!!!! SVĚTOVÉ UDÁLOSTI BEZ CENZURY - 13.6. 2006 !!!!

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

13.06.2006 Exkluzivně

    Ruští vědci opětovně varují před pokračujícím globálním povětrnostním chaosem, který může zachvátit celou naší planetu. Již dnes je ohrožena světová dodávka potravin z důvodů rozsáhlých bouří a nebo sucha. Klasickým příkladem je Anglie, která zažívá nebývalé období sucha. Speciání služby na dálnicích mají připravené po tisících lahve s vodou pro zcela vysušené řidiče tak jako tomu byla nopříklad na dálnici M25, kde bylo tisíce řidičů uvězněných ve 25-ti kilometrové zácpě po dobu až pěti hodin. V posledních dnech zasáhlo intenzivní teplé počasí i hlavní města Londýn. Tato situace je v příkrém protikladu k tomu co se děje na druhé straně světa - Asii. Více již v následující reportáži.

      Jak oznámila turecká novinová služba "Zaman" ohrožují nejlidnatější zemi světa - Čínu rozsáhlé záplavy a zároveň i intenzivní sucho. V důsledku těchto extrémních výkyvů počasí na území jedné země zemřelo již 93 osob z toho je 11 pohřešovaných. V osmi provinciích této země bylo zasaženo záplavami celkem 12 milionů obyvatel !!!

      Evakuováno bylo celkem 560 000 osob v důsledku extrémně špatného počasí v místě jejich bydliště. Čínské ministerstvo občanských záležitostí oznámilo, že přímá finanční škodaze záplav se vyšplhala do závratné výše 957,5 milionů dolarů. Na jiných místech republiky místní obyvatelstvo zase zasáhlo extrémní suché podnebí. Suchem bylo zasaženo celkem 10.4 milionů hektarů půdy. Je evidován nedostatek pitné vody celkem pro 7.34 milionů osob a 6.75 milionů kusů skotu trpí akutním nedostatkem tekutin.

      Neradostná situace je také na Tchajwanu. Prudké deště tu způsobily totální zmatek a chaos v infrastruktuře. Škoda v zemědělství dosahuje výše 290 milionů dolarů přičemž je evidována jedna mrtvá osoba v přímém důsledku vlivu extrémního počasí.

      Ale ani zde v této zemi to nekončí. Extrémní dešťové bouře udeřily také v Indii. V severovýchodní oblasti země tak bylo evakuováno na 66 000 obyvatel. Všechny velké řeky v zemi jsou rozvodněné. Zhruba 8000 hektarů půdy je zaplaveno a 3050 hektarů užitkové zemědělské půdy. Podle centrálního monitoringu vodních toků dosáhla bnejvětší indická řeka Brahamputra celkem na šesti místech rekordního průtoku za dobu od začátku sledování. Tento tok je dlouhý 2906 kilometrů a délka jejího toku činí v čínsko-tibetské enklávě celkem 1625 kilometrů, v Indii pak 918 kilometrů a v Bangladeši 363 kilometrů.

       V souvislosti s výše uvedenými zprávami je třeba mít neustále na mysli, že každá takováto větší klimatická katastrofa prudce ovlivňuje produkci potravin. Na světě v současné době existuje něco málo přes šest miliard obyvatel, které potřebují každý den přísun potravy. Krize v oblasti výroby potravin je tak velmi reálná. Velmi varovnou je v tomto kontextu zpráva ze Spojených Států.

       Před několika dny se nechala slyšet vláda této země, že v tomto roce prudce poklesne sklizeň pšenice. Ministerstvo zemědělství se nechalo slyšet, že například výnos ozimé pšenice oproti loňsku poklesne celkem o 16% (jde o přímý důsledek loňského úderů celé řady hurikánů na území USA ?). Bohužel stejně neslavná situace zavládne v této zemi i v ovocnářském průmyslu. Jde o to, že rozsáhlé oblasti tradičních ovocných plantáží jakou je například oblast Floridy je hzasažena celou řadou nemocí, které devastují plody jež musí být vyřazeny z produkce. V mnohých případech musí být i samy stromy pokáceny. Již v těchto chvílích je zřejmé, že i v tomto odvětví bude letos očekávána katastrofálně slabá úroda.

       Na jiných místech, tak jako např. v Nebrasce se zase potýkají s intenzivním suchem. Jde ale i o další státy kde guvernéři doslova prosí o pomoc. Tak například guvernér Dave Heineman sdělil, že bude žádat intezivní finanční pomoc celkem pro osm krajů ve státě Nebraska kde hrozí úbytek produkce v zemědělském odvětví až o 30%.

      Spojené státy se tak opětovně dostávají do situace kdy na jedné straně svou energii tento stát vyčerpává v dobývání a deastaci cizích uzemí na naší planetě a na straně druhé není schopen čelit postupné devastaci své vlastní země, ale hlavně není schopen pomoci svému vlastnímu obyvatelstvi, která o ní tak intenzivně žádá. Bohužel o neslavné budoucnosti hovoříš ve své zprávě Pentagon, ale i prezident Bush. Zpráva sděluje, že změny klimatu v následujících dvaceti letech by mohly vyústit nespočet globálních katastrof, které by mohly zasáhnout miliony lidských životů v různých živelných projevech přírody a válkách.

       Tajná práva Pentagonu naznačuje, že celá řada důležitých měst evropského kontinetu jako např. Londýn by se mohla ocitnout pod vodou s tím, že rozvrat klimatu a následující nukleární hrozby v důsledku přetahování o energetický potenciál planety jsou velmi reálná nebezpečí. Dokument předpovídá, že neočekávané změny klimatu by mohly naší planetu rep. lidstvo přivést na pokraj globální anarchie.

      A tak v kontextu toho všeho je nutné si znovu položit otázku: "Co se ještě všechno musí stát, aby si mocní a vlivní jedinci a skupiny naší civiliace uvědomili, že trend, kterým jsme se v posledních desetletích vydaly je jednoznačně jeden z nejrychlejších globálních harakiri lidské společnosti". Jistě zajímavé by bylo zjistit jaký názor na to všechno má naše planeta. Možná, že bychom byli všichni velmi, velmi překvapeni. Já osobně se pak ptám zcela přímo: "Je nevyhnutelné aby lidská společnost vymřela? A nebo má naše planeta s námi ještě nějaký jiný plán?"


Hlavní zdroj: http://www.whatdoesitmean.com/

Další zdroje:

http://www.mirror.co.uk/news/tm_objectid=17208108&method=full&siteid=94762&headline=over-heated--name_page.html

http://www.zaman.com/?bl=hotnews&alt=&trh=20060610&hn=33860

http://www.chinadaily.com.cn/china/2006-06/10/content_613639.htm

http://www.etaiwannews.com/etn/news_content.php?id=108628

http://www.irna.ir/en/news/view/menu-239/0606094944134834.htm

http://english.people.com.cn/200606/10/eng20060610_272778.html

http://www.chron.com/disp/story.mpl/ap/fn/3944926.html

http://www.nebraska.tv/news/local/3012436.html

http://observer.guardian.co.uk/international/story/0,6903,1153513,00.html