ÚDOLÍ SMRTI V JAKUTSKU

Anonym

Anonym

autor

01.04.2016 Zajímavosti

Řeči o Dolině smrti Jakutska se vedou od poloviny XIX. století. Poprvé o ní napsal Richard Karlovič Maak (1825 - 1886). Byl to naturalista, pedagog a velmi vážený badatel. V Jakutsku byl v letech 1853 - 1855. Probádal oblast bazénu řek Viljuja, Oljokma a Čona. Maak studoval reliéf místa, geologii a také se seznámil s národnostmi sídlícími v tomto dalekém kraji.

Právě od místního obyvatelstva Richard Karlovič uslyšel záhadnou legendu o ohromných kotlech z neznámého tvrdého materiálu zarytých do země. Kdysi na pozemcích přimykajících se k Viljuji, žily kmeny Tunguzů. Jednou v noci je vzbudil strašný rachot. Nebe zakryla divoká záře a země se třásla. Nebeský oheň trval několik hodin a po té ho vystřídala šedivá mlha. Zakryla všechno kolem, a když se rozplynula, lidé uviděli ohromné temné zařízení kulatého tvaru čnící k nebi.

Od něj pravidelně vycházely nepříjemné skřípavé zvuky. Postupem času byly slabší a slabší a samo zařízení se zmenšovalo. Po několika letech z očí lidí zmizelo úplně. Několik lovců se rozhodlo ono záhadné místo prozkoumat. Odešli, a už je nikdo víc nespatřil.

"Kotle" v Dolině smrti Jakutska, jak jej nakreslil lovec Jurij Michajlovič
podle vyprávění starého kočovníka

Uběhlo mnoho desítek let, než se další kmeny odvážily na tomto záhadném místě objevit. Našly tu mladý les a mezi stromy vyčnívala kulatá stavba s kupolovitou střechou. Neměla ani okna ani dveře. Kolem byly další kupolovité konstrukce, ale výrazně menších rozměrů.

Tyto podivné stavby se nijak neprojevovaly. Jen v průběhu času se stále více a více zanořovaly do země. Lidem se podařilo vylézt na střechu a našli tam kulatý otvor se schodištěm vedoucím dolů.

Několik odvážlivců se tam spustilo a dostalo se do prostorného podzemí. Sestávalo z množství místností propojených chodbou. Bylo tam velmi teplo. Evenkové si řekli, že zde mohou žít v době studených zim. Ale jejich naděje se nesplnily. Minulo několik měsíců a všichni tito lovci, kteří pobývali pod zemí, umřeli na

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.