UVNITŘ PSYCHEDELICKÉ MYSLI: NOVÉ HRANICE PRO STUDIUM VĚDOMÍ, INOVATIVNÍ TERAPIE A TVOŘIVOST (2)

Lothian Brett

Lothian Brett

autor

12.09.2019 Společnost

Psychedelické látky mohou také těžit z dalších vysilujících mentálních pohrom, jako je demence, Alzheimerův a Downův syndrom. Ve studii zveřejněné "Institutem pro výzkum a vzdělávání D´Or" bylo objeveno, že harmin, který je přítomný v populárním psychedelickém nápoji ayahuasca, kterou psychonauti používají k umocnění (potencování) dalších psychedelik, inhibuje gen, který se nazývá DYRK1A. Ten se nachází na chromozomu 21 a je příliš aktivní u pacientů trpících Downovým syndromem a Alzheimerovou chorobou. Rovněž bylo zjištěno, že beta-karbolinový harmin také vedl ke zvýšení proliferace lidských neurálních progenitorových (kmenových) buněk o 70%. (P.p.: Proliferace (z lat. proles–potomstvo, fero–nesu) znamená hojné množení, bujení, novotvoření, například skupiny buněk. O proliferaci mluvíme u buněk nebo u skupin buněk, které mají vysokou mitotickou aktivitu, tedy se rychle a opakovaně množí. Proliferace umožňuje dva významné procesy:

1) role v embryonálním vývoji – např. po oplození vajíčka dochází k jeho proliferaci a během několika dní vzniká morula, blastula a další stadia; selektivní proliferace některých tkání umožňuje vznik různých prostorových struktur v těle,

2) role v dospělém těle – udržování normálních tělních pochodů (např. krvetvorba je proliferací hematopoetických kmenových buněk) nebo obnovování některých tkání (obnova pokožky, obnova střevní sliznice). Zdroj: Wikipedie).

„U hlodavců bylo prokázáno, že medikace antidepresivy vyvolává neurogenezi (proces tvorby nových neuronů). Rozhodli jsme se tedy otestovat, zda by harmin, alkaloid s nejvyšší koncentrací v psychotropní rostlině ayahuasca, vyvolal neurogenezi u lidských nervových buněk,“ uvedla Vanja Dakic, studentka PhD a jedna z autorů studie. „Naše výsledky ukazují, že harmin je schopen vytvářet nové lidské nervové buňky, tedy vykazovat obdobné účinky jako klasická antidepresiva, která často mají různé vedlejší účinky. Kromě toho nám pozorování, že harmin inhibuje v nervových buňkách DYRK1A, um

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly