PROCHÁZKY MEZI SVĚTY UFO A VĚDOMÍ (2)

Moore David

Moore David

autor

18.03.2020 Ufo

Ve své pozoruhodné knize "Meaning in Absurdity" nizozemský informatik a filozof Bernardo Kastrup předkládá vzrušující teorii, která přemosťuje propast mezi komplexním světem kvantové fyziky a hlubšími realitami, které se nacházejí v hlubinách lidského vědomí: Pokud je realita odrazem psychiky a procesu, kterým prochází, musíme čelit překvapující implikaci: příroda sama musí podstoupit určitý druh „kosmologické individualizace“, díky níž se v nevědomé metareality postupně objevují ve vědomí a spojují se ve shodnou metarealitu. Kastrup se domnívá, že UFO je základní součástí našeho procesu tvorby kulturních mýtů a nástrojem nezbytným pro naši „kosmologickou individualizaci“. UFO může představovat nevědomý aspekt naší kultury – zavržený, jiný, tajemný. Náš zmatek je způsoben slepou skvrnou zabudovanou do zjednodušujícího, vědecko-materialistického paradigmatu. Lidské úsilí o porozumění tomuto jevu přesně odráží náš tlak na integrování a absorbování jeho přímých důsledků, zatímco jeho přítomnost roste záměrným frustrováním limitů našeho pohledu na svět.

Romanopisec Ian Watson nabízí ve své knize "Miracle Visitors" (1978) vynikající ukázku toho, co nazývá „UFO vědomím“. Pro Watsona UFO není pouhým úkazem, ale evolučním činitelem úzce spolupracujícím s lidským vývojem. Ačkoli Watson píše sci-fi, román načrtává pozoruhodně impozantní teorii jak tajemství UFO, tak povahy evoluce. V duchu evolučních důsledků daného jevu se hlavní hrdina románu zaměřuje na absurditu a naprostou neobvyklost, která často doprovází ono anomální, které nazývá „nepřístupností“. Zároveň poznamenává, že tyto frustrace logiky mohou způsobit „prudké nasávání směrem ke stále vyšším modelům organizace, směrem k vyšší kompresi“. Pokračuje a používá příklad biologické evoluce ve vztahu k utváření mysli:

"Molekuly se tak stávají součástmi dlouhých řetězců a ty se staly replikujícími se buňkami, které přenášely informace... dokud se nevyvinula mysl, a vyšší mysl. Uvědomil si, že vesmír byl obrovskou simula

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly