POZORUHODNÉ PŘÍPADY "UFO" V POLSKU: SETKÁNÍ U JANA WOLSKÉHO (6)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

06.05.2022 Ufo

Období téměř dvou desetiletí po havárii v Gdyni bylo naplněno mnoha dalšími velkolepými pozorováními UFO. Žádný z nich však nepřitáhl tolik pozornosti veřejnosti jako blízké setkání v Emilcině. Údajně šlo o  dobrovolný únos 71letého farmáře Jana Wolského. Těžko říci, zda jeho zážitek byl součástí vlny rozsáhlých pozorování, nebo zda byl spouštěčem, který lidi přiměl k větší otevřenosti při sdílení svých zážitků s UFO. Od roku 1978 do zániku Polské lidové republiky v roce 1989 bylo podle odhadů Piechoty a Rzepeckého v Polsku zaznamenáno více než 400 hlášení o neidentifikovaných létajících objektech, přičemž nejžhavějším rokem byl rok 1979 (skutečný počet pozorování byl pravděpodobně mnohem vyšší).  Některé z nich byly podobné setkání Wolskeho, jiné byly mnohem výjimečnější, i když v průběhu let mnohé bohužel upadly v zapomnění. Za připomenutí stojí zejména to, že Wolski byl pravděpodobně prvním člověkem v historii únosů do UFO, který řekl návštěvníkům, jež nebyli lidmi - "Sbohem".

 

Byl tol mlhavý den

Incident v Emilcině je jedním z mála polských blízkých setkání s UFO, která bylo publikováno mimo Polsko. Historie složitého vyšetřování tohoto případu je obsažena ve třech knihách Zbigniewa Blania-Bolnara (1948-2003), který byl hlavním vyšetřovatelem. Je třeba poznamenat, že případ Emilcin vyvolal v tisku a médiích velkou diskusi, což mělo na zkušenosti svědků spíše negativní vliv.

Jan Wolski a kosmická loď v Emilcin. Grafická rekonstrukce
(z archivu Zbigniewa Blania-Bolnara a knihy "UFO v Emilcině")

Až do Wolského smrti v roce 1991 se však nepodařilo prokázat, že by měl halucinace, lhal nebo se podílel na nějakém podvodu. Ti, kdo s ním přišli do styku, o něm vždycky říkali, že mluví upřímně, jednoduše, spolehlivě a přímo. V onu památnou středu 10. května 1978 si Wolski přivstal brzy ráno a vydal se za jedním z místních farmářů, který vlastnil hřebce, jehož rodokmen byl považován za dostatečně dobrý pro křížení s Wolského novým koněm. Ráno bylo chl

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.