TUNGUZSKÝ METEORIT A TEORIE PROF.BATENKOVA
Profesor fyzikální chemie ze státní univerzity ve Vladivostoku prof. Vladislav Batenkov je přesvědčen o tom, že problematiku Tunguzského meteoritu nelze jen tak shodit ze stolu. Podle jeho názoru je v této otázce velmi mnoho otazníků, které bychom měli dále zkoumat. Batenkov, který dříve pracoval na katedře chemie univerzity v Tomsku vydal několik význačných monografií. Je tvůrcem čtrnácti vynálezů. Profesor v rozhovoru pro noviny Pravda sdělil: Tajemství Tunguzského meteoritu může být zkoumáno z pohledu fyzicko-chemických vlastností vody. Vysvětlení spočívá ve schopnosti vody se rozložit na kyslík a vodík okolo 1000 stupňů (centigrade).

Při teplotě kolem 5000 (centigrade) je rozklad doprovázen detonací. Když teplota klesne opět pod 1000 stupňů tvoří se voda, ale tento stav je opět doprovázen detonací. Vypočty odhalí, že celkové množství tepla, které je potřebné pro rozklad 1kg ledu meteoritu (roztavení ledu na vodu, pak vody na vodní páru a rozložení vodní páry) je zhruba 30 000 kilojoulů. Množství tepla vyzářeného zpomalením 1kg meteoritu na nulovou rychlost se bude rovnat jeho počáteční kinetické rychlosti. Budeme-li předpokládat rychlost meteoritu při kontaktu se Zemí bude asi 20 km/sec pak množství vyzářeného tepla se bude pohybovat kolem 200 000 kilojoulů na kilogram. To je skoro 7x více než je potřebné na roztavení ledu, vody a nakonec vodní páry na počáteční komponenty.
Nicméně nebude celkové množství tepla možné použít na rozklad vody. Značné množství tepla se totiž rozptýlí v atmosféře díky vysoké rychlosti meteoritu v atmosféře. Zřejmě pouze přední část tělesa bude splňovat všechny podmínky ohledně nárůstu tlaku a teploty potřebného k rozložení vody. Je tedy možné, že obrovský úlomek ledu vstoupil do atmosféry v ostrém úhlu přičemž došlo k zpomalování rychlosti za stoupající teploty. Tato vysoká teplota způsobila, že se těleso rozlomilo na několik samostatných komponentů. Je doloženo svědecky, že bylo pozorováno několik žhnoucích objektů těsně před dopadem.
Pak se páry vody změnily v třaskavý plyn o působení velkého tlaku, který záhy v atmosféře způsobil obrovský výbuch, který vytvořil obrovskou tlakovou vlnu a obrovské množství lesních požárů. Profesor Vladislav Batenkov svými výpočty naznačuje určitou hypotézu. Sám přitom zdůrazňuje, že jeho teorie je pouze inspirativní a neklade si za cíle vyřešit tuto kauzu. Podle profesora jsou výpočty čistě orientační jelikož v současné době pochopitelně těžko zjistíme přesnější údaje o tělese, které v roce 1908 dopadlo do oblasti Podkamenaje Tunguzsky.
Pakliže ale budeme předpokládat rychlost 20 kilometrů za sekundu pak vzniklá exploze dosáhla intenzity 2000 bomb v porovnání k té, která vybuchla v Hirošimě. Pak můžeme odhadovat váhu meteoritu zhruba na 40000 tun.
Zdroj: Pravda.ru