vzhledem k obrovské mezinárodní síti členů Facebooku by existoval prostor pro to, aby se tato kryptoměna oddělila od rezerv a Facebook se stal neregulovaným tvůrcem peněz, což by mělo dopad jak na měnovou politiku v jednotlivých zemích, tak na přeshraniční finanční toky". Libra byla považována za hrozbu pro měnovou politiku států, která pochází z centralizovaných korporátních rukou, a proto mezinárodní tlak projekt zabil. Vzhledem k tomu, že korporace musí se svými stablecoiny soutěžit o dominantní postavení na trhu, vlády si díky svým monopolům pod vlastními hranicemi konkurovat nemusí.

 

Závěr

Lidé jsou spojeni se svými vládami nikoliv z lásky nebo touhy, ale proto, že neexistuje způsob, jak na nich dosáhnout nezávislosti. S korporací můžete mít možnost se s nimi neangažovat v žádných finančních transakcích. Rozhodl jsem se nenakupovat ve Starbucks, ale nemám na výběr, pokud jde o placení daní. Ale protože mám možnost volby, kde utratím své peníze na volném trhu, mám také možnost volby, s jakou měnou mohu komunikovat v digitálním světě.

Stablecoiny jsou inovací trhu směrem ke stabilitě v kryptografickém prostoru a vodítkem pro inovace při vývoji nových projektů. Díky stablecoinům vznikají nové finanční nástroje, například protokoly pro půjčování a úvěrování. Tato inovace nutí tradiční instituce konkurovat, což vede k větší dostupnosti finančních služeb za nižší náklady. S každou novou technologií je však cesta kluzká a plná mnoha výmolů, jak bylo vidět v případě katastrofy Terra Luna. Každý jednotlivý typ stablecoinu není dokonalý, ale všechny mají své náležité výhody. Jejich jediným ideálem je odstranit mantinely vržené tradičním finančním rozsahem a s efektivním zrychlením ukázat, že fiat ekvivalenty lze posílat stejně snadno jako e-mail kamkoli na světě a s nízkými náklady.

Stablecoiny a bitcoiny nás posouvají o krok blíže k opětovnému získání kontroly nad vlastní peněžní zásobou a našeho práva na svobodné transakce.

---------------------------------------------

 

PRAMENY:

1. "Tether: Fiat Currencies on the Bitcoin Blockchain Project Initial Release 2014-10-06." Whitepaper, Tether Foundation, 6 Oct. 2014, www.tether.to/en/whitepaper
2. "Cryptocurrency Prices, Charts and Market Capitalizations." CoinMarketCap, www.coinmarketcap.com, Accessed 20 Jan. 2024
3. Castillo, Michael del. "Visa Partners with Ethereum Digital-Dollar Startup That Raised $271 Million." Forbes, Forbes Magazine, 2 Dec. 2020, https://tinyurl.com/ykcculf3
4. Picardo, Elvis. "USD Coin (USDC): Definition, How It Works in Currency, and Value." Investopedia, Investopedia, http://tinyurl.com/3u9jkeu3
5. Prasad, Eswar S. The Future of Money: How the Digital Revolution Is Transforming Currencies and Finance. The Belknap Press of Harvard University Press, 2023
6. Huang, Vicky Ge, et al. Circle's USDC Stablecoin Breaks Peg With $3.3 Billion Stuck at Silicon Valley Bank, Wall Street Journal, 11 Mar. 2023, https://tinyurl.com/ykw386ft
7. The Maker Protocol: MakerDAO's Multi-Collateral Dai (MCD) System, MakerDao Foundation, www.makerdao.com/en/whitepaper/#abstract
8. Harvey, Campbell R., et al. Defi and the Future of Finance. John Wiley & Sons, Inc., 2021
9. Osipovich, Alexander, and Caitlin Ostroff. "Stablecoin Crash Shakes Crypto: 'Run on the Bank.'" Wall Street Journal, 12 May 2022, str. A1–A9
10. Kim, Hooyeon. "Terraform Co-Founder Do Kwon Faces Arrest Warrant in South Korea." Bloomberg.Com, Bloomberg, 14 Sept. 2022, https://tinyurl.com/2qz2kn5g
11. Braun, Helene. "Binance Will Cease Support for Its BUSD Stablecoin on Dec. 15." CoinDesk Latest Headlines RSS, CoinDesk, 29 Nov. 2023, https://tinyurl.com/ymejd6my
12. Lowry, Christy. "Money Transfer Fees: How Much Do Transfers Cost?: Blog: Western Union." Blog | Western Union, 6 Apr. 2022, https://tinyurl.com/2jyhahfv
13. Zemp, Brandon. "Author Post: The Power of Stablecoins - Enabling Fast and Efficient Cross-Border Transactions." Forbes, Forbes Magazine, 6 Apr. 2023, https://tinyurl.com/ym7qgxoz
14. Team, C. (2024, January 22). 2024 Crypto crime trends: illicit activity down as scamming and stolen funds fall, but ransomware and darknet markets see growth. Chainalysis. https://tinyurl.com/youksxhq
15. Duffy, Clare. Facebook's Dream of Creating Its Own Global Cryptocurrency Officially Comes to an End, CNN, 1 Feb. 2022, https://tinyurl.com/yptynlsz