TERAPIE ZVUKEM - ZNVUOBJEVENÉ UMĚNÍ A VĚDA (2)
Terapeutické principy zvuku
Pokud by zvuk byl spouštěč života, nemělo by být překvapující, že zvuk má léčivé a podpůrčí schopnosti. Jednoduše řečeno, zvuk má téměř magickou sílu zabránit špatné funkci organismu - magickou v tom smyslu, že dosud plně nechápeme mechanismy, kterými působí. Například slyšitelný zvuk ve formě hudby má významné léčebné vlastnosti u lidí i u zvířat. Odvozujíce je hudební terapie potenciálně léčivá na dvou úrovních: stimulace center potěšení v mozku vede k hormonální sekreci a na úrovni buněk působí zvuk fyzikálně.17,18, 19 Fyzikální účinky zvuku na úrovni buněk působí destruktivně a konstruktivně.
Litotripsie je léčebná technika, která využívá destruktivní zvukový princip na ledvinové a žlučové kameny.20 Terapeutické techniky však mohou využívat konstruktivní i rušivý zvukový efekt. Ultrazvuk může například urychlit buněčné dělení měkkých tkání a urychlit růst kostní hmoty - konstruktivní princip, zatímco ultrazvuk s vysokou intenzitou (HIfU) může být použit ke zmenšování nádorů – destruktivní princip.21 Terapeutický akustický zvuk obecně využívá konstruktivní zvukový princip, ale destruktivní zmenšení nádorů je zajímavé.22, 23 Dr. James Gimzewski z UCLA použil nový přístup ke studiu buněčných funkcí.

Atomovým mikroskopem lze"poslouchat" zvuky vyzařované buňkami. Tato nová věda, kterou nazval "sonocytologie", mapuje pulzování vnější membrány buňky, čímž identifikuje "píseň" buňky. Gimzewskiho práce naznačuje, že každá buňka v našich tělech má jedinečný zvukový podpis a "zpívá" svým sousedům. Sonocytologie by se mohla rozvinout do potenciálně účinného diagnostického nástroje pro identifikaci zvuků zdravých a nemocných buněk. Nabízí také vzrušující možnost hrát zesílené destruktivní zvuky nemocným buňkám, takže se sami zničí. Okolní zdravé buňky rezonující s jinou melodií/ jinou frekvencí vibrací by zůstaly nepoškozeny.
Vrozená frekvence je někdy označována jako primární rezonance buňky nebo orgánu. Princip rezonance nutně nevyžaduje, aby systém vydával zvuk. Mechanismy, kterými konstruktivní zvuková terapie spouští léčebnou odezvu těla, nejsou známy. Jedním z mechanismů může být hibernace traumatizovaných plicních buněk (fyzické trauma, invaze patogena) známá jako f0 fáze, nebo quiescentní fáze, kdy jsou buňky účinně spící a nereplikují se.24 Chcete-li se vrátit k normálnímu buněčnému cyklu s normální replikací a hojením, buňka vyžaduje dobrou výživu a odpočinek.

Hypoteticky vystavuje zklidněné buňky slyšitelným zvukům správných frekvencí stimulujících buňky k fázi G1, ve které se buňky připravují na replikaci.25 Spektrograficky jsme pozorovali "píseň" zdravých kvasinkových buněk a porovnali ji s spektrografem po traumatizování kyselinou. (Zvukové záznamy z laboratoře Dr. Gimzewského). Traumatizované buňky vysílají mnohem vyšší frekvence, jako by buňka svítila. Aplikace zvuků na traumatizované buňky může stimulovat buněčné integrální membránové proteiny (IMPs) a vytisknout na buňku cymatický vzor, který poskytuje formu energické sonické výživy, čímž se frekvence vrátí k normálu.
Moderní zařízení pro zvukovou terapii jsou neinvazivní, v podstatě přehrávají hudbu; ve skutečnosti mnoho tradičních zvukových terapií založených na hudebních nástrojích, jako je harfa, gong, tibetská mísa, křišťálové mísy, vydává spektrum zvuků, které zajišťují výživu buněk. Zejména klavír a harfa vydávají zvuky vzájemně harmonicky spojené; každá vyšší frekvence vytvořená strunou klavíru či harfy matematicky odpovídá základní frekvenci bez ohledu na zvolenou skladbu. (Základní frekvence klavírní nebo harfové struny se nazývá "první harmonie" a druhá harmonie stejné struny je dvojnásobek základní frekvence a třetí harmonie trojnásobek základní frekvence a tak dále.)
Tato přirozená řada znamená, že pokud se k buňce dostane zvuk harfy nebo klavíru, je schopna lépe absorbovat zvukovou energii. V případě gongů a tibetských mís, ačkoli je jejich harmonie zmatená, mohou poskytnout buňce sonikum za předpokladu, že hrají na nízké nebo umírněné úrovni; pokud by hrály hlasitě, staly by se stresorem. Přístroje pro terapii zvukem používají pečlivě cílené kmitočty, na rozdíl od širokého spektra frekvencí poskytovaných hudebními nástroji. Díky cílenému přístupu jsou přístroje vysoce účinné. Průkopníkem nové éry v terapii je společnost "CymaTechnologies", která používá specifické sady frekvencí v závislosti na charakteru onemocnění. V budoucnosti se diagnostická a léčebná lůžka, připomínající léčení ve filmech Star Trek, mohou stát místem, kde zvuková terapie bude tvořit součást léčebných metod.

Význam záměru v terapii zvuku
Zvuková terapie je vysoce účinným nástrojem pro léčbu široké škály zdravotních problémů a naštěstí není nutné věřit v její účinky. Existuje ale další faktor, který může účinnost léčby výrazně zesílit: tvůrčí záměr. Dnešní medicína ještě nechápe význam záměru pacienta, zatímco většina energetických léčitelů, včetně zvukových terapeutů, využívá holistický přístup, který působí na mysl i tělo. Pokud se připojí síla záměru, zintenzivňuje se úspěšnost. Důležitý je záměr myšlenek, pocitů a vizualizací, které přitahují posílení zdraví člověka. Americký zvukový terapeut Jonathan Goldman vytvořil jednoduchý vzorec: Zvuk + Záměr = Léčení. Síla záměru zahrnuje vědomé čerpání energie z univerzálního pole.
Bylo zjištěno, že využití této silné univerzální síly spolu s hojivými zvuky dramaticky urychluje proces hojení. Mnoho lidí se ocitá v pasti strachu nebo záporného úmyslu, zejména pokud jde o zdravotní problémy. Je příliš snadné se zaměřit na možné negativní důsledky, spíše než na pozitivní očekávání zdravého a vitálního života. Vesmír, zdá se, je neutrální a vrací cokoli, na co se soustředíme. Ať už jsme si toho vědomi nebo ne, využíváme sílu záměru buď pozitivně, nebo negativně každý okamžik každého dne. Naše myšlenky, pocity a představy jsou šablony pro výsledky a zkušenosti našeho života. V tomto kontextu, stejně jako přitažlivost. Smysl existence je hluboce inspirován kreativním záměrem (slovo inspirace znamená v duchu).

Jsme motivovaní reagovat na vnitřní volání s pevnou vírou, že náš osud je již naplněn. Když sloučíme energetickou sílu mysli s univerzálním energetickým polem pro účel léčení a tvoření, může se změnit naše zdraví a kvalita života. Otázkou je, jak je možné získat absolutní jistotu ohledně požadovaného výsledku předtím, než získáte zřejmý důkaz. Lidé mají tendenci věřit věcem pouze, když je vidí. Nicméně, kreativní záměr vyžaduje nový způsob myšlení: když tomu věříte, uvidíte to. Pro tvůrčí proces je velmi prospěšné, pokud myslíte, že to co chcete, již máte. Vidět, cítit a myslet, jako by vaše tělo bylo vitální a kompletní. Vaše podvědomí nedokáže rozlišit mezi již dosaženým výsledkem tím, co si teprve představujete. Věří, že to, čemu věnujete pozornost, je skutečná realita. Mysl má ohromné uzdravující a tvůrčí schopnosti a bude i nadále pracovat ve vašem zájmu, pokud zachováte své vědomé zaměření/záměr. Možná nejdůležitějším prvkem ve "hře, jako kdyby" je cítit, že již máte to, po čem toužíte.
Někteří lidé, kteří používali tyto nástroje zaměření pozornosti, ale nedosáhli úspěšný výsledek. Obecně to není proto, že by tento proces aplikovali nesprávně nebo něco opominuli. Jejich neúspěch vyplývá z nevyřešených otázek a škodlivých přesvědčení, které jsou v podvědomí vnímány jako vnitřní obavy; problémy tak staré a hluboce zakořeněné, že si je člověk ani neuvědomuje. Zvýšené obavy založené na strachu a omezující přesvědčení mají tendenci nastavit vnitřní konflikt. Vědomá mysl může chtít vytvářet požadovaný výsledek, ale protichůdný vliv nevyřešených problémů a neúspěchů víru blokuje. Nic se nemůže stát součástí vaší skutečnosti, pokud vaše pocity a vaše vědomé mysli nejsou v souladu s mocnějšími podvědomými myšlenkami. Síla záměru se plně naplní, pokud všechny systémy jsou v souladu, pokud jsou myšlenky v souladu s podvědomým systémem víry. Záměr posiluje léčivou energii zvuku a je klíčem k lepšímu zdraví a dalším zlepšením života.
Zvuková terapie - případové studie
Společnost "Cyma Technologies" klinicky ověřuje své terapeutické zvukové zařízení v řadě případových studiích. Jejich léčebnou techniku nazývají "cyma terapie". Níže jsou uvedeny čtyři případy spolu s odkazy na studie společnosti "Medsonix" a odkaz na "KKT" - metody věnující se problémům s páteří. Pouze na základě zdokumentovaných případových studií bude zvuková terapie přijata jako mainstreemová metoda pro lékařské použití.
1) Poranění šlachy u koně
Závodní kůň si poranil šlachu. V takových případech se koně utracovali, v nejlepším případě byli odsunuti na pastvu. Návrat k závodění po takto těžkém zranění je extrémně vzácný. V průběhu této studie kůň pod dohledem veterináře pravidelně absolvoval sonogram. Záznamy jasně ukázaly návrat k normální homogenní buněčné celistvosti. Šlacha koně se pomocí cymaterapie zcela uzdravila bez zjevné jizvy. Kůň se vrátil k závodění. Je zřejmé, že tento typ terapie poranění svalů a šlach bude fungovat jak u koní, tak u lidí.
2) Poranění kolena
Například 56-letá žena měla po autonehodě poraněná obě kolena. Pohybovala se pouze s pomocí a holí a stav se zhoršoval. Pro silnou bolest nedokázala spát víc než hodinu nebo dvě. Podle lékaře již nebylo možné nic udělat, kolenní klouby se opotřebovali na kost. Doporučil kolečkové křeslo, což bylo pro bývalou atletku velmi těžké. Jako poslední možnost využila léčebnou cymaterapii. V důsledku toho se jí život obrátil. Dnes chodí a běhá. Jak říká: "Můžu chodit po schodech, tančit, hrát bowling, golf a zahradničit a dělat vše jako před nehodou. Dostala jsem mimořádný dar, mám svůj život zpátky a chci žít."
3) Pásový opar
Žena měla v horní části hrudi pásový opar. Bolestí ledva stála. Lékařka nabídla pouze lék, aby se zabránilo opakování. Hojení trvalo tři měsíce a o dva roky později se pásový opar objevil ve stejném místě. Po druhé cymaterapii začala pociťovat mravenčení a opar začal mizet. Po čtyřech dnech zcela zmizel a neobnovil se.
4) Zubní absces
Klientka po extrakci velmi bolestivého abscesu zubu s uvolněným kořenem se rozhodl vyzkoušet cymaterapii jako poslední možnost. Denně užívala 15 tablet ibuprofenu. Po několika dnech léčby zvukem se bolest zmenšila a v polovině terapie byla absolutně bez bolesti a k ohromení zubařů zůstal zub zachován.
Další lékařské studie a zprávy o síle léčby zvukem:
Případové studie společnosti "Medsonix": "Účinky nízkofrekvenční akustické vlny na osteoartrózu: pilotní studie" https://tinyurl.com/yapwv67s ; Studie akustické vlny: https://tinyurl.com/yclyfx9hKKT Léčba páteře: https://tinyurl.com/y9d6afxm ; Alzheimerova choroba: https://tinyurl.com/yd96h5qv Fibromyalgie: https://tinyurl.com/ybe7wrgx ; Impotence: https://tinyurl.com/yb49oedx Hraní na hudební nástroje pomáhá udržet aktivní mysl ve stáří: http: //www.world-science.net
-konec-
-----------------------------------------------------------
ODKAZY:
17. Amy Novotney, "Music as medicine", Monitor onPsychology, November 2013, Vol 44, No. 10, https://tinyurl.com/lrptgaq
18. Maryann Mott, "Pets Enjoy Healing Power of Music", Live Science, 7. ledna, 2008 https://tinyurl.com/y9a52rj3
19. Salimpoor VN, Benovoy M, Larcher K, Dagher A & RJ Zatorre, "Anatomically distinct dopamine release during anticipation and experience of peak emotion to music", Nature Neuroscience, 9. ledna 2011, https://tinyurl.com/yah8vqhm
20. Lithotripsy: http://en.wikipedia.org/wiki/Lithotripsy
21. HIfU: https://tinyurl.com/yafpm825
22. Andreas von Bubnoff, "Getting the Vibe", Science Notes, 2005, https://tinyurl.com/ydheduc8
23. Roosth, Sophia. “Screaming Yeast: Sonocytology, Cytoplasmic Milieus, and Cellular Subjectivities.” Critical Inquiry, vol. 35, no. 2, 2009, pp. 332–350. JSTOR, https://tinyurl.com/y9w2mh8h
24. G0 phase of cells: https://tinyurl.com/ybas5885
25. G1 phase of cells: https://tinyurl.com/y9we5rmu
(c)2019 Matrix Consulting s.r.o.
(c)2019 Translation: Dana
Všechna práva vyhrazena. Materiál není povoleno bez písemného souhlasu společnosti Matrix Consulting s.r.o. jakýmkoliv způsobem publikovat, rozšiřovat či rozmnožovat, a to ani jeho část.
Foto: Archiv autora