!!!! ON-LINE INFORMACE K BEZPRECEDENTNÍ UDÁLOSTI V RUSKU TÝKAJÍCÍ SE ÚDAJNÉHO PÁDU SKUPINY METEORITŮ" --- PERMANENTNÍ AKTUALIZACE !!!!

08:49 GMT: Počet osob žádající lékařskou pomoc se zvýšil na 500.

08.56 GMT: Hejtman čeljabinské oblasti oznámil, že další meteorit spadl nedaleko jezera poblíž města Chebarkul

09:07 GMT: Objekt mohl mít asi jeden metr v průměru a vážil několik tun. Valerij Šuvalov z "Ústavu dynamiky geosféry" sdělil agentuře "RIA Novosti": "Jak vstoupil do atmosféry, rozpadl se na několik kousků, které se rozlétly všemi směry přičemž vytvořily značnou tlakovou vlnu emitující světlo. To byla chvíle, kdy došlo k prudkému nárůstu jasu. Svědčí o tom i množství rozbitých oken. Většina materiálu z kosmického objektu se musela vypařit. Nicméně stále nemáme přesné údaje o troskách tohoto objektu".

09.14 GMT: Zatím bylo hospitalizováno 16 osob v různých nemocnicích.

09.31 GMT: Na dva dny jsou v Čeljabinsku uzavřeny všechny školy a školky

09:36 GMT: Existuje vysoká pravděpodobnost, že v dalších hodinách by mohl vstoupit do atmosféry planety Země další meteorit !! Tuto informaci sdělil dr. Srgej Smirnov z Pulkovské observatoře tiskové agentuře Vesti

09:56 GMT: Meteoritický roj zničil desítky budov. je ohromná poptávka po plastových oknech

10:04 GMT: Ruská "Akademie Bezpečnosti" vyvrátila původní tvrzení, že jeden z meteoritů spadl nedaleko jezera u města Chebarkul. "Je příliš na jakékoliv závěry v této záležitosti", sdělil TV "24 Rusko", mluvčí Vladimír Stepanov.

 

10:18 GMT: Mezi stovkami zraněných je asi 84 dětí

10:19 G GMT: Policejní záchranné týmy prý objevily první trosky ksomického tělesa

10:33 GMT: Počet hospitalizovaných vzrostl na 112 a 550 osob je aktuálně ošetřováno v různých zdravotních objektech

10:44 GMT: Mluvčí akademie věd sdělil, že údajsný meteorit před vstupem do atmosféry vážil 10 tun

10:48 GMT: Ruská armáda zajistila první asi šestimetrový kráter v místě dopadu jednoho z objektů

10:46 GMT: Na sociálních sítích vznikají první účty k pomoci lidem v postižených lokalitách

10:55 GMT: Exoloze meteoritu způsobila paniku mezi zvířaty v čeljabinské zoo. Mnoho zvířat uteklo neznámo kam.

11:00 GMT: Ustovek domů v Čeljabinsku došlo k vypnutí plynu z bezpečnostních důvodů

11: 10 GMT: Exploze meteoritu může být předzvěstí příletu objektu "2012 DA14", který má jen těsně minout naší planetu během několika následujícíh desítek hodin. Tuto informaci sdělila Taťána Borisevičová z Observatoře Pulkovo tiskové agentuře "ITAR-TASS"

11: 12 GMT: Počet obyvatel akutně hledající lékařskou pomoc vzrostl na 725

11:19 GMT: Ruská armáda uzavřela prostor kolem prvního nalezeného kráteru po dopadu údajného meteoritu, který nyní zkoumá. nebyla zjištěna změna radiace.

11:25 GMT: "AKADEMIE BEZPEČNOSTI" A SOUBEŽNĚ I MINISTERSTVO OBRANY JIŽ OFICIÁLNĚ POTVRDILO, ŽE OBJEKT BYL SESTŘELEN !! PODLE ZATÍM NEPOTVRZENÝCH ZPRAV MANÉVROVAL!!


Aktuálně nám byla zaslána fotografie objektu ještě před vstupem do atmosféry - zachytila družice Meteosat
 

11:33 GMT: Nejméně 297 budov v Čeljabinsku bylo poškozeno nebo zničeno

11:36 GMT: Ruský prezident Vladimír Putin nařídil odpovědným institucím, aby co nejdříve vyhodnotily způsobené škody a aby obětem byla poskytnuta všemožná, zdravotní, psychologická i majetková péče. Dále sdělil. že na analyticky výstupy ohledně této "zvláštní" události se uvaluje informační embargo (zřejmě se týká vojenských a vědeckých dat)

11:40 GMT: Počet zraněných osob narůstá

12: 00 GMT: Tři obce v regionu Čeljabinsku vyhlásili stav nouze (8 obcí ze 43 utrpělo značné hmotné škody a ve třech je aktuálně vyhlášen stav nouze)

12:01 GMT: Oblast kde došlo k pádu údajných meteoritů je hermeticky uzavřena. V lokalitě se pohybují stovky vojáků zvláštních sil a zástupci "Akademie Bezpečnosti". Všichni mají na sobě zvláštní ochranné obleky
 


Exkluzivně se nám podařilo získat fotografii od Alexandra Kornosenkova kde je patrný jeden menší kráter v ledu jezera nedaleko Čeljabinsku i když informace o možnosti pádu jednoho kusu objektu do tohoto jezera byla původně dementována. Foto je pořízeno ještě před příjezdem vojenských speciálních sil


12:21 GMT: Vladimír Puškov, šéf ministerstva záchranných operací odletěl do Čeljabinsku, aby se na mimořádné schůzi sešel s regionálním guvernérem Michailem Jurevičem. Aktuální stav zraněných osob se ustálil na 725

12:24 GMT: Nyní armáda zase oficiálně prohlásila, že nemá nic společného s explozí údajného meteoritu nad Uralem. "Armáda prý nepodnikla žádnou akci a nic nesestřelila", prohlásil mluvčí ministerstva obrany.

12:49 GMT: Exstuje nulová pravděpodobnost, že by k podobnému jevu došlo opět na jednom a tom samém místě, sdělili zástupce ruské Akademie věd

12:52 GMT: Zplodiny z objektu prý dlouho na obloze nezůstanou. Dostanou se na zem s deštěm. Došla aktualizace váhy objektu. Místo deseti tun prý vážil padesát tun. Všichni doufají že nedošlo k chemickému nebo radioaktivnímu zamoření atmosféry

13:02 GMT: Přišla aktuální čísla o hmotných škodách. Poškozeno nebo zničeno na 3000 budov z toho 34 zdravotních zařízení a 361 škol a školek. Celková plocha evidovaného rozbitého skla činí asi 100 000 metrů čtverečních. Oznámila aktuálně městská správa v Čeljabinsku prostřednictvím svého mluvčího Sergeje Davidova.

13:10 GMT: Agentura "Rascosmos" sdělila, že nebylo možné tento objekt sledovat. Z jakého důvodu už ale neuvedla.

13:20 GMT: Guverner čeljabinské oblasti Michail Jurevič právě oznámil, že počet zraněných osob stoupl na 950
 


Objekt krátce po vstupu do atmosféry  (Copyright 2013 © EUMETSAT)

15:01 GMT: Podle posledních informací je zraněno na 1000 osob. Situace je nepřehledná a indormace přicházející z místa neštěstí jsou velmi zmatečné. Z toho je asi 159 případů velmi naléhavých. Je evidováno mnoho zraněných dětí.

15:20 GMT: Podařilo se nám získat unikátní video pádu kosmického objektu na ještě potemělé obloze. Podívejte se na dokunent níže.

15:25 GMT: Máme k dispozici unikátní záběr detailní struktury mrakové stopy za objektem. Všimněte si neméně bizarních zvuků, které se objeví v jednom okamžiku tohoto videa včetně alarmu vozidel nasvědčující snad příchodu tlakové vlny !!!   Podívejte se na video níže.

15:42 GMT: Pracovníci NASA sdělili, že trajektorie objektu, který dopadl nedaleko Čeljabinsku neměla nic společného s trajektorií objektu, který je veden pod evodenčním symbolem "2012 DA14". Neznámý objekt nad čeljabinskem letěl od severu k jihu. V případě objektu "2012DA14" by byla dráha letu opačná. Od jihu k severu.

15:55 GMT: Hokejové utkání KHL v Čeljqabinsku muselo být zrušeno neboť v důsledku pádu neznámého kosmického objektu došlo k poškození statiky stadionu.

16.00 GMT: Ruské Ministerstvo vnitra oznámilo aktuální počet zraněných osob, který se nyní pohybuje na čísle 1200

16:19 GNT: Podle časopisu Nature, je objekt který zasáhl jižní část Uralu největším objektem, který zasáhl Zemi od známého případu tzv. "Tumnguzského meteoritu". Energie exploze prý byla dokonce silnější než u nedávné zkoušky podzemního atomového výbuchu v Severní Koreji. Aktuální výpočty hovoří o tom, že váha tělesa při vstupu do atmosféry se pohybovala kolem 40-tu tun.

16.35 GMT: Ministerstvo záchranných operací popřelo, že by stálo za sms která koluje v čeljabinském kraji a která oznamuje další, že nebezpečí v podobě podobného jevu stále trvá

17:49 GMT: Ministerstvo zácharnných operací oznámilo, že bude muset být kompletně zaskleno na 300 domů. Mimořádná situace pak panuje v celé řadě malých obcí v tomto regionu. Na dalších 297 budovách jsou silně poškozena horní patra včetně 6-ti nemocnic a 16-ti škol

17:55 GMT: Guvernér kraje Čeljabinsk Michail Jurevič oznámil, že škody způsobené pádem kosmického objektu podle předběžných výpočtů dosahují zhruba 1 miliardy rublů.

18:48 GMT: Před hodinou vyšla zpráva, že to je již podruhé co meteoritický roj zasáhl oblast Čeljabinsku. Poprvé se tak stalo v červnu roku 1949, kdy se na Čeljabinskem meteorit zvaný "Kunašak" rozpadl asi na 20 kusů s celkovou hmotností 200 kg. Údajně jeden z kusů tohoto meteoritu prý také tehdy dopadl do jezera Kunašak. Ovšem případ z roku 1949 ve smyslu devastačním účinků se vůbec nedá porovnat

19:18 GMT: Asi 10 okresů v čeljabinské oblasti je těžce zasaženo devastací rázové vlny, kterou způsobil dopad kosmického tělesa. Exploze poškodila budovy v Čeljabinsku, Jemanželisku, Etkulu, Kojejsku, Korkinu, Šebarkulu. Jižnouralsku, Zlatoustu, Trojistku a Krasnoamějsku. Ruské Ministerstvo vnitra však dodalo, že postižených oblastí může být podstatně více

19:20 GMT: Přikládáme fragment videa na kterém je krásně slyšet ohromná exploze rázové vlny.

19.38 GMT: Lidé ve zdravotnických zařízeních si především stěžují na řezné rány. Podle ministra zdravotnictví je v čeljabinském regionu 43 osob hospitalizováno včetně 13-ti dětí. Dva dospělí jsou ve vážném stavu. Většina postižených osob je přímo z Čeljabinska - 655 lidí včetně 159 dětí. Asi 130 postižených osob včetně 30-ti dětí pochází z města Kopjejsk. Podle posledních čísel je celkem zraněno 1200 osob, 96 nemocnic a 154 klinik různým způsobem poškozeno

20:05 GMT: Ministr pro mimořádné situace a záchranné operace Vladimír Puškov prohlásil, že v regionu Čeljabinsku panuje "ZVLÁŠTNÍ"  a bezprecedentní situace aniž by vysvětlil, co přesně myslí výrazem "zvláštní".

21:00 GMT: Vážení přátelé v této chvíli ukončujeme on-line aktualizace "Čeljabinské události". Dále se již tomuto případu budeme věnovat prostřednictvím samostatných reportáží. Děkujeme Vám za pozornost, kterou jste tomuto on-line přenosu věnovali. V případě, že by došlo k dalšímu radikálnímu vývoji této události se k on-line reportáži vrátíme. Včas Vás budeme o tomto kroku informovat.

Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.