PRŮZKUM VELKÉ PYRAMIDY

Ochranná síť podzemních komor a vodních tunelů byla objevena pod několika nejznámějšími pyramidami na světě, včetně Velké pyramidy na egyptské planině v Gíze. Po staletí tyto staré tunely zůstávaly skryté a nepřístupné pro všechny kromě několika vyvolených. Nyní získávají větší pozornost; nálezy v pyramidách pak vyvolávají ještě hlubší otázky. Jak řekl starověký Hermes (Trismegistos):

Jak nahoře, tak dole,“ značí, že „to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.“[1]

To platí zejména, pokud jde o mnoho tajemství obklopující všechny světové pyramidy. Skutečně právě začínáme skládat dílky skládačky, které nám unikaly po celá staletí. Proto jsem byla odhodlána dozvědět se více o tom, co se nachází pod zemí.

Průzkum

Nebylo snadné získat povolení k průzkumu pod planinou v Gíze. Jednání o vstupu do skrytých šachet začala v roce 2017. Nejprve jsme se setkali s podezřením egyptských úřadů, které chtěly vědět, kdo jsme, co chceme a jak jsme se vůbec o šachtách dozvěděli. Tvrdili, že tam dolů po desetiletí nikdo nevstoupil. Zpočátku naši žádost odmítli, ale nakonec podlehli finanční nabídce. V Egyptě jsou všechny věci obchodovatelné. (Náš úspěch otevřel cestu ostatním, kteří usilují o přístup na tato místa, ale za nemalou cenu.) Bylo tomu na začátku roku 2018, ve 4:30, kdy jsme – inspektor planiny v Gíze, můj egyptský přítel Hares a já – překračovali pouštní písek jen s baterkou, která nám v ranním chladu ozařovala cestu. Nedaleko se pohybovala eskorta vojenské policie.

Potmě jsme se dobrali k železné bráně vstupu pod náspem mezi pyramidami. Inspektor mi podal klíč a přenechal mi tu čest otevřít tajnou bránu. V minulosti o tomto ukrytém místě hovořili jako o „komplexu šachet“. Nyní se oficiálně nazývá „Osiridovou šachtou“. Pár kroků uvnitř za těžkou bránou zeje v zemi čtvercový otvor. Inspektor ukázal k železnému žebříku vedoucímu dolů do první šachty. Podle toho, co jsem viděla ve tmě, nevypadal příliš pevně a nerozpoznala jsem, jak mohl být starý či udržovaný. Tehdy se však ani jeden muž nenabídl, že půjde jako první. Místo toho nechali mne, s pouhým napomenutím „buďte opatrná.“ (Povinnosti a odpovědnost při vstupu do podobných šachet byly zcela mimo měřítka v USA, ale v Egyptě stojí věci jinak.)

Bylo mi řečeno, že se zde nacházejí tři hlubší úrovně, z nichž nejnižší vede k vodním tunelům více než 38 metrů pod zemí. První úroveň se otevírala do rozměrného, ale prázdného prostoru. Obklopující vzduch naplňoval prach a teplota se zdála o dost vyšší, s troškou venkovního větrání. Pokračovala jsem ve svém sestupu na druhou úroveň (ze všech nejdelších), která byla málo osvětlená; svítila pouze jediná stropní žárovka, kterou tam někoho napadlo před lety namontovat.

Inspektor mi podal klíč a přenechal mi tu čest otevřít tajnou bránu.

Odstoupila jsem a otočila se, abych našla komnatu se sedmi nikami pro sedm velkých sarkofágů. Zůstaly tam pouze dvě černé čedičové a žulové schrány, prázdné a s těžkými víky mírně pootevřenými. Musely vážit několik tun. Přemýšlela jsem, jak se odtud podařilo odstranit ostatních pět sarkofágů, pokud skutečně existovaly. Bylo mi řečeno, že šlo o komoru určenou pro „favorizované“, tedy pro ty strážce, kteří si mohli dělat naději na postavení nejvyšších kněží. Podle Herodota starověcí egyptští kněží hovořili o dlouholeté tradici stavění podzemních komor původními staviteli z dávného Memfisu. Tyto příběhy byly potvrzeny, když byly tyto velké prostory objeveny během průzkumu provedeného v Gíze v roce 1993. Článek pro časopis, který napsal a publikoval v roce 1935 Hamilton M. Wright, se zabýval mimořádným objevem pod písky Gízy, jež se dnes popírá. Článek byl doplněn originálními fotografiemi poskytnutými Dr. Selimem Hassanem, vedoucím vědeckého průzkumného týmu z Káhirské univerzity, který objev učinil. Řekl:

„Zjistili jsme, že používáme podzemní cestu starověkých Egypťanů, starou 5 000 let. Prochází pod náspem vedoucím mezi Druhou pyramidou a Sfingou a je prostředkem k dopravě z Cheopsovy pyramidy k pyramidě Rachefově (Chefrénově). Objevili jsme, že z této podzemní dráhy vede řada šachet více než 38 metrů dolů, s prostornými nádvořími a s vedlejšími komorami.“[2]

Je méně známo, že tato Osiridova šachta byla ve skutečnosti objevena již v roce 1933–34 slavným egyptologem Dr. Selimem Hassanem. Prohlásil, že hrobka pochází ze sajského období (26. dynastie, ca 600 př. n. l.) a označil ji coby „mimořádný příklad tohoto typu hrobky.“ Jiní se o dataci přou a věří, že hrobka pochází z časů o mnoho dřívějších. Nahlédla jsem do poslední šachty a uviděla vodu, dosahující až k poslední příčce žebříku vedoucího do třetí podzemní komory. Je známo, že už dříve, v roce 1934, byla třetí komora pod vodou. Doktor Selim Hassan se pokusil komoru vyčistit, ale ani po čtyřech letech čerpání vody hladina nepoklesla. Tato komora je známá jako zatopená a letos v ní voda záhadně stoupla ještě výše, než se očekávalo. Správa nemá tušení, proč se tak stalo, ani nezná zdroj vody. Nil, který teče na sever a je považován za jednu z nejdelších řek na světě, se nachází přibližně pět mil východně od planiny v Gíze.

 

Skrytý sarkofág pod pyramidami

Slezla jsem k úzké římse a poprvé spatřila tuto tajemnou komoru. Atmosféra zde dole působí jako nabitá elektřinou; vzduch je dokonce čistší. Voda také, ale plná naplavenin a úlomků. Hnijící dřevo konstrukce plošiny se opírá vpravo, zřejmě ponechané ve stavu, v němž je opustil doktor Hassan. A pak jsem to uviděla – kamennou desku kryjící sarkofág pohřbený přímo pod vodní hladinou. Na desce byly patrné nerozpoznatelné znaky, křížem krážem hluboko vytesané linie a symboly. Jsou lidé, kteří věří, že se jedná o hrobku boha Osirida, což je důvodem, proč o této chodbě hovoří jako o Osiridově šachtě. Nicméně mé vlastní zdroje odhalují, že jde něco jiného než o hrobku. Můj magnetometr naměřil vyšší hodnotu než obvyklou, což naznačuje něco zcela jiného. Další z mých přístrojů, expertní čtečka časové osy tvrdí, že jde o dimensionální portál, o jehož otevření se mohou pokusit pouze ti, kteří mají správnou DNA. Je hermeticky zapečetěný nějakou formou starověkého technologického procesu. Zajímavé, pokud by to byla pravda.

Inspektor Gízy potvrdil, že se dosud nikdy neotevřel, což by kupodivu naznačovalo, že se jej kdosi pokoušel otevřít a nedosáhl úspěchu. Zdálo se, že voda mužům dosahuje asi do půli půl stehen, ale dále odtud mohla být i hlubší místa. Přestože je voda poměrně jasná, obsahuje snůšku stavebních trosek z dřívějších průzkumů: úlomky kamenů, rozházené dřevěné lamely, papyrusové proužky. Místy pokrývá hladinu podivný bílý film. Nebyla jsem si jistá ohledně bakteriální situace, nasadila jsem si tedy plastové rukavice a naplnila sterilní nádoby vzorky vody. (Připravila jsem se). Sotva jsem se shýbla, abych odebrala vzorky, můj klíč z hotelového domu Mena doslova vyskočil z mého batohu. Místo pádu k mým nohám, jak by odpovídalo zákonům fyziky, se karta bizarně rozletěla přes nevelkou vodní plochu až na vrchol kamenného sarkofágu. Člověk si nemohl pomoci, ale cítil přítomnost neviditelných pozorovatelů, kteří byli toho dne svědky našeho vstupu do jejich zatopené krypty. Inspektor použil dřevěnou třísku k pokusu získat mou kartu zpět, ale ta sklouzla dále do kalu, v němž pravděpodobně zůstane ležet navždy. Někdy ji někdo najde a položí si otázku, komu asi patřila. Bude se zdát, jako bych tam chtěla zanechat něco osobního. Jaká ironie, že šlo o klíč od mého pokoje.

 

Vodní tunely v Gíze

Vlevo od vyhloubeného prostoru se nachází vchod do tunelu, vedoucí k jiným tunelům, které mohou vést na míle daleko a spojovat pyramidy umístěné v jiných lokalitách. Egyptské úřady předpokládají, že se pod vodou ukrývají různé artefakty. Studnice informací, kterou se egyptská vláda zdráhala plně prozkoumat. Vždy existuje možnost, že to, co najdou, může posunout dataci egyptské kultury hlouběji do minulosti a vyvrátit tak přijímanou historickou časovou osu. Místo toho nálezy mohou odhalit dřívější předdynastickou kulturu, na niž někteří učenci odkazovali jako na „atlantskou“, vztahující se k uprchlíkům, kteří se zachránili z katastrofické povodňové události na Zemi a přinesli do egyptské země pokročilé znalosti, aby je uchovali před globálním kataklyzmatem.

Tito „Atlanťané“ mohli být skutečnými staviteli starých pyramid. Místo pádu k mým nohám, jak by odpovídalo zákonům fyziky, se karta bizarně rozletěla přes nevelkou vodní plochu až na vrchol kamenného sarkofágu. Systém vodních tunelů mohl být vybudován dříve než stávající pyramidy. Byla-li Velká pyramida byla skutečně zamýšlena jako nějaký druh starověké elektrárny (podle teorií některých fyziků a inženýrů tomu tak je), pak by k výrobě energie skutečně potřebovala vodu.

 

Chrám kukulkánské pyramidy

Možná, že všechny velké pyramidy na světě jsou umístěny s ohledem na potřebu vody. V roce 2015 s podporou trojrozměrné tomografie s elektrickou rezistencí vědci objevili jezero a jeskyně pod Yukatánskou Kukulkánovou pyramidou v Chichén Itzá (viz. obr. výše). Tento vodní zdroj spojuje východní i západní stranu pyramidy. Věděli Mayové o tomto vodním útvaru před vztyčením pyramidy? Je podzemní voda předpokladem u všech pyramidových staveb? Po celém světě jsou stovky pyramid, mnoho zarostlých vegetací a sotva rozeznatelných. Pyramidy v Bosně byly objeveny v roce 2005 ve městě Visoko. Pod Bosenským údolím pyramid je rozsáhlá síť podzemních tunelů a komor, která se rozprostírá více než celkem šestnáct kilometrů, spojujíc všechny pyramidy a další místa.

Tunely bosenské pyramidy

Bosenská pyramida, která je ještě větší než Velká pyramida, má také vodní tunely, vyhlížející pozoruhodně podobně jako vodní tunely pod Gízskou plošinou. Náhoda? Když přemýšlíte o pyramidách, lidé mají ponejvíce na mysli ty v Egyptě a Střední Americe. Nalézají se však na každém kontinentu, bez ohledu na skutečnost, že často nejsou rozpoznány oficiálními vědeckými autoritami. Čína má mnoho pyramid a některé z nich jsou extrémně vysoké. Čínská vláda o nich příliš nemluví a uzavírá je před veřejností. Velké pyramidy, úplně zarostlé, byly nedávno objeveny v Indonésii, stejně jako jedna velká na Západní Jávě. Nacházejí se také pod těmito pyramidami rozsáhlé vodní tunely? Nebylo by překvapením, kdyby existovaly.

 

Analýza vody z pyramid

Byla jsem zvědavá, jaká je analýza vzorků vody, které jsem odebrala pod planinou v Gíze, zda něco ukážou a oč se bude jednat. Zaslala jsem je do certifikované laboratoře pro analýzu vody v Kalifornii, jež spustila sérii testů, a pak zavolala svému příteli, organickému chemikovi, kvůli jeho analýze výsledků testů. (Úplný přehled: http://tinyurl.com/y9pskezf) Testy ukázaly něco, co jsem nečekala. Zpráva o stavu vody ukázala, že se v ní v nejvyšší koncentraci vyskytl sodík, následovaný chloridem. Zobrazená procenta hladina sodíku ukázala, že jsou vyšší než ve sladké vodě řeky Nil, ale nižší než salinita Středozemního moře, do něhož se Nil vlévá. To znamená, že voda, protékající pod planinou v Gíze, je v podstatě slanou vodou. Uvažovala jsem, zda by to mohly způsobit anorganické soli ve skalních stěnách, které by mohly být vyluhovány do vody. Můj přítel chemik si však myslel, že je to vzhledem k původní skále v této oblasti nepravděpodobné. Odkud tedy pochází tato slaná voda?

 

Jezero Moeris

Z konzultace s mapou vyplynulo, že jediným známým mořským jezerem v Egyptě je jezero Moeris, rozkládající se 80 km jihozápadně od Káhiry. Jezero Moeris je starobylým umělým jezerem v severozápadní oblasti oázy Fajjúm. V prehistorických dobách se jednalo o sladkovodní jezero s plochou odhadovanou mezi 789–1056 km. Dnes je to menší slané jezero zvané Birket Qarun. Povrch jezera se nachází 140 metrů pod mořem a pokrývá přibližně 78 čtverečních mil (126 km²). Není známo, kdy se jezero Moeris změnilo ze sladkovodního na mořské, a rovněž není známá příčina tohoto jevu. Jezero Moeris je situováno u komplexu pyramid v Hawaře. Starověké řecké legendy vyprávějí o tamním skrytém nadzemním a podzemním pyramidovém komplexu, známém jako „Labyrint“, který obsahoval dvanáct rozlehlých sálů. Starověké spisy mluvily o těchto dvanácti sálech, několikrát větších než dnešní fotbalové hřiště. Jako u mnoha kontroverzních míst, egyptská vláda ani zde nepovoluje archeologické vykopávky.

Výzkumní pracovníci dr. Carmen Boulterová a Klaus Dona jsou s využitím vesmírné technologie schopni proniknout podzemními anomáliemi hawarského komplexu. To, co našli, je ohromující – více úrovní obrovských komor a něco, co působí jako komplex podzemního města nebo snad prastarý skladovací bunkr. Viz video: http://tinyurl.com/ydenndud. Je možné, že by se mohlo jednat o depozitář pradávných pokročilých vědomostí, které Atlanťané ukryli pro případ budoucí globální katastrofy. Na jezeře Moeris a v Hawaře nás zajímá, že se zde nachází masivní síť šachet, stejně jako podzemních vodních tunelů. Řecký historik Herodotos psal o „cestách“, které jako starý systém podzemních cest propojují Labyrint v Hawaře a planinu v Gíze.

Pokud má Hawara dvanáct velkých sálů, o nichž psali staří Řekové, vodní tunely pod Velkou pyramidou mohou být ještě významnější. Než mohl faraon čelit zkouškám dvanácti velkých sálů, musel nejprve bezpečně připlout ve formě lodi, která jej převážela podsvětní řekou. Když byl faraon umístěn ve svém hrobě, jeho duch sestoupil do podsvětí, kde se setkal se skupinou strážců a božstev jako Heka, Sia a Hu, kteří mu spolu s bohem Sobkem měli pomáhat během cesty. Faraon vyplul a započal své dobrodružství. Vodní tunely pod Gízskou plošinou mohou mít při provádění rituálních předpisů na cestě do podsvětí dvojí účel. Druhá úroveň Osiridovy šachty může být symbolickým sarkofágem sedmi „strážců“ a třetí úroveň vzestupným portálem do podsvětí.

Jako vždy se pod povrchem děje mnoho věcí. „Jak nahoře, tak dole.“ Je známým tajemstvím, že pod pyramidami může existovat starobylé město, podobně jako v Hawaře. V minulosti to bylo dobře zdokumentováno ranými egyptskými archeologovy, kteří se údajně zastavili na jeho prahu. Egyptské úřady to však popírají a často zesměšňují každého, kdo se snaží verifikovat existenci tohoto skrytého podzemního města. Zdá se, že nám vodní tunely přinesly více otázek než odpovědí a připomínají, že se musíme dozvědět o naší dávné historii ještě mnohem více.