ODKUD SE OLMÉKOVÉ NAUČILI JÓGU? DŮKAZ Z TRANSPACIFICKÝCH KONTAKTŮ!

Když se řekne Olmékové, vybaví se nám jako první obrovské kamenné hlavy nalezené na olméckých nalezištích v Mexiku. Stále zůstávají otázky, koho tyto kamenné hlavy představují a jak byly tyto masivní bloky čediče přepravovány. Ale o tom tento článek není. Budu hovořit o řadě olméckých keramických figurek zobrazujících jógové pozice (ásany), což vyvolává otázku dávných, předkolumbovských, transpacifických souvislostí. 

Kolosální olmécká kamenná hlava, vážící asi 24 tun,
v muzeu La Venta ve Villahermosě v Mexiku

Než se dostanu k figurkám, dovolte mi, abych se trochu zmínil o Olmécích a o tom, jak jsem se o existenci těchto artefaktů dozvěděl. Obecně se má za to, že Olmékové byli první významnou civilizací Mexika. Objevili se někdy kolem roku 1600 př. n. l., přičemž poslední stopy po jejich kultuře zmizely kolem roku 400 př. n. l.. Olmécká sídliště byla roztroušena v tropických nížinách Mexického zálivu ve státech Veracruz a Tabasco. Jejich hlavní městské a chrámové komplexy se nacházely v San Lorenzu, La Ventě a Tres Zapotes. Olmékové jsou považováni za "mateřskou kulturu" Mezoameriky, protože zavedli mnoho náboženských představ a kulturních praktik - např. kalendáře, písmo, hru s míčem, rituální pouštění krve, jeskynní rituály, pyramidy, nefritové artefakty atd. - které zdědily pozdější civilizace v oblasti, jako například Mayové.

Původ Olméků je však zahalen tajemstvím. Kolem roku 1600 př. n. l. doslova vyrostli jako plně rozvinutá, sofistikovaná civilizace, přičemž nikde jinde v Mexiku není patrné žádné období kulturního vývoje.[1] Přišli do srdce Olméků ze vzdálené civilizace a přinesli s sebou plně rozvinutý soubor kulturních postupů a architektonických dovedností?

Olmécké srdce v Mexiku kolem roku 600 př. n. l.

Téměř před deseti lety jsem v rámci dlouhé cesty po starověkých památkách Mexika navštívil muzeum La Venta ve Villahermosě, které má úžasnou sbírku olméckých soch, včetně tří kolosálních kamenných hlav. Ačkoli kamenné hlavy

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.