PODIVNÁ A TAJEMNÁ MIZENÍ NA MOUNT SHASTA

Swancer Brent

Swancer Brent

autor

06.09.2023 Fenomenologie

Nad krajinou okresu Siskiyou v Kalifornii se tyčí impozantní a majestátní hora Mount Shasta. Sama se tyčí více než 14 000 metrů nad svým okolím a je osamělou, impozantní postavou, která je od nepaměti považována za posvátné místo původních obyvatel Ameriky, kteří ji považují za domov různých bohů a duchů a uvádějí ji v mnoha svých mýtech o stvoření. Hora je také odedávna opředena pověstmi o nejrůznějších záhadných jevech, včetně ztracených měst obývaných uprchlíky ze ztraceného kontinentu, Yettiho, duchů, ještěřích lidí, portálů do jiných dimenzí a vírů, a dlouho byla také horkým místem UFO. Mezi mnoha záhadami, které tento tyčící se behemot skrývá, je i mnoho lidí, kteří sem přišli, aby se nikdy nevrátili, a zdá se, že hora je v jistém smyslu hladovým místem, které má ve zvyku nechat lidi zmizet z povrchu zemského.

Jeden z nejznámějších příběhů o zmizení na hoře Shasta se točí kolem vysloužilého důlního inženýra jménem J. C. Brown ve 30. letech 20. století. V té době se mezi okultisty a teosofy hodně mluvilo o tom, že hora je domovem dávné rasy osvícených, bíle oděných duchovních bytostí zvaných Lemuriáni, kteří prý před miliony let uprchli z potápějícího se kontinentu Lemurie a uchýlili se nejprve do Atlantidy, a když se i ta potopila, do ztraceného města v útrobách hory Shasta. V té době to byla oblíbená představa různých New Age, a přestože ji vědecká komunita i široká veřejnost bez okolků odmítala, existovalo mnoho svědectví o tom, že se lidé s těmito záhadnými bytostmi setkali a dokonce navštívili jejich skryté město. Na pozadí těchto podivností se jednoho dne roku 1934 Brown zasadil o to, že se ztracené město a Lemuřané dostali na titulní stránky novin a do povědomí veřejnosti.

Mount Shasta

Toho roku Brown novinářům tvrdil, že 30 let předtím, když byl na rutinní geologické průzkumné misi pro anglickou důlní společnost lorda Cowdraye, narazil na podivnou, zablokovanou jeskyni. Řekl, že odklízel suť a našel zdánlivě člověkem vytvořený tunel vedoucí dolů do temnoty. Tvrdil, že se vydal po chodbě dolů do temnoty a došel k něčemu, co nazýval "vesnicí", plnou různých místností, v nichž se nacházely nejrůznější artefakty, včetně oštěpů, keramiky, šperků, zlatých, radových a měděných předmětů, a v jedné místnosti byla řada zlatých tabulek s nápisy v neznámém jazyce. Nejpozoruhodnější ze všeho bylo, že našel jednu místnost plnou obřích koster vysokých od 2 do 3 metrů a také nabalzamovaného muže a ženu, které nazval "králem" a "královnou". Tehdy se domníval, že narazil na obydlí bájných Lemuřanů, ale nic neřekl ze strachu, že by se jeho zaměstnavatel na jeho objev vrhl. Nyní, když byl v důchodu, prý cítil, že je čas s tímto obskurním příběhem vystoupit.

Příběh se v té době objevil ve všech novinách, zaujal fantazii tímto podivným vyprávěním o exotickém, tajemném ztraceném městě pod horou a Brown se mezitím pustil do snahy sestavit expedici do tajemného města. Navzdory velké skepsi a naprosto žádným důkazům pro svůj bláznivý příběh se Brownovi podařilo shromáždit pro svou expedici více než 80 lidí, přičemž někteří z nich si byli objevem tak jistí, že se vzdali své práce nebo prodali své domy, jen aby se mohli zúčastnit, protože jim příslib zbohatnutí z objevu vrazil do očí znaménka dolaru. Po týdnech plánování a příprav se skupina sešla na cestu v domě člena expedice Johna C. Roota, ale J. C. Brown se nikdy neukázal. Prostě beze stopy zmizel a už ho nikdy nikdo neviděl.

Existovalo mnoho teorií o tom, co se mu stalo. Jedna z nich byla, že to celé byl podvod a on zmizel z města, ale nikdy od své skupiny stoupenců nežádal žádné peníze ani dary. Další naznačovala, že byl unesen kvůli výkupnému, ale žádný požadavek na výkupné se nikdy neuskutečnil. Nejoblíbenější myšlenka byla, že se vydal na průzkum dopředu, aby zjistil, kde se nachází vchod do města, a buď se ztratil, nebo odešel žít k Lemurům. Možná pravděpodobnější scénář je, že opustil město, když se obával, že jeho podvod bude odhalen, ale pro to neexistují žádné důkazy. Dokonce se objevily pochybnosti o tom, zda J. C. Brown vůbec kdy existoval, přičemž celý příběh byl jen vymyšlený pro volný den ve zprávách. Ať už je to jakkoli, zmizení J. C. Browna se stalo téměř legendárním a je zdaleka nejznámějším zmizením v historii hory Shasta.

K podivným zmizením dochází na hoře Shasta a v jejím okolí pravidelně až do současnosti. V roce 1986 byl 8. května policejním oddělením v Yrece zatčen 35letý přechodný obyvatel jménem Phillip Verne Deshayes a ještě téhož dne převezen do místního psychiatrického zařízení. Po propuštění byl v oblasti naposledy spatřen 2. června, načež se jakoby vypařil do vzduchu. Hotely, v nichž obvykle pobýval, ho neviděly a jediná věc, která se po něm kdy našla, byla peněženka podél stezky na hoře Shasta. Nikdo ho už nikdy nespatřil. Následujícího roku, 20. srpna 1987, opustila sedmatřicetiletá Marie Louise Andrusová po hádce svůj domov v Davisu a odjela směrem k hoře Mount Shasta. Její auto našel 5. září poblíž Beaver Creeku v Klamathském národním lese policista z organizace Fish and Game, ale po Andrusové nebylo ani stopy a navzdory rozsáhlému koordinovanému pátrání v oblasti nebyla nikdy nalezena. Je považována za pohřešovanou za podezřelých okolností a její případ zůstává aktivní a nevyřešený.

Dne 15. února 1997 odešla 27letá Karin Mero z domu, který sdílela se svými rodiči, a už se nevrátila. Rodiče se zpočátku domnívali, že Mero odešla sama, protože na ni byl vydán zatykač, ale dny se měnily v týdny, týdny v měsíce, a když po ní stále nebylo ani stopy, byla nakonec v říjnu 1997, osm měsíců po svém zmizení, nahlášena jako pohřešovaná. Karin v roce 1994 podstoupila transplantaci jater, ale po svém zmizení si už nikdy nedoplnila potřebné recepty. V době svého zmizení chodila Karin s mužem jménem Ed Henline Jr. a ten byl krátce považován za zájmovou osobu v souvislosti s jejím zmizením, ale nikdy proti němu nebyly nalezeny žádné důkazy. Poněkud strašidelné je, že jen o čtyři měsíce později zmizela Karinina kamarádka, patnáctiletá Hannah Zaccagliniová, která byla naposledy spatřena, jak jde večer 4. června 1997 z domu nedalekého přítele domů, což některé vyšetřovatele vedlo k domněnce, že obě zmizení spolu souvisejí. Jejich případy zůstávají nevyřešené.

Další podivné zmizení se týká Carla Herberta Landerse, 69letého obyvatele Orindy v Kalifornii, který se 25. května 1999 pokusil vystoupit na vrchol hory Shasta v doprovodu dvou přátel, 64letého Miltona Gainese a 60letého Barryho Gillmora. Landers opustil tábor v 9:00 ráno před svými dvěma partnery, aby měl náskok, a pak jako by právě sešel z povrchu zemského. Přestože byl Landers ostřílený outdoorák a zkušený turista ve výborné fyzické kondici na svůj věk, nikdo o něm už nikdy neslyšel a rozsáhlé pátrání po něm nenašlo žádné stopy. Jezero bylo důkladně prohledáno, stejně jako les, na základě sítě, ale nic se nenašlo, a ani po použití psů na vyhledávání mrtvol a lidských pachů nic nezjistili. Co se stalo s Carlem Landersem? Kdo ví?

V létě roku 2000 se sedmdesátiletá Rosemary Kunstová vydala do divočiny Mramorových hor, aby zde strávila čas s domorodou americkou spiritualistickou organizací a vydala se na výlet s batohem, aby se pokusila překonat smutek ze ztráty manžela při autonehodě. Dne 17. srpna 2000 se Kunstová vydala se skupinou dvaceti dalších lidí a ušla 12 mil k malému horskému jezeru oválného tvaru v oblasti známé jako Wooley Creek. Když dorazili k jezeru, zúčastnili se pokusu o kontakt s prastarými duchy, jakési venkovní seance, a následujícího rána se všichni vydali na celodenní túru, kterou však Kunstová z nějakého důvodu odmítla. Později řekla kuchaři v táboře, že jde na krátkou procházku a že se chce "pokusit spojit s duchem svého zesnulého manžela", ale už se nevrátila. Když se zbytek skupiny vrátil z výletu, rozlétli se po táboře a hledali ji a volali na ni, ale nenašli ji.

Oblast prohledával rozsáhlý pátrací tým s pomocí vrtulníku vybaveného kamerou FLIR, čichacích psů, pátračů na koních a kalifornské dálniční policie, ale po Kunstové se nikdy nenašla žádná stopa, kromě několika jejích vlasů zachycených na křoví daleko od stezky. Vzhledem k tomu, že směr, kterým Rosemary šla, byl považován za prakticky nemožný mimo stezku a jediné další východisko vedlo zpět přes její tábor, kde by byla spatřena, bylo to všechno opravdu nepochopitelné, že tak úplně zmizela. K podivnosti přispělo i to, že stopařští psi nikdy nedokázali najít její stopu, přestože se nacházela v uzavřeném místě a v té době tam nefoukalo a nepršelo, a jako by se prostě vypařila. Žádné další stopy po Rosmary Kunstové se nikdy nenašly a zůstává to matoucí záhadou.

Deset dní před Vánocemi v roce 2002 se 34letá Angie Fullmerová z Mount Shasta vydala se svým přítelem Thomasem O'Connellem na projížďku kolem jezera Siskiyou. V jednu chvíli se údajně pohádali a ona vystoupila z jeho auta a odešla lesem směrem k South Fork Road poblíž staré lesní cesty v oblasti Twin Pines. Když se nevrátila, přítel po osmi hodinách nahlásil Angie jako pohřešovanou a pátrání nic nenašlo. V té době se uvažovalo o tom, že možná utekla ze života, protože měla problémy se vztahy a zneužíváním alkoholu. Poněkud strašidelné také je, že Angie krátce před svým zmizením údajně požádala svou matku, aby se postarala o děti, kdyby se jí něco stalo. Existovala také možnost, že byla unesena. O'Connell měl uvést, že když čekal na Angie, uklízel svůj pickup a zdálo se mu, že slyší bouchnutí dveří auta a pak zhasnutí motoru. Tehdy předpokládal, že se nechala odvézt někým jiným, ale teď to bylo trochu zlověstnější.  

V průběhu let se objevily různé stopy a tipy na Angieino zmizení, stejně jako údajná pozorování, ale ty nikam nevedly. V roce 2003 došlo k potenciálně slibnému zlomu v případu, když muž venčící svého psa našel kousky lidských ženských kostí poblíž místa, kde byla Angie údajně viděna naposledy. Úřady se nejprve domnívaly, že patří pohřešované ženě, ale testy měly prokázat, že nepatří Angie. Navzdory sporadickým stopám a vodítkům případ zcela vychladl a po Angie Fullmerové nebyly nalezeny žádné další stopy. Co se jí stalo? Ztratila se v lese? Byla unesena nebo zavražděna? Opustila svůj život a chtěla začít znovu? To se pravděpodobně nikdy nedozvíme.   

V březnu 2014 se Grace Sabotsová vydala kempovat do kempu poblíž řeky Klamath. Přestože byla v té době sama, byla popsána jako zdravá a v dobré náladě, nic nenasvědčovalo tomu, že by s ní bylo něco v nepořádku. V určitém okamžiku však prostě zmizela. Zástupce šerifa měl hlásit, že ji 1. března viděl v jejím tábořišti a že se zdála být naprosto normální, ale toto je poslední potvrzené pozorování. Následujícího dne bylo Sabotsové auto nalezeno opuštěné poblíž přístupové oblasti Skeahan River Bar, a přestože byly nalezeny stopy vedoucí dolů k řece, nenašly se žádné, které by ji opouštěly. Při pátrání nebyly nalezeny žádné stopy po pohřešované ženě a řeka byla metodicky prohloubena, ale nic se nenašlo. V případě jejího zmizení neexistují žádní podezřelí a případ zůstává nevyřešen.   

Ještě nedávno, v květnu 2020, se 28letý Davohnte Morgan ubytoval se svou přítelkyní v hotelu Cold Creek Inn ve městě Mount Shasta, které leží na úbočí samotné hory. Pohřešování Morgana nahlásila jeho přítelkyně 7. května, přičemž tvrdila, že se 4. května pohádali, ale přesto spolu strávili noc v hostinci. Následujícího rána se Morgan vydal na procházku a přítelkyně uvedla, že se šla podívat na východ slunce. Když byla venku, tvrdila, že šla kolem Morgana, ale že ji ignoroval. To bylo naposledy, co ho ještě viděla. Naposledy byl spatřen na kamerovém záznamu, jak se ráno 5. května 2020 prochází po bulváru N. Mt. Shasta Boulevard, a poté se zdánlivě vypařil. Pátrací síť se skládala ze všech oblastí v okruhu přibližně 1,5 kilometrů od místa, kde byl Morgan naposledy spatřen, přičemž psi na hledání mrtvol speciálně prohledávali zalesněné oblasti a bažinaté pozemky, ale žádné stopy po něm nebyly nalezeny. Nikdo ho už nikdy neviděl ani o něm neslyšel. Co se tu stalo?   

A konečně tu máme případ hudebníka a bývalého hasiče jménem Rocky Ramirez, 47 let, který 10. srpna 2021 ráno opustil okres Humboldt v Kalifornii a vydal se na cestu do Yreky. Naposledy o něm bylo slyšet, když se nacházel v oblasti Hoopa kolem 12:30, s předpokládaným časem příjezdu 15:30, a poté už není nic známo. Ramirez nikdy nedorazil na místo určení a při pátrání bylo nalezeno jeho auto opuštěné 300 metrů pod náspem u řeky Ti Bar poblíž místa zvaného Happy Camp. Nikdy se po něm nenašly žádné stopy.  

Poněkud zvláštní je, že se z této oblasti vracejí lidé s příběhy, které naznačují, že "téměř zmizeli" a že za některými z těchto zmizení možná stojí nevysvětlitelné síly. V září 2011 muž z oblasti Los Angeles, který se vydal na túru po Pacifické hřebenové stezce, tvrdil, že slyšel éterický zvuk zpěvu beztělého ženského hlasu. Cítil, že ho přemáhá nutkání jít za zvukem, a zanedlouho se v lese zcela ztratil. Tvrdí, že brzy ztratil vědomí a probudil se v jeskyni s vysokou ženou s nepřirozeně modrýma očima a podivným oblečením, která mu předala jakýsi "dar" a "tajné informace", o nichž odmítl uvést podrobnosti. Téhož roku byl jiný muž z oblasti Los Angeles na horské túře se skupinou přátel, když si náhle a nevysvětlitelně zul boty a vydal se sám nahoru. Naneštěstí pro něj se přihnala bouře a jeho tělo bylo nalezeno následující den ve výšce 9 600 metrů.   

Pravděpodobně nejpodivnější podobný případ popsal David Paulides, autor série knih o podivných zmizeních Missing 411, v rozhovoru s Georgem Knappem v pořadu Coast 2 Coast AM. Podle Paulidese se 1. října 2010 kolem půl sedmé večer ztratil tříletý chlapec známý pouze jako John Doe podél oblíbené řeky pro muškaře nedaleko hory Shasta v Kalifornii. Krátce po nahlášeném zmizení provedly úřady pátrání v oblasti a o pět hodin později chlapce našly, jak sedí v porostu stromů a zdá se, že je omráčený a zmatený. Později se přihlásil s docela zvláštním příběhem.

Podle chlapce ho do jeskyně hluboko v horách odvedla žena, kterou považoval za svou babičku. Jakmile dorazili na místo určení, chlapec tvrdil, že se ocitl v chladné, temné místnosti plné robotů, kteří vypadali jako lidé a seděli nebo stáli v různých pozicích, zjevně nehybně, a také nějakých zbraní nebo zbraní roztroušených kolem, na které se prášilo, nemluvě o obřích pavoucích, kteří se potáceli v šeru. Tehdy si chlapec údajně uvědomil, že z hlavy jeho babičky vychází podivné světlo a že i ona je jakýmsi robotem. "Babička" mu prý přikázala, aby se vyprázdnil na list papíru, a rozčílila se, když odmítl. Babička mu také řekla, že pochází z vesmíru a že byl zasazen do matčina lůna. Chlapce pak odvedla zpět ven a řekla mu, aby počkal v houští, dokud ho nenajdou.

Když celý neuvěřitelně bizarní příběh vyšel najevo, babička se přiznala, že rok před incidentem v oblasti tábořila a byla nevysvětlitelně vytažena ze stanu a odložena kousek od něj. Když se probudila, tvrdila, že ucítila bolest v dolní části krku a objevila dvě stopy po vpichu obklopené červenou kůží. Babička netušila, jestli to má něco společného s chlapcovým dalekosáhlým příběhem, ale působí to poněkud zvláštně. Paulides prohlásil, že jde o jedno z nejbizarnějších zmizení, s nimiž se setkal, a celý příběh se zdá být poněkud absurdní, nebýt toho, že všichni zúčastnění nadále tvrdí, že je pravdivý.

Mají tato podivná téměř zmizení něco společného se skutečnými zmizeními, která toto místo sužují? Působí v divočině v oblasti Mount Shasta nějaké podivné síly? Co se tam těm lidem stalo? Kam se poděli? Ať už má cokoli z toho nějakou souvislost s paranormálními jevy, nebo ne, jde o jedny z nejnevysvětlitelnějších zmizení v této oblasti a rozhodně přispívají ke gobelínu podivností obklopujících toto starobylé, úchvatné místo.