SVĚTLO FARAONŮ: VYSPĚLÁ TECHNOLOGIE & ELEKTŘINA VE STAROVĚKÉM EGYPTĚ (1)

Dá se oprávněně předpokládat, že mrtvá civilizace, která zanechala rozpoznatelné důkazy o své velkoleposti v různých společensky reprezentativních oblastech, dosáhla podobně vysoké úrovně rozvoje i v dalších, dávno ztracených a méně uznávaných formách kulturního dědictví. Příkladem je starověký Egypt. Zatímco stavba pyramid i jejich lékařský um jsou proslulé coby příklady hmotného triumfu, čtenáři našeho magazínu mohou být překvapeni zjištěním, že v údolí Nilu vzkvétaly užité vědy a dosáhly bezkonkurenční úrovně, a to až do našich časů – a občas zůstávají stále nepřekonatelné. Ukázka tohoto vývoje je graficky uchována poblíž malého městečka na západním břehu Nilu, uvnitř monumentálního chrámu izolovaného na okraji pouště.

Dendera se svou rozlohou 40 000 m2 je komplexem kaplí a svatyní vybudovaných od počátku dynastické historie. Lokalita je výjimečná především chrámovou stavbou zasvěcenou bohyni lásky Hathor. Její vnitřní stěny jsou tvořeny velkými, mimořádně neobvyklými kamennými panely vytesanými do nízkého reliéfu, které zobrazují řadu zvláštních činností, o nichž většina egyptologů tvrdí, že nezachycují nic jiného než symbolické zobrazení sloupu džed (sloupovitý předmět symbolizující stabilitu) s lotosovým květem – všechny standardní prvky egyptské mytologie.

Hathor, božská matka Hora, boha nebes, sedí na trůnu na levém konci jižního panelu krypty a pozoruje výše postaveného muže (soudíme tak podle jeho paruky) stojícího za protáhlým trubkovitým útvarem s hadem. Hadí hlava směřuje k širšímu konci trubice, ocas naopak k opačnému užšímu konci, kde je sevřený v okvětních lístcích lotosu. Ocas se vlní kolem trubice, aby se spojil se středem obdélníkové plošiny nad bohem Šu. Tento bůh vzduchu podpírá zvednutými rukama širší konec trubice. Pod jeho středem klečí sluha s dlaněmi pozvednutými k větší stojící postavě.

Tato scéna je přesně zopakovaná, jen obráceně, s výjimkou nahrazení boha Šu sloupem džed a s kratší sestupnou křivkou vytvořenou lotosovým květem

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.