STANLEY KUBRICK A JEHO OKULTNÍ POSELSTVÍ (1)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

12.01.2022 Esoterika

Po celá léta měl větu, kterou opakoval jako osobní mantru, aby udržel na uzdě každého, kdo na něj příliš tlačil ohledně "smyslu" jeho díla nebo jeho vlastních "záměrů". Pocházela z eseje H. P. Lovecrafta, který byl stejně jako Stephen King oblíbeným manipulátorem okultismu: "Ve všech věcech, které jsou záhadné - nikdy nevysvětlujte." Tento edikt se vztahuje na Kubrickovu vlastní tvorbu, ale ještě více na něj samotného.

-------------------------------------------------

OSVÍCENÍ

Obecně je za jeden z nejlepších hororů všech dob považován film Stanleyho Kubrickovy adaptace povídky od Stephena Kinga - "Osvícení". Freudovská psychoanalýza v kombinaci s esoterickými spekulacemi v obecném pohledu, ale podle mého názoru je "Osvícení" o tom, co je mnohem zřejmějšího (a zároveň obskurnějšího). Domnívám se, že že filmová adaptace má předat stejné poselství jako Kingova kniha, a to je posedlost démonem. Nejde jen o prezentaci posedlosti Jacka Torrance (Jack Nicholson), ale o přízračné strašení samotné Ameriky ve smyslu její temné minulosti ve vztahu k původním obyvatelům Ameriky. Autor Peter Levenda vysvětluje tento vhled takto:

Američané si zřejmě podvědomě uvědomují, že mohyly indiánů jsou úložištěm něčeho víc než jen rozpadajících se kostí. Slavný hotel Overlook v hororovém románu Stephena Kinga - Osvícení (The Shining) byl prý postaven nad indiánskou mohylou. Dům, který byl dějištěm děsivých paranormálních jevů ve filmu Poltergeist, byl prý také postaven na posvátné indiánské půdě. Zdá se tedy, že se naši spisovatelé a filmaři shodují na tom, že pod samotnými základy domů se skrývá duchovní síla - ať už v dobrém, nebo zlém smyslu amerických měst.

Domorodý animistický spiritismus je základem filmu a projevuje se jako forma generační kletby nad Jackem, jak uvidíme. Zpočátku se zdá, že perspektiva kamery přilétá z leteckého pohledu, jako by šlo o pohled beztělesného ducha nebo démona. Z pohledu kamery vidíme také jezero, jehož samotný odraz naznačuje téma "jak nahoře, t

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.