Moji milí,

rád bych Vám napsal něco o síle harmonie tónů, tj. síle hudby, kterou hrajete sami. Je krásné poslouchat nádhernou hudbu například Mika Rowlanda, ale krásnější je sám hrát. Nejsem hudebník, ale mám lásku k hudbě vrozenou díky tátovi, který ji přímo miloval. Škoda, že neskončil v České filharmonii u svého přítele Rafaela Kubelíka, možná by ještě žil. Byl to skvělý člověk s čistým srdcem, který neuměl v tomto světě žít a díky tak zvaným kamarádům skončil zcela jinde.

Ale vrátím se k tématu větou "je krásnější ji sám hrát" nemyslím hrát jako Rowland, ale hrát si pro radost a pro povzbuzení. Hrát vždy, když máte pocit smutku, nebo pocit radosti, která z Vás musí ven a Vy nevíte jak. Hrát, prostě co nejčastěji. Někomu pomáhá četba, někomu procházka lesem, nebo pohlazení jeho stromu, kočičky nebo pejska. Ale nelze vždy, když máte potřebu se projevit, dát Zemi vědět, že ji milujete, že jste šťastni, že na ní můžete žít, že milujete lidi, své nejbližší a celý vesmír, jít do přírody a tam křičet nebo jen tiše stát a poslouchat tu krásu kolem sebe. Ale dát hudbou světu vědět tuto vnitřní radost a poslat ji všem můžete kdykoliv.

Nejdříve jsem si myslel, že nemohu hrát bez znalosti teorie hudby a praxe. Začal jsem studovat hudbu, četl jsem články na Osudu, Spirále i na jiných stránkách. A začal jsem se v tom postupně zamotávat. Je to jako chobotnice, která Vás chytne a drží. Stále platí, že čím víc toho víte, tím víc víte, jak mnoho toho ještě nevíte. Je to stav, který dokáže odradit a to je vždy škoda.

Tak jsem na to šel jinak, nečtu nyní, ale hraji. Dostal jsem od své rodiny k narozeninám varhánky Yamahu PSR-320 a hraji. Časem se ke čtení určitě vrátím.

Nyní bych rád napsal stručný návod pro začátečníky jako jsem já. Naučte se noty a základní durové akordy. Není jich mnoho a jsou jednoduché. Jednoduše a přehledně jsou uvedeny v malém "Notovém sešitu ML 2", který stojí 11, 50 Kč. Tyto akordy se naučte na varhánkách hrát. Hrát rozloženě i najednou a levou i pravou rukou. Jsou to akordy C-dur(c-e-g) , G(g-h-d), D-dur(d-fis-a), A-dur(a-cis-e), E-dur(e-gis-h), H-dur(h-dis-fis), Fis-dur(fis-ais-cis) a Cis-dur(cis-eis-gis).

Dále se je naučte hrát v základním tvaru (= kvintakord), prvním obratu (= sexakord) a druhém obratu (kvartsexakord). Tyto názvy jsem opsal ze stránky 34 knihy "Hudební teorie pro každého", kterou vydalo nakladatelství Svojtka&Co. .

Tyto názvy ať Vás neodradí, je to jednoduché.

Například pro akord C-dur je základní tvar c-e-g,
první obrat e-g-c,
druhý obrat g-c-e.

Nebo pro G-dur je základní tvar g-h-d,
první obrat h-d-g,

druhý obrat d-g-h apod..

Až se tyto akordy naučíte hrát tak si vyberte ty, které na Vás nejvíce působí a jejichž kombinace Vám je příjemná. Já mám nejraději kombinaci tří akordů C-dur, G-dur a D-dur.

Také si nastavte varhánky na nástroj, který Vás zahřeje u srdíčka. Já jsem nejdříve hrál sci-fi nyní mám nejraději zvony (tube bells). Dále si zapněte funkce

touch response - tj. citlivost na sílu úhozu,
dual voice - tj. zdvojení hlasů,
harmony - tj. harmonizace.

Ponechal jsem názvosloví podle návodu k Yamaha PSR-320.

Když se naučíte akordy, tak hrajte, hrajte často. Hraji skoro každý večer a někdy i přes hodinu. Hraji pouze tři akordy C-dur, G-dur a D-dur. Jsou nádherné. Hraji je ve všech variantách (obratech) a kombinacích. Je to nádherné, zaplaví Vás pocit štěstí v takovém rozsahu, že Vám půjdou slzy do očí. Cítíte jak andělé poslouchají, jak jsou kolem Vás, cítíte jak se domeček raduje, že v něm zní tato hudba. Je to něco tak krásného, že to nelze ani popsat.

Hrajte pomalu i rychle, potichu i nahlas, hrajte tak jak to cítíte. Klidně zavřete oči a hrajte dále. Jde to úplně stejně jako když je máte otevřené. Nebojte se a hrajte. Pokud by to už Vaši drazí nemohli poslouchat, tak se zavřete v pokoji a nevnucujte se jim. Chápu, že poslouchat 3 hodiny stále stejné tři akordy, na to nemusí mít každý stále náladu. Moje žena mi vždy říká, prosím Tě, snad bys nechtěl, abychom zde seděli, když hraješ a ve zbožné úctě Tě poslouchali a potom Ti povinně zatleskali. Tak to opravdu nechci. Nevnucujte se nikomu. Pokud opravdu hrajeme z lásky k tomuto světu, naší Zemi, našim nejbližším, spřízněným duším a ?, potom nečekejme na potlesk a ovace. Hrajme pro radost.

Hrajte a vydržte, čím déle hrajete, tím je to krásnější. Když to lze, vezměte si varhánky ven. Když jsem hrál na zahradě, tak mne doprovázel kos. Bylo to úžasně, když jsem hrál já, tak kos poslouchal, když jsem měl pauzu nastoupil. Máme doma nemocnou kočičku, někdo jí ublížil, když byla malá. Když hraji tak si sedne za mne na gauč a poslouchá celou dobu co hraji. Asi jí to dělá dobře. Hrajte a nedejte se odradit. Nic nejde hned. Když Vám budou říkat, že je to moc vážné, tak mají pravdu, ale je to Váš momentální stav a hudbou se uvolníte a osvobodíte. Někdy je v tom smutek, někdy radost a štěstí, ale vždy je v tom láska. A lásky zde na naší Zemi potřebujeme co nejvíce. Protože láska dokáže vše. Láskou k hudbě šíříte i lásku k lidem a lidé ji moc potřebují. Sedněte si k varhánkům a hrajte.

Hovořím zde stále o varhánkách, protože je mám, ale je jasné, že pokud hrajete na housle, kytaru, nebo jiný nástroj, tak si nebudete kupovat varhánky. Každý nástroj je krásný. Táta hrál na housle a poslouchal bych ho stále, jak krásně hrál.

Moji milí hrajte, buďte šťastní a pohlceni láskou
Richard Regazzo

Další díly