SVĚT V KOLIZI: Co tedy vlastně stojí za kolizí ruského a amerického satelitu? ------- Špionážní hra velmocí nad Japonským mořem ------ Rusové jsou připraveni tvrdě odpovědět

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

18.02.2009 Exkluzivně

          Z ruských zdrojů přichází velmi zajímavé informace. Proslýchá se, že ruské vedení se usiluje o vhodnou odpověď směrem ke Spojeným Státům v důsledku záměrného zničení jednoho z jejich nejkvalitnějších špionážních satelitů, který měl především za úkol sledovat aktivity související s jaderným výzkumem v Severní Koreji. Podle těchto zpráv americké "Air Force Space Command" převedlo na nižší orbitální dráhu jednu z jejich telekomunikačních družic "Iridium" s evidentním záměrem srážky s ruskou špionážní družicí ke které nakonec skutečně došlo v oblasti Sibiře. Ruské vojenské zpravodajské agentury sdělily, že před časem Pentagon odkoupil de facto zruinovanou satelitní síť telekomunikačních družic "Iridium" s cílem postupně použít všech 66 satelitů jako "zbraně" proti čínským a ruským špionážním satelitům sledující pochopitelně i aktivity Spojených Států.  Ruští vojenští analytici se vyjádřili s tím, že výše uvedená aktivita Spojených Států souvisí s bezprostředními zájmy USA v oblasti severní Koreje. V tomto duchu velmi zajímavé informace přinesla tisková agentura "Times Online News" kde se píše: 

 

       "Americká armáda zahájila v prostředí Severní Koreje intenzivní špionážní akce vzhledem k tomu, že tento totalitní stát je v současné době připraven testovat rakety krátkého doletu a to ve velmi sporné oblasti moře, která hraničí s Jižní Koreou.

        Americký mluvčí ministerstva obrany sdělil, že do těchto blíže nespecifikovaných špionážních aktivit budou zahrnuta špionážní satelity a špionážní letadla, která se budou pohybovat v extrémních výškách. Z určitých důvodů nemá Amerika zájem na tom, aby při těchto jejich skrytých aktivitách jí asistovaly další "oči" svého odvěkého rivala - Ruska.

        Jihokorejští úředníci také potvrdili náhlé zmizení čínských rybářských lodí mimo severozápadní region pobřeží korejského poloostrova. Je velmi pravděpodobné, že byli varováni severokorejskou vládou o nebezpečí vyplývající z raketových zkoušek."

 


        Ruští vojenští kosmičtí analytici jsou přesvědčeni o tom, že Spojené Státy se chystají v prostředí Japonského moře otestovat svůj kosmický raketový obranný systém proti případnému odpálení severokorejských jaderných raket. Američané pochopitelně nechtějí, aby Rusko nebo Čína odhalila strategické a taktické schopnosti tohoto systému.

        Američtí vojenští důstojníky, kteří jsou aktivně zapojeni vývoje zbraňových systémů velmi rozčílilo nedávné vyjádření amerického viceprezidenta Bidena, který na "Mezinárodní konferenci o bezpečnosti" naznačil, že se Spojené Státy budou mírnit ve své agresivní vojenské politice směrem na východ. Některé zajímavé postřehy na toto téma zveřejnil "International Herald":

       Spojené Státy budou i nadále rozvíjet svůj raketový obranný plán, který tak nahněval Kreml, sdělil viceprezident Joseph Biden Jr., ale zároveň nechal otevřené možnosti, které by vedly ke kompromisnímu jednání mezi USA a Ruskem. Tím více jak zjevně naznačil ochotu k podstatně smířlivějšímu tónu oproti předchozí administraci bývalého prezidenta Bushe.

        Biden doslova sdělil:

        "Je čas stisknout tlačítko resetu a vrátit se k mnohým oblastem, ve kterých můžeme do budoucna rozvíjet aktivní spolupráci s Ruskem."

 


         Jenže jak vidno aktuální události zatím naznačují, že od "hezkých slov" může být velmi daleko k činům. Pravdu o tom co se odehrálo na oběžné dráze, se obyčejný smrtelník asi jen skutečně těžko dozví. Každopádně americká akce nenechala Rusko bez odezvy. Tisková agentura "RIA Novosti" uvedla:

        "Mezikontinentální rakety (ICBM) ve službách "Ruských strategických raketových sil" (SMF) mohou být vypuštěné během minuty a to v případě, že bezpečnost Ruska bude jakýmkoliv způsobem ohrožena", sdělil vrchní velitel SMF.

       "Přes 6000 osob servisního personálu je v bojové pohotovosti a přinejmenším 96% všech raketových systémů může být aktivováno během několika desítek vteřin. Jde o nejmasivnější nukleární pohotovost za posledních mnoho let", sdělil Nikolaj Solovtsov v rozhovoru, který vyšel v novinách "Krasnaja Zvezda".

       Ruští úředníci ministerstva zahraničí jsou však přesvědčeni, že je velmi nepravděpodobná další agresivní politika Spojených Států v duchu posledního incidentu ke kterému na oběžné dráze došlo.


Hlavní zdroj: www.whatdoesitmean.com

Další zdroje: www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article5706636.ece

                       www.iht.com/articles/2009/02/08/europe/biden.2-425165.php

                       http://en.rian.ru/russia/20090211/120089670.html