POZORUHODNÉ PŘÍPADY "UFO" V SOVĚTSKÉM SVAZU: SOVĚTSKÁ ARMÁDA A FENOMÉN "UFO", část třetí (20)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

03.06.2021 Ufo

Podivné kontakty mezi roky 1976 a 1978

„Petrozavodský fenomén“ způsobil, že diskuse ohledně programu „SETKA“ byla ponechána na později. Před rokem 1977 v důsledku pečlivého pozorování důsledků činnosti UFO nařídilo vrchní velení letectva úplný zákaz kontaktu s neidentifikovanými létajícími objekty. Navíc se vojenští piloti neměli k těmto objektům přibližovat na vzdálenost ne menší než 10 kilometrů. Podle různých zdrojů byl uvedený příkaz vydán v roce 1976.

 

Přísně utajeno

Některé závažné incidenty však donutily Sověty jednat. Plukovník Ovsišer a Venjamin Dodin připomínají tragické události z 60. let. Vzhledem k tomu, že incident je stále utajován, je k dispozici pouze několik podrobností. Událost se stala v oblasti sovětských hranic s Íránem a Afghánistánem. Šest, v té době, moderních sovětských letadel bylo zničeno a dvanáct pilotů bylo zabito. Zjevně šlo o útok „UFO“, ale kdo zaútočil jako první? Směrnice nejvyššího velitele sovětských obranných vzdušných sil z roku 1965 zcela zakázala střelbu nebo zahájení jakékoli vojenské akce proti neidentifikovaným létajícím objektům. Sověti čelili přítomnosti „UFO“ i v tajných testovacích oblastech jaderných bombb, nové technologie a zbraňové systémy. Nad jejich raketovými sily a tajnými instalacemi se to "UFO" jenom hemžilo.

Aby ještě více dráždily sovětské letectví, civilní úředníky a armádu, objekty „UFO“ také opakovaně navštěvovaly zakázaná území v Arktidě. E. Loginov, ministr civilního letectví, požádal legendárního sovětského arktického pilota Akuratova, aby popsal své zážitky, kdy se celkem ve čtyřech případech napřímo setkal s těmito objekty. Akuratov pak na konci zmínil, že piloti zažili ve skutečnosti mnohem více setkání, ale váhali s jejich ohlášením (to je konec konců i problém civilních pilotů). Ono je to do určité míry pochopitelné, neboť v opačném případě byli tito lidé vystaveni buď šikanovaní ze strany nadřízených nebo všeobecnému posměchu.

V té době již poměrně vysoce militarizovaná sovětsk

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.