"RUSY DO ZAJETÍ NEBRAT!" POVSTÁNÍ SOVĚTSKÝCH ZAJATCŮ V BADABERE

O událostech 26. - 27. dubna 1985, k nimž došlo v blízkosti pákistánského Péšávaru, se dozvěděl celý svět - s výjimkou obyvatel SSSR. Ale západní média jsou přesvědčena, že smrt sovětských válečných zajatců, kteří se ocitli v tajném vězení v Banabare, KGB pomstila tím nejtvrdším způsobem.

 

Badaber – tajné školicí středisko bojovníků

Opevněná oblast Badaberu byla postavena Američany na začátku studené války jako péšárvarská pobočka pákistánské rezidentury CIA. Během afghánské války se v obci Badaber nacházelo centrum humanitární pomoci, které mělo údajně předcházet smrti hladem mezi uprchlíky. Ve skutečnosti však sloužilo jako krytí výcvikového střediska militantů kontrarevoluční afghánské Islámské strany (Jamiat-e Islami). Zároveň zde byli tajně drženi sovětští váleční zajatci, kteří byli ve své vlasti považováni za pohřešované.

 

Útěk

Před 34 lety, 26. dubna 1985, kdy se celý Sovětský svaz připravoval na blížící se 40. výročí Dne vítězství, zazněly asi kolem osmnácté hodiny v pevnosti Badaber výstřely. Využívajíce skutečnosti, že téměř všichni strážci tábora odešli na večerní namaz (modlitby), skupina sovětských válečných zajatců odstranila dva strážce u dělostřeleckých skladů, vyzbrojila se, osvobodila vězně a pokusili se utéct.

Jak později vzpomínal lídr "IOA" (Islámská organizace Afghánistánu), bývalý prezident Afghánistánu Burchanuddin Rabbani, signálem k povstání se stala akce jednoho ze sovětských vojáků: chlapec bleskově odzbrojil strážce, který mu přinesl polévku, poté propustil další vězně a společně se zmocnili zbraní zanechaných tu vězeňskou stráží. Dále už se verze různí. Podle některých údajů se snažili prorazit bránu, aby unikli. Podle jiných byla jejich cílem radiověž, přes kterou chtěli kontaktovat velvyslanectví SSSR. Skutečnost, že sovětští váleční zajatci se ocitli v Pákistánu, by byla významným důkazem toho, že se Pákistán vměšoval do afghánských záležitostech.

 

Útok na vězení

Ať tak či onak, povstalcům se podařilo

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.