TARA TRIVECTA (15)

Prokopenko Igor

Prokopenko Igor

publikováno: 13.09.2017 kategorie: Tajná historie lidstva

Fedor Razzakov, filmový historik: „Pak litoval, že hrál tuto roli. Protože toto vžívání se do role nemocného člověka v něm obrátilo všechno naruby, a až do konce svých dnů si tuto roli pamatoval“.

Skutečně může mít role takový vliv na herce? Mohou umělci, kteří hrají smrt na jevišti divadla nebo ve filmu, naprogramovat sami sebe na smrt? Mnoho psychologů jsou si jisti, že je to možné. Vždyť od studentských let učí herce úplně se vžít do scénických obrazů, učí se nejen vyjadřovat emoce, strachy, problémy a dokonce nemoci vymyšlených hrdinů, ale prožívat je jako skutečné!

Igor Kostolevskij, národní umělec Ruska: „Mělo by to být, ale jen do určitých hranic, protože obecně je to destruktivní. A já vím, že pokud se tím necháš silně unést, k ničemu dobrému to nevede. Je potřeba to dávkovat“.

Lidská psychika je podle odborníků velmi nestabilní. Pokud si člověk neustále něco vsugerovává každý den, tak taky tomu věří. Prostě proto, že tak funguje lidské vědomí. Přesně tak to probíhá i u herců. Opakují nějakou roli několik měsíců a někdy i let, čímž si ukládají do svého podvědomí to, čím žije jejich fiktivní postava. Umělci natolik vsugerují sami sobě vymyšlené emoce a pocity, že se naprogramují na osud své postavy a začnou žít ne svůj, ale jeho život.

Varvara Sidorova, psycholožka: „Pokud člověk zažil hluboký šok, spojený s rolí, začne se chovat takovým způsobem, že bude opakovat chování v roli. Pokud bude opakovat chování v roli, lze ůplně jasně předpokládat, že se mu začnou dít věci podobné tomu, co hrál na jevišti. To se týká i smrti“.

Ale to není všechno. Podle lékařů, povaha rakoviny, na kterou zemřel Alexander Abdulov, není zcela objasněna. To znamená, že není známo, z čeho vzniká tato hrozná nemoc a co ji způsobuje. Někteří onkologové věří tomu, že je to dílo psychiky. Podle odborníků může rakovinu vyvolat velmi silný stres. Je možné, že vžívání se do role pacienta s rakovinou se stalo takovým silným stresem i pro Alexandra Abdulova.

Alexander Ermano

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 500 hodinám videa a 10.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.

Další díly