SITUACE KOLEM UKRAJINY SE ZA POSLEDNÍ HODINY VÝRAZNĚ PŘIOSTŘILA - UVÁDÍME SLED NEJZÁVAŽNĚJŠÍCH INFORMACÍ

Vláda Ukrajiny vydala dekret: "8470; 405/2014", který legalizuje všechny aktivity týkající se vládních opatření směřující k zahájení tzv. "anti-teroristických" operací ve východní Ukrajině včetně použití síly proti pro-ruským aktivistům ve východní části této země. Tato situace samozřejmě vyvolává mnoho otázek, z nichž minimálně dvě považuji za vysoce důležité:

1) Odhodlá se ukrajinská vládní klika skutečně k použití vojenské síly ve východní části své země?

2) Pakliže ano, jakou reakci to vyvolá ze strany Ruska?

Tyto dvě otázky nás samozřejmě nemohou nechat v klidu, neboť se možná hraje o to, zda se rozhoří, či nerozhoří rozsáhlejší vojenský konflikt, a to přímo v srdci Evropy. Několik posledních hodin jsem pracoval na seskupení (dle mého osobního názoru) těch nejdůležitějších fakt, jež jsem postupně poskládal do formy tohoto materiálu.

----------------------


Před několika dny provedlo Rusko úspěšný test mezikontinentální balistické střely. Balistická raketa "RS-12M Topol" byla vystřelena v blízkosti Kaspického moře a úspěšně zasáhla cíl v Kazachstánu. Podle mluvčího ministerstva Igora Jegorova byla střela odpálena v 06:40 GMT z mobilního odpalovacího zařízení, které bylo umístěno nedaleko města Pleseck. Test byl prý úspěšný ve všech testovacích bodech včetně neutralizace protiraketové obrany nepřítele na kvalitativní úrovni Spojených států.

Administrativa amerického ministerstva obrany se nechala slyšet, že dnes se po dobu více jak 90 minut nacházelo v blízkosti amerických válečných lodí v Černém moři několik ruských stíhaček, přičemž jedna z nich proletěla ve vzdálenosti necelých 1000 yardů od plavidla "USS Donald Cook" ve výšce asi 500 metrů nad mořem.

Jeden ruský zdroj mi napsal, že někde na jejich sociálních sítích nyní kolují fotografie, které byly ze strany ruských stíhaček pořízeny. Na obr. níže je foto, které bylo údajně pořízeno ve chvíli, kdy stroj přelétával nad výše citovaným USS Donald Cook. Pentagon tyto aktivity odsoudil jako provokativní a neprofesionální. Zde bych chtěl upozornit na to, že jedna strana říká to a druhá zase ono, neboť mediální válka je v plném proudu, takže by zde především mělo platit pravidlo, že pravda bude asi někde uprostřed.

Na druhé straně některá německá média (např. Reuters) dnes zveřejnila informaci o tom, že Spojené státy zvažují dodávky amerických zbraní na Ukrajinu. Prý o této možnosti v posledních dnech jednal americký ministr zahraničí John Kerry. Na této internetové adrese je dokonce oficiální varování před možným vypuknutím válečného konfliktu v Evropě: (http://www.thelocal.de/20140414/german-leaders-voice-concern-over-ukraine-escalation), který byl doposud považován za jeden z nejstabilnějších na světě.

Ze západu také přišla informace o tom, že nad městy, kde se správních úřadů zmocnily pro-rusky orientované síly (především v Doněcku), byly vidět ruské vojenské vrtulníky. Na toto téma mi přišla jedna fotografie, ovšwm ta je tak nekvalitní, že vůbec není možné identifikovat, ke komu vyfotografovaný letoun vlastně patří. Na níže uvedeném videu jsou k dispozici informace, které naznačují, že se síly NATO připravují k možnému nasazení na Ukrajině (tedy pokud jsem obsah videa správně pochopil). Tomu by nasvědčovala i zpráva o tom, že NATO před několika hodinami rozhodlo o vyslání francouzského torpédoborce Dupleix do Černého moře (viz foto níže).

Ukrajina dnes také (tak jako mnohokrát před tím) zdůraznila, že pokud Rusko překročí "červenou čáru", bude se bránit, a to všemi možnými prostředky. V tomto kontextu víme, že dnes během zasedání členů "Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě" (OBSE) ukrajinský zástupce oficiálně obvinil Rusko, že do východní části země vysílá profesionální polovojenské oddíly. Poté se ozval ruský zástupce na půdě "OBSE", který sdělil, že použití síly vůči demonstrantům ve východní Ukrajině by mohlo vést k válce.

Před několika hodinami do redakce našeho magazínu přišla informace o tom, že nedaleko města Doněck došlo k prvnímu střetu ukrajinských a ruských vojenských vrtulníků. Tuto informaci se nám zatím prostřednictvím dalších zdrojů nepodařilo potvrdit. Na následující internetové adrese je poměrně zajímavý článek, jehož podstatou je vyjádření ruského velvyslance při NATO, který oznámil, že pokud dojde ke změně konfigurace sil NATO v Evropě, bude muset Rusko přijmout adekvátní opatření: (http://voiceofrussia.com/news/2014_04_14/Russia-to-take-measures-in-case-if-NATOs-force-configuration-changes-Russian-envoy-5157/).

Nemělo by zapadnout ani vyjádření anglického ministra zahraničí Williama Hague, že mezi ministry zahraničních věcí EU došlo k dohodě ohledně rozšíření sankcí proti Rusku, přičemž by se měl významně rozšířit počet ruských sankcionovaných osob. Zároveň "Bílý dům" americkému listu "New York Times" potvrdil, že ředitel CIA John Brennan navštívil o tomto víkendu Kyjev. Tato informace je vlastně přiznáním toho, že na Ukrajině operuje poměrně velké množství agentů amerických zpravodajských služeb: (http://rt.com/usa/white-house-confirms-cia-ukraine-448/).

Mezi Ruskem a Ukrajinou probíhá i ekonomická válka. Poté, co Rusko výrazně zvýšilo Ukrajině cenu za plyn a pohrozilo přerušením dodávek, snížila zase na druhou stranu Ukrajina distribuce pitné vody směrem na Krym, a to z původních 70 krychlových metrů za sekundu na nějakých 5,5 krychlových metrů za sekundu. Myslím si, že v tomto kroku učinila Ukrajina velkou strategickou chybu.

Dnes večer se objevila zpráva z "Bílého domu", že během několika následujících hodin by mělo dojít k rozhovoru mezi americkým prezidentem Obamou a ruským prezidentem Putinem. Téma jejich rozhovoru není známé. Před malou chvílí jsem zaregistroval zprávu o tom, že americká vojenská letecká základna s dislokací v severní Itálii všem vojákům zrušila dovolené, přičemž u všech přítomných letounů dochází k doplňování palivo a mělo by dojít k navýšení palivových zásob na základně o 300%. Od 10. dubna prý v průměru každé dvě hodiny přistávají těžké dopravní nákladní letouny převážející munici.

Myslím, že nejbližší dny a týdny budou ještě velmi hektického charakteru.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.