ROSSLYNSKÁ KAPLE: JAK NAHOŘE, TAK DOLE - DEKÓDOVÁNÍ TAJEMNÉHO KLENUTÉHO STROPU (3)

Nesbit Jeff

Nesbit Jeff

autor

20.05.2020 Zajímavosti

Po několika chybných začátcích jsem pak sečetl počet hvězd v horizontálních řadách, od vrcholu stropu (Rosslynská podélná linie) po první hvězdu v defektu, a zjistil jsem, že to byla 13.hvězda na jižní straně klenby. Je povzbuzující, že ústí řeky Merrimack, na 42,48 s.š., leželo téměř přesně 13° jižně od 55,51 s.š., což jsou souřadnice Rosslynu – rozdíl je jen 5,55 km. Pro budoucí expedici, plavící se po pobřeží po splavné trase do vnitrozemí, by bylo pouhých 5,55 km jistě dost blízko. Ale možná to byla jenom náhoda.

Abych zjistil, zda William také zakódoval zeměpisnou délku cíle svého dědečka, sečetl jsem počet hvězd ve svislých severních/jižních řadách k totožné první hvězdě v defektu a zjistil jsem, že to byla 69. hvězda. Překvapivě byla podélná vzdálenost mezi Westfordským rytířem a Rosslynskou kaplí přesně 68,17 stupňů. I když se jedná o schodek 60,89 km, musíme si uvědomit, že William pracoval na svých hvězdných kódech v celých číslech, a proto je možná do stropu původně začleněn ornament „půlměsíce a malé hvězdy“, později se k neznámému datu změnil na měsíc v úplňku. Malá hvězda, pokud by se přičetla k celkovému počtu velkých hvězd, by tento nedostatek numericky i symbolicky zahladila, když by 68,17 posunula blíže k 69.

Kolový keltský kříž, měřící zeměpisnou délku s přesností na 1 stupeň

Musíme však vzít v úvahu, že když Henry poprvé vyplul, Rosslynská kaple ještě nebyla postavena. Jeho lodě by s největší pravděpodobností vypluly z Kirkwallu na Orknejských ostrovech, ze sídla jeho hrabství. Pokud Henry zakódoval 69stupňovou vzdálenost mezi svým výchozím bodem a Westfordským rytířem, Rosslynská kaple nemohla být součástí jeho původního výpočtu. Kdyby William zkombinoval zeměpisnou šířku Rosslynu s pozicí Kirkwallu jako nultého poledníku, schodek 60,89 km by se snížil o dalších 16,09 km na pouhých 44,80 km – což je neuvěřitelně malý rozdíl při transatlantické cestě dlouhé více než 4 828 km v roce 1398. Ve skutečnosti je vzdálenost mezi podélnými

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly