Dopad transplantovaných nacistů je v Jižní Americe i nadále pociťován. "Ti stárnoucí fašisté dosáhli toho, v co stratégové ODESSA doufali," poznamenal Georg Hodel a dodal: "Nacisté v Argentině udrželi Hitlerovu pochodeň v plamenech, získali nové konvertity v regionálních ozbrojencích. Stovky levicových peronistických studentů a odborářů byly mezi oběťmi neofašistické argentinské junty, která zahájila špinavou válku v roce 1976.“ SS Hauptsturmfüehrer Klaus Barbie, „řezník z Lyonu, poté, co po porážce Německa pracoval pro kontrarozvědný sbor americké armády, se usadil v Bolívii pod jménem Klaus Altmann. Pomocí svých kontaktů v Kameradenwerk začal pendlovat mezi Bolívií, Peru a Chile.

"Obchod se zbraněmi je nakonec přivedl k obchodu s drogami," napsal Levenda. Dne 17. července 1980 Barbie během převratu v Bolívii podporoval pravicové důstojníky armády. „Tým Barbie pronásledoval a vraždil vládní úředníky a vedoucí dělníků, zatímco odborníci z Argentiny přiletěli, aby předvedli nejnovější techniky mučení,“ napsal Hodel. S pomocí Barbieho byla Bolívie brzy primárním a bezpečným zdrojem kokainu pro vznikající medellínský drogový kartel. O dva roky později byl Barbie zajat a vydán do Francie, kde v roce 1991 zemřel na rakovinu při odpykávání si doživotního trestu za zločiny proti lidskosti.

„Ratlines“ ve skutečnosti nikdy nebyly zamýšleny pouze jako úniková cesta pro nacisty, ale podle Bormannových pokynů byly založeny i jako výnosný obchodní podnik. Bohatá nabídka přebytečných zbraní v Evropě se ukázala být okamžitě ziskovou komoditou. Na konci roku 1945 se americké vojenské úřady dozvěděly o obrovském podniku na černém trhu, jenž byl provozován z Pasova, malebného města, které se nachází asi 150 kilometrů severovýchodně od Mnichova na soutoku řek Dunaj, Inn a Ilz. Jednalo se o spojovací bod mezi Německem, Rakouskem a Československem a sběrným střediskem zbraní Axis. Právě zde byly v americkém skladu uloženy zbraně tří kompletních armád – maďarské páté armády a německé p

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 900 hodinám videa a 12.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.