TI DRUZÍ, KTEŘÍ ZÁHADNĚ ZEMŘELI

Tento článek se zabýval spojitostí mezi Marilyn Monroe a UFO. A také o tom, že Marilyn je již 60 let mrtvá - a my se stále snažíme tuto záhadu vyřešit. Je tu však i další úhel pohledu na celou věc: Jde o další lidi, kteří byli s Marilyn spojeni a kteří také zemřeli za podezřelých okolností. A ti samí lidé byli spojeni s UFO. Začneme novinářkou Dorothy Kilgallenovou, která se s Marilyn přátelila. Před několika lety jsem si přečetl spis FBI o Kilgallenové od začátku do konce, což, mohu vám říci, nebyl snadný úkol. Byla to dlouhá kombinace kopií Kilgallenové novinových článků a memorand FBI. Spis pocházel z třicátých let a byl nabitý zábavným materiálem. Byla také plná vládních tajemství, která Kilgallen dokázal působivě získat ze zasvěcených zdrojů. Například dokument FBI z 27. března 1945 cituje Kilgallena, že "... maršál Tito, jugoslávský vůdce, má v této zemi agenty, kteří bijí a terorizují Jugoslávce, kteří nesouhlasí s jeho politikou". Dne 18. července 1950 napsal FBI jeden ze zvláštních agentů J. Edgara Hoovera, že "... v Journal American z 12. května se objevila informace, která naznačovala, že ve Spojených státech cestoval inkognito pracovník izraelské rozvědky". To mělo daleko k pouhým hollywoodským drbům. Není divu, že Hoover nechal vytvořit složku na někoho, kdo zřejmě věděl o všem tajném a skandálním. Tím se dostáváme ke Kilgallenovi a UFO.

Složka FBI na Dorothy Kilgallenovou

Není vůbec pochyb o tom, že Dorothy Kilgallenová měla hluboký zájem o fenomén UFO; to jsem si rychle uvědomil, když jsem začal pátrat. V roce 1954 v jednom článku v tisku uvedla, že: "Létající talíře jsou považovány za tak životně důležité, že budou předmětem zvláštního utajovaného setkání šéfů světových armád příští léto." Nutno však říci, že v květnu 1955 byla do polemiky o mimozemském životě vržena skutečně definitivně mimo mísu. Tehdy Kilgallen odjel na dovolenou do Velké Británie a věci se začaly vyvíjet velmi podivně. Jako definitivní bonviván i investigativní novinář byl Kilgallen odborníkem na rychlé navazování přátelství s vlivnými osobnostmi - a zásobování alkoholem, aby jim snad rozvázal ústa. To se jí na cestě přes oceán rozhodně dařilo. Kilgallenová byla během pobytu ve Velké Británii pozvána na dva večírky, oba v rušném Londýně. Na obou večírcích se setkala s nejvlivnějšími osobnostmi z oblasti politiky, zábavy a britské armády. Pro Kilgallenovou to byly zábavné večery ve městě. Dokud se z toho nestalo něco mnohem víc: z tajemství celebrit se stala šeptanda o nebezpečných tajemstvích UFO.

Dvaadvacátý květen bylo datum, kdy Kilgallen připravil úžasný příběh pro americká média, konkrétně pro International News Service (INS): "Dnes mohu informovat o příběhu, který je pozitivně strašidelný, nemluvě o tom, že z něj mrazí. Britští vědci a letci jsou po prozkoumání trosek jedné záhadné létající lodi přesvědčeni, že tyto podivné vzdušné objekty nejsou optickými klamy ani sovětskými vynálezy, ale létajícími talíři, které mají původ na jiné planetě. Zdrojem mých informací je britský úředník vládní hodnosti, který si přeje zůstat neznámý." Kilgallenův informátor - zřejmě někdo vlivný v britské vládě - souhlasil, že s ní bude mluvit a prozradí, co ví. Ten muž toho sice moc neřekl, ale i tak to stačilo na to, aby se mu zamotaly hlavy a otevřely oči. Jeho slova: "Na základě našeho dosavadního pátrání se domníváme, že talíře obsluhovali malí muži - pravděpodobně menší než metr osmdesát. Je to děsivé, ale nelze popřít, že létající talíře pocházejí z jiné planety." Kilgallen nebyl u konce: "Tento úředník citoval vědce, kteří tvrdí, že létající loď tohoto typu nemohla být na Zemi zkonstruována. Britská vláda, jak jsem se dozvěděl, zatím oficiální zprávu o zkoumání 'létajících talířů' tají, možná proto, že nechce děsit veřejnost. Když jsme sem s manželem přijeli z krátké dovolené, netušila jsem, že se katapultuji do sporu o to, zda jsou létající talíře skutečné, nebo vymyšlené." Dorothyina fascinace UFO nikdy nezmizela. Alespoň do doby, než ji našli mrtvou.

Smrt v centru Dallasu

Pro Kilgallenovou se věci začaly stáčet do spirály, když začala pátrat po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho - na dallaském Grassy Knollu -, což pro ni začalo být riskantní. Zajímala se zejména o vazby mezi údajným vrahem JFK Lee Harvey Oswaldem a majitelem dallaského striptýzového klubu Jackem Rubym; mužem, který se znal se všemi vlivnými, mocnými a vražednými postavami - včetně mafie -, které Dallasu říkaly domov. Když byl Oswald 24. listopadu 1963 Rubym zastřelen, Kilgallen se skutečně posadil na zadek a pojal podezření, že Oswald byl zabit, aby mu zabránil odhalit, co ví o složitých okolnostech prezidentovy smrti. Věci se staly ještě zajímavějšími, když se Kilgallenové dostala do rukou předběžná kopie kontroverzí plné Warrenovy zprávy, která vyšetřovala smrt JFK. Jak se jí dostala do rukou, je pro ty, kteří se nevzdali otázky, kdo stál za prezidentovou vraždou, stále velmi diskutovanou otázkou. Kilgallenovi se dokonce podařilo získat rozhovor se samotným Rubym. Kilgallenová nebyla žádný hlupák: věděla, že v té době už je její život ve značném ohrožení. Kilgallenové kadeřník Marc Sinclaire si z toho nic nedělal: "Její život byl ohrožen." Výhrůžek přibývalo. Pak byla Kilgallenová 8. listopadu 1965 nalezena mrtvá.

Podívejme se nyní na někoho dalšího, kdo byl Marilyn blízký: JFK, prezidenta Spojených států. Jak nyní uvidíte, spojení JFK a UFO začalo vyplouvat na povrch v druhé polovině 80. let. V čele všeho stál muž jménem John Lear. A jaká to byla kontroverze. stanice Coast to Coast AM o Learovi uvedla, že je "...kapitánem letecké společnosti ve výslužbě a bývalým pilotem CIA a také synem slavného vynálezce letounu Lear Jet. Je bývalým kapitánem letounu Lockheed L-1011 a v leteckých kruzích je velmi uznávaný. Pilotoval více než 150 letadel a získal všechny certifikáty udělované Federálním leteckým úřadem. John je také držitelem 18 světových rychlostních rekordů a pracoval pro 28 různých leteckých společností. Na přelomu 80. a 90. let začal John přicházet s překvapivými odhaleními týkajícími se leteckých úkazů a neidentifikovaných létajících objektů." Propagací toho, co se rovnalo divočejší stránce ufologie, Lear vyvolal velkou debatu a rychle otřásl světem UFO. Uvědomte si, že zatvrzelí, zkostnatělí a v bahně zaseknutí staří lidé z oblasti létajících talířů potřebovali někoho, kdo by je uvedl do nové éry mimozemšťanů, Oblasti 51 a internetu.

V roce 1987 přišel Lear s několika mimořádnými informacemi - nad většinou z nich by se Foxu Mulderovi sbíhaly sliny. Dokonce i skeptička Dana Scullyová by po vyslechnutí toho všeho měla několik bezesných nocí. O spojení Kennedyho a UFO Lear napsal: "Mocnosti musely odstranit prezidenta Kennedyho, protože chtěl v roce 1963 zveřejnit informace o discích [málo používaný výraz pro "UFO"] a mimozemšťanech. Od té doby jsme hovořili s lidmi, kteří slyšeli nahrávku pořízenou v Oválné pracovně, kdy Kennedy udeřil pěstí a řekl zástupcům MJ-12 [údajně přísně tajná skupina americké vlády, která dohlíží na utajování UFO]: 'Raději si dejte věci dohromady, protože to řeknu veřejnosti'. Důvodů, proč byl [JFK] zavražděn, bylo několik. Jedním z nich bylo fiasko v Zátoce sviní; dalším bylo, že vyhrožoval, že 'rozbije CIA na tisíc kousků'. Třetím důvodem bylo, že vyhrožoval, že do roku 1965 stáhne všechny naše Američany z Vietnamu. Čtvrtým důvodem bylo, že měl v úmyslu odhalit utajování mimozemských disků." JFK byl samozřejmě spojen s Marilyn. Stejně jako jeho bratr Robert Kennedy. Alespoň do doby, než přišel o život.

Téměř dva měsíce na den poté, co byl v Memphisu ve státě Tennessee zastřelen Martin Luther King mladší, skončil násilně, krvavě a kontroverzně život další výrazné osobnosti amerických dějin. Byl jím Robert Francis Kennedy. Byl známý spíše jako Bobby, jako mladší bratr prezidenta Johna F. Kennedyho - sám byl zastřelen za podezřelých okolností 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu - a jako muž, který v době, kdy byl JFK u moci, zastával funkci generálního prokurátora Spojených států. Stejně jako smrt Martina Luthera Kinga mladšího a prezidenta Kennedyho jsou i okolnosti zastřelení RFK opředeny tajemstvím. A stejně jako v případě smrti Kinga a JFK existuje více verzí událostí. Vláda Spojených států uznává verzi, že Kennedyho zastřelil v časných ranních hodinách 5. června 1968 v Los Angeles v Kalifornii muž jménem Sirhan Sirhan - a pouze Sirhan Sirhan. Kennedy v té době vedl agresivní kampaň za kandidaturu na prezidenta za Demokratickou stranu. Sirhanovy činy zajistily, že Bobby nikdy nezastával prezidentský úřad. Sirhan dostal za vraždu Roberta Kennedyho doživotní trest, který si dodnes odpykává v nápravném zařízení Richarda J. Donovana v kalifornském San Diegu. Na druhé straně mince stojí tvrzení o hlubokém spiknutí, o atentátnících s řízenou myslí, o mandžuských kandidátech a o stínových střelcích - ti všichni byli odhodláni zajistit, aby se další Kennedy nikdy nedostal do Bílého domu. A nezapomínejme, že Marilyn a RFK měli tajný poměr.

Marilyn, alkohol, prášky a záhadná smrt před šedesáti lety

JFK, RFK, Dorothy Kilgallenová: všichni spojeni s Marilyn Monroe. A také se souvislostmi s UFO. Shody? A samozřejmě tu máme onen mimořádně kontroverzní, údajně "uniklý" dokument CIA, který hovoří o Marilyn, Dorothy Kilgallenové, JFK a RFK. Ačkoli se o dokumentu vědělo již od roku 1991, v roce devadesát pět byl americký časopis UFO Magazine - který po mnoho let vydávali a redigovali Don a Vicki Eckerovi - příběh o dokumentu roztrousil na stránkách své publikace. K tomu, aby Eckerovi věnovali tomuto příběhu prostor na stránkách, je přiměla tehdejší tisková konference, kterou uspořádal spisovatel a soukromý detektiv Milo Speriglio - jedna z nejdůležitějších postav celého příběhu. Důvod jeho důležitosti? Spolu s badatelem v oblasti UFO Timothym Cooperem byl Speriglio jediným, kdo měl přístup k první kopii samotného dokumentu. Všichni ostatní, kteří měli dokument k dispozici, nepracovali s ničím jiným než s jeho druhou nebo třetí verzí/kopií. Ještě něco důležitého: Speriglio (dnes již mrtvý) měl na sebe otevřenou složku CIA. Není překvapením, že se spis týkal výhradně sporu Speriglio-Marilyn. A není překvapením, že ne celý spis je veřejně přístupný.

Po všech těch kouřích a zrcadlech, s nimiž jsme se dosud setkali, měli bychom se nyní na příběh Marilyn dívat perspektivou výrazně podezřele vyhlížejících očí? Nebo vše, co se týká Sperigliova dokumentu, vypovídá o skutečném příběhu vraždy, zdivočelé moci a některých z nejstřeženějších tajemství americké vlády? Podle mého názoru není pochyb o tom, že příběh Marilyn, CIA, mimozemšťanů, Kennedyových a UFO je nejkomplikovanějším a nejdéle trvajícím případem, který jsem kdy vyšetřoval. A to v průběhu více než pětadvaceti let, s přestávkami i bez nich. To, co začalo jako studium jednostránkového dokumentu, mě zavedlo na neuvěřitelně podivné cesty - a dalo mi kontakt s lidmi, kteří se pohybovali od paranoidních po prozíravé a od fascinujících po důvěřivé. Pravděpodobně šlo i o lháře a typy náchylné k fantazírování, ale bohužel je těžké říct, kdo by měl spadat do té či oné kategorie. Pokud jde o samotný dokument, mnozí by mohli říci, že nejpravděpodobnější scénář je, že jej vytvořil někdo z komunity badatelů UFO; možná proto, aby dodal scéně trochu vzrušení. Nebo možná, že ten samý ufolog plánoval vyskočit ze stínu a zároveň vykřikovat "Gotcha!" a mnout si ruce absolutní radostí nad tím, jací jsou ufologové banda důvěřivých kokotů. Historie však ukázala, že ani jeden z těchto dvou scénářů se takto neodehrál. Záhada Marilyn Monroe - a také dalších podezřelých úmrtí - pokračuje.