PLÁN SVĚTOVÝCH ELIT PRO BUDOUCNOST: 4IR & TRANSHUMANISTICKÁ KONCOVKA (2)

Falešné reality, falešní lidé 

Ačkoli jsou v diskusích o naší blížící se dystopické budoucnosti často zmiňovány literární zdroje jako "1984" George Orwella či  "Konec civilizace" (Brave New World) Aldouse Huxleyho (Orwell vykreslil ponurý totalitní socialismus, zatímco Huxley státem schválený a medikovaný hedonismus), pravděpodobně jedním z nejjasnotřivějších mohl být rebel „science-fiction“ Philip K. Dick.

V současnosti žijeme ve společnosti, v níž jsou předstírané skutečnosti vytvářeny jak médii, vládami, velkými korporacemi, náboženskými skupinami, tak politickými skupinami – a existuje elektronický hardware, který má tyto pseudosvěty přenášet přímo do hlav čtenářů, diváků či posluchačů. Takže se ve své tvorbě ptám, co je skutečné? Protože jsme neustále bombardováni pseudorealitami vyráběnými vysoce rafinovanými lidmi pomocí velmi důmyslných elektronických mechanismů. Nedůvěřuji jejich motivům; nedůvěřuji jejich síle. A ta je ohromující: síla vytvářet celé vesmíry, myšlenkové světy... Falešné reality vytvoří falešné lidi. Případně falešní lidé vygenerují falešné reality a následně je prodají jiným lidem a nakonec je také promění v padělky. Takže skončíme s falešnými lidmi, kteří vymýšlejí falešné reality a pak je prodávají dalším dalším falešným lidem. Prostě jedna obří verze Disneylandu. - Philip K. Dick, 1978

Když se média, informace, algoritmy a dohled staly všudypřítomnými, stala se fluidní i samotná hranice mezi fakty, smysly, myslí a technologiemi. Orwell popsal svůj neutěšený obraz eliminace chybného myšlení a ideozločinů coby zasahování do všech aspektů života jednotlivců a jejich místa ve společnosti, nikde nebyl nikdo a nic v bezpečí před dohledem kamer a ideovou policíí Velkého bratra – snad kromě lidských nejsoukromějších myšlenek a emocí. „Nic nebylo tvého, kromě těch pár kubických centimetrů uvnitř tvé lebky.“ Těch pár vzácných soukromých centimetrů dnes čelí bezprostřednímu vyhynutí.

Philip K. Dick (1928–1982) na futuristickém pozadí
Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.