SVĚT ZDRAVÍ: Zelený čaj chrání naše oči (a nejen je) --- Farmaceutický gigant Bayer AG připouští, že kontaminace je mimo kontrolu --- Vlašské ořechy jsou účinným nástrojem v boji s rakovinou

Adams Mike

Adams Mike

autor

20.04.2010 Zdraví

Zelený čaj chrání naše oči (a nejen je)

Nedávno prováděný výzkum v Hong Kongu potvrdil, že některé látky, které se nacházejí v zeleném čaji, mají schopnost pronikat do oční tkáně a tak se pozitivně podílet na prevenci proti množství očních onemocnění. Jedním z typických antioxidantů, jež se nachází v zeleném čaji, je „katechin“, který předchází oční degeneraci a eliminuje tzv. „oxidační stres“.

Odbornou zprávu předložil vědecký tým z „Katedry Oftalmologie a očních věd“ v Hong Kongu. Materiál byl poté zveřejněn v „Journal of Agricultural and Food Chemistry“ a vysvětluje se v něm jakým způsobem oční tkáně (především čočky a sítnice) absorbují prospěšné živiny, které působí významně preventivně na lidské oko.

Ona vůbec celkově zdravotní prospěšnost zeleného čaje je velmi pozoruhodná. Je to plodina, která je doslova „nacpaná“ různými vitamíny, minerály a antioxidanty, které chrání tělo před různým onemocněním. Pro orgán oka je mimo „katechinu“ velmi prospěšný vitamín „C“, „E“, lutein a zeaxanthin“. Všechny tyto látky jsou přítomné ve významném množství v zeleném čaji a jsou významnou přírodní prevencí proti glaukomu.

Během výše uvedené studie byly po určitou dobu laboratorní myši krmené zeleným čajem a paralelně byla průběžně zkoumaná jejich oční tkáň. Zjistilo se, že právě v této tkáni je absorbováno značné množství katechinů. Sítnice oka absorbovala většinu „gallocatechinů“ a oční mok „epigallocatechiny“.

Před tímto výzkumem se hodně spekulovalo o tom, zda skutečně je pití zeleného čaje prospěšné pro oči. Studie objektivně potvrdila význam těchto látek, které klinicky začínají působit již 20 hodin po požití dostatečného množství tohoto typu čaje.

Navíc se podařilo zjistit, že látky zvané „Epigallocatechin-3-galláty“ (EGCG) přítomné v zeleném čaji zastavují růst zhoubných nádorových buněk. Jmenovaná studie prokázala, že lidé, kteří pijí zelený čaj, pravidelně vykazují menší riziko rakoviny žaludku, jícnu, prostaty, slinivky břišní a tlustého střeva. Katechiny zeleného čaje rovněž významně přispívají k prevenci vzniku krevních sraženin, aterosklerózy, onemocnění srdce, diabetu, cévních příhod mozkových a dokonce i demenci.

Mimo to se aktivně podílí na snižování tzv. „špatného cholesterolu“. Uvedený výzkum prokázal dlouho sdělovanou pravdu a to, že pravidelná konzumace zeleného čaje je pro lidský organismus obrovským přínosem. Jen je potřeba poznamenat, že ve větším množství dehydruje organismus, takže je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin – nejlépe obyčejné vody.



Chemický a farmaceutický gigant „Bayer AG“ připouští, že kontaminace „GMO“ je mimo kontrolu

Výše uvedená společnost „Bayer AG“ veřejně připustila, že v současné době neexistuje žádný způsob, jak zastavit nekontrolovatelné šíření geneticky modifikovaných plodin. Takové prohlášení se bohužel dalo dříve či později očekávat. Dva farmáři z amerického státu Missouri zažalovali firmu Bayer z kontaminace jejich úrody upravenými geny z pokusných kmenů rýže tak, aby byly více odolné herbicidům od společnosti „Liberty“.

Ke kontaminaci došlo v roce 2006 při testování na volně přístupném poli geneticky upravené rýže, která nebyla schválena pro lidskou konzumaci. Podle advokáta žalobců Dona Downinga je tímto druhem rýže kontaminováno přes 30% všech rýžovišť ve Spojených Státech. „Firma „Bayer“ měla být opatrná. Jenže to se nestalo.“, prohlásil Downing.

Žalobci tvrdí, že kromě kontaminace jejich polí firma Bayer prý značně oslabila i jejich vývozní trh. Když americké ministerstvo zemědělství oznámilo rozšíření kontaminované rýže, prakticky okamžitě se to odrazilo v oslabení vývozu. Zpráva „Greenpeace International“ odhaduje, že škody způsobené kontaminací rýže se může pohybovat mezi 741 miliony dolarů 1,3 miliardami dolarů. Firma Bayer prostě tvrdí, že kontaminaci zabránit nemohla s tím, že dodržela příslušné zákonné normy, ale také osvědčené postupy v průmyslovém odvětví.

Soudní porota však s názorem zástupců firmy Bayer nesouhlasila a shledala jí vinnou z nedbalosti při manipulaci s geneticky modifikovanými plodinami. Společnost musí farmářům Kennethu Bellovi a Johnu Hunterovi zaplatit náhradu ve výši 2 milionů dolarů.

Zemědělci jsou přesvědčeni o tom, že rozhodnutí soudu je obrovské vítězství a příležitost pro všechny podobně postižené zemědělce. Jenom pro zajímavost by bylo vhodné dodat, že společnost Bayer v současné době žaluje na 1000 dalších zemědělců ze států Missouri, Arkansas, Lousiana, Mississippi a Texas.



Vlašské ořechy mohou být účinným nástrojem v boji s rakovinou prostaty

Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem rostlinné formy mastné kyseliny „omega-3“, která se mimo jiné také vyskytuje v těle ryb, především těch, které žijí v tekoucí vodě, jako například losos. Jak je všeobecně známo, „omega-3“ mastné kyseliny snižují rizika výskytu celé řady onemocnění včetně depresivních stavů.

Ve vlašském ořechu se také vyskytují látky známé jako „gama tokoferol“ (určitá forma vitamínu E) a dále polyfenoly a antioxidanty. V současné době poprvé vědci oznámili, že tyto na živiny bohaté oříšky mají výraznou schopnost zpomalit růst rakoviny prostaty. Vědci z Univerzity v Kalifornii oznámili svůj významný objev na „239. setkání „Americké chemické společnosti" (ACS), které se před několika dny konalo v San Francisku.

„Vlašské ořechy by se měly stát součástí zdravé výživy, která obsahuje hodně ovoce a zeleniny.“, prohlásil Paul Davis PhD., který tuto studii řídil. Podle poměrně přesných odhadů bude v letošním roce u 190 000 lidí diagnostikována rakovina prostaty. Podle vědců uvedené Univerzity patří strava mezi nejdůležitější faktory, které u člověka ovlivňují riziko vzniku rakoviny prostaty.

Je zjištěno, že výrazným preventivním zdrojem jsou například rajčata nebo šťáva z granátových jablek. Nedávno se také zjistilo, že jsou vlašské ořechy významným pozitivním faktorem v boji proti kardiovaskulárním onemocněním a to z toho důvodu, že snižují hladinu „endotelinu“, což je látka, která zvyšuje možnost zánětu v cévním systému.

Dr. Davis a jeho výzkumný tým prováděli své studie na laboratorních myších (které byly geneticky naprogramovány na rozvoj rakoviny prostaty). Jedna skupina zvířat jedla denně množství, které odpovídalo asi 14-ti ořechům po dobu dvou měsíců. Kontrolní skupina ve stravě neměla k dispozici vlašské ořechy žádné.

U zvířat s geneticky indukovanou rakovinou prostaty se nádor zmenšil na polovinu a jeho růst se zpomalil o 30%. Zjistilo se, že u myší, které konzumovaly vlašské ořechy, se výrazně snížil inzulinu podobný „růstový faktor-1“. Vlašské ořechy mají také významně pozitivní vliv na nádorová onemocnění jater.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.