POZORUHODNÉ PŘÍPADY "UFO" V RUMUNSKU: ARMÁDA A UFO/UAP (11)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

07.06.2024 Ufo

Podplukovník letectva Doru Davidovici (1945-1989) byl v 70. a 80. letech jedním z nejoblíbenějších rumunských spisovatelů beletrie a vydal více než 10 knih. Působil u 86. bojového pluku na základně Borcea nedaleko Feteşti, s pětiletou přestávkou, kdy byl stíhacím inspektorem na velitelství letectva. Dne 20. dubna 1989 se při návratu z cvičného letu letoun MiG-21, v němž letěl spolu se svým žákem, z dosud neznámých příčin zřítil. Kvůli svým knihám, profesi a způsobu smrti byl přirovnáván k Antoinu de Saint-Exupérymu.

Jeho kniha "Lumi galactice" ("Galaktické světy", s podtitulem "Moji kolegové z neznáma"), vydaná v roce 1986 a pojednávající o fenoménu UFO, se v Rumunsku stala bestsellerem. Na začátku knihy vysvětlil, co osobně pozoroval. Jako pilot věděl, že "pravidelně řídící letového provozu a posádky velkých leteckých společností hlásí pozorování neidentifikovaných létajících objektů, které nereagují na odpovídače" a které provádějí nevysvětlitelné manévry.

"Nikde neexistoval žádný konkrétní vojenský pokyn, jak máme postupovat při setkání s UFO, ale to mě příliš netrápilo. Měl jsem rychlé letadlo, byly tu radarové stanice s dálkovým detektorem a věděl jsem, že když bude zjištěno jedno z těchto podivných zařízení, budu k němu nasměrován a věci se vyřeší, dobře tak či onak. Vlastně jsem nebyl přesvědčen, že je to něco, čím bych se měl zabývat; taková setkání byla dost vzácná a oficiální zprávy byly nejisté a matoucí."

"Pak se však dva z mých kolegů, starších pilotů s většími zkušenostmi, s UFO přímo setkali; a věci, místo aby se uklidnily, se staly ještě podivnějšími. Jeden z mých kolegů řekl, že pozoroval bílou světelnou kouli, podobnou basketbalovému míči. Měl jsem to na radaru ve vzdálenosti 15, 12, 10 km, ale viděl jsem to i na vlastní oči. Když byla ve výšce 6-7000 metrů, běžel jsem plnou rychlostí a velikost koule se vůbec nezměnila. Najednou jsem měl pocit, že je něco hodně špatně. Najednou bylo v kabině horko, palubní radar se zasekl, ve sluchátkách jsem měl e

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly