„VELKÁ HRA“ VSTUPUJE DO NOVÉ FÁZE: ŠEST KONFLIKTNÍCH GLOBÁLNÍCH PROJEKTŮ (1)

Meyssan Thierry

Meyssan Thierry

autor

26.06.2020 Společnost

Stažení amerických sil ze Sýrie, i když bylo neprodleně napraveno, s jistotou naznačuje, že Washington již nemá v úmyslu být světovým policajtem či „nezbytným impériem“. Okamžitě destabilizovalo všechna pravidla mezinárodních vztahů. Vstoupili jsme tím do období přechodu, během něhož bude každá důležitá mocnost prosazovat svůj nový program. Zde jsou hlavní body.

Tři „supervelmoci“

Spojené státy americké

Rozpad Sovětského svazu mohl způsobit i kolaps Spojených států, protože obě velmoci se opíraly jedna o druhou. Tato situace však nenastala. Prezident George Bush starší pomocí operace "Pouštní bouře" zajistil, že se Washington stal nesporným vůdcem všech národů, poté demobilizoval milion vojáků a ohlásil cestu k prosperitě. Nadnárodní korporace pak podepsaly smlouvu s Teng Siao-Pchingem, aby jejich zboží vyráběli čínští dělníci, kteří byli placeni dvacetkrát méně než jejich americké protějšky. To vedlo ke značnému rozvoji mezinárodní nákladní dopravy, po kterém následovalo postupné snižování počtu pracovních míst a mizení střední třídy ve Spojených státech. Průmyslový kapitalismus byl nahrazen finančním kapitalismem.

Na konci 90. let analyzoval Igor Panarin, profesor "Russian Diplomatic Academy", ekonomický a psychologický kolaps americké společnosti. Předpokládal, že se země rozpadne podél svých hranic, stejně jako se to stalo se Sovětským svazem, a vytvoří se nové státy. Aby zabránil kolapsu, Bill Clinton nechal svou zemi, v rozporu s mezinárodním právem, zúčastnit se agrese NATO proti Jugoslávii. Tento pokus se ukázal jako nedostatečný, americké osobnosti si představovaly přizpůsobení své země finančnímu kapitalismu a následné uspořádání mezinárodního obchodu tak, aby nadcházející období bylo „novým americkým stoletím“. S Georgem Bushem mladším opustily Spojené státy své postavení vedoucího státu a pokusily se transformovat na absolutní unipolární velmoc. Zahájily „nekonečnou válku“ nebo „válku proti terorismu“, aby postupně zničily, jednu po druhé, vš

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly