"SVĚT ZDRAVÍ": DŮLEŽITÁ STUDIE JE NA SVĚTĚ: LNĚNÁ SEMÍNKA SNIŽUJÍ RIZIKO RAKOVINY PRSU AŽ O 28%!!

Evers dr. Ethan

Evers dr. Ethan

autor

03.05.2013 Zdraví

Ve vůbec první studii tohoto druhu kanadští výzkumníci objektivně prokázali, že pravidelný příjem lněných semínek v potravě u ženy snižuje až o 28 % riziko rakoviny prsu v období po menopauze. Pravidelná konzumace lněného chleba snižuje toto riziko o 26 % v období před a po menopauze. Tyto výsledky naznačují, že lněné semínko a len obsažené v chlebu mohou být jednoduchým, ale velmi účinným prostředkem při snižování rizika rakoviny prsu.


Lněné semínko je nejbohatším potravinovým zdrojem "lignanů" - látek blokujících nástup rakovinového onemocnění

"Lignany" patří do třídy polyfenolů a mají extrémně silné antioxidační a anti-estrogenní účinky. Z tohoto důvodu byly tyto látky navrženy jako možné preventivní opatření proti vzniku rakoviny prsu u ženy. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že "lignany" inhibují růst a indukují tzv. "programovanou buněčnou smrt" (apoptózu) a to jak u "ER+", tak i "ER-" buněk karcinomu prsu in vitro i ve studiích na zvířatech. Důležité je, že "lignany" také inhibují schopnost obou "ER+" a "ER-" karcinomů prsu buněčně metastázovat do metaloproteináz (MMP2, MMP9 a MMP14).

Bohužel "lignany" není vůbec jednoduché získat v běžně používaných potravinách. Nejlepším zdrojem jsou celozrnné obiloviny, otruby, ořechy, semena a luštěniny. Tyto potraviny jsou však schopny poskytnout pouze 0,25 - 1,0 mg "lignanů" na 100 gramů potravin. Což je tristně málo. Zářivou výjimkou jsou právě lněná semínka, sezamová semínka a cizrna. Tyto potraviny obsahují 335 mg, 132 mg a 35 mg (dle pořadí vyjmenované trojice produktů) na 100 g potraviny. Z tohoto jednoduchého přehledu je každému jasné, že lněná semínka a pak i sezamová semínka jsou, pokud jde o přítomnost "lignanů", super potravinami. Obsahují až 100x více "lignanů" než jakákoliv jiná potravina.

Ale pozor!! Normální lněný olej neobsahuje žádné "lignany"!! Na toto je třeba zvlášť upozornit.


Snížení rizika rakoviny prsu až o 28 % je naprosto úžasné zjištění

Vzhledem k obrovskému potenciálu lněného semínka, co se týče prevence rakoviny, rozběhli před nedávnem kanadští vědci vůbec první studii zaměřenou na analýzu rizika rakoviny prsu v souvislosti s pravidelným příjmem lněného semínka do organismu. V rámci tohoto studia byla analyzována strava 2999 žen s diagnostikovanou rakovinou prsu a v rámci kontrolního vzorku pak 3370 zdravých žen (všechny ve věku od 25 do 74 let), přičemž analýza byla zaměřena na přítomnost lněného semínka ve stravě.

Při dodržení všech přísných vědeckých postupů včetně opakování experimentu se jednoznačně prokázalo, že u žen po menopauze, které zkonzumovaly čtvrtinu šálku lněných semínek po dobu jednoho měsíce, se snížil nástup rakovinového onemocnění o 28 % a o 26 %, pokud jedly tyto ženy po dobu jednoho měsíce alespoň jeden krajíc lněného chleba týdně. Ženy před menopauzou dosáhly snížení rakovinového onemocnění o 26 % také tím, že jedly lněný chléb, ale nebyly chráněny lněným semínkem (v období před menopauzou).



Lněné "lignany" pro ochranu před rakovinou prsu, ale kolik jich je potřeba?

Vědci tvrdí, že u postmenopauzálních žen, aby byly dostatečně chráněny, platí, že by měly po dobu jednoho měsíce konzumovat asi čtvrtinu šálku lněných semínek. Jak vidíte, nejedná se o nijak závratné množství. Toto množství odpovídá zhruba 163 mg lněných "lignanů" za měsíc nebo 5,35 mg lněných "lignanů" denně. Shodou okoností to odpovídá 5,4 mg denní dávky, která byla považována za minimum potřebné pro ochranu před karcinomem prsu v rámci dané studie.

Bohužel v klasické normální stravě není možné tohoto množství dosáhnout. Nedávný průzkum také ukázal, že ženy žijící v západních zemích (platí i pro ČR a SR) konzumují jen asi 1 mg "lignanů" denně, což je zhruba pětina doporučené denní dávky. Ovšem další neméně zajímavá data jsou na cestě. V současné době existují tři klinické studie, v rámci kterých byla testována lněná semínka na přítomnost "lignanů" v rámci alternativní prevence proti rakovinovému onemocnění. Závěr je jasný. I konzumace malého množství lněných semínek může nabídnout velmi významnou ochranu proti rakovině prsu.



Poznámka redakce: A jak jste na tom vy, milí čtenáři? Zkuste se v diskuzi pod tímto článkem podělit o své zkušenosti s lněnými semínky, případně lněným chlebem. Vaše zkušenosti a poznatky mohou být velmi inspirativní pro ostatní.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.