"OBLAST 51" - DO HLOUBKY (7)

Vše, co se v Oblasti 51 děje, je klasifikováno jako TS/SCI, tedy přísně tajné/citlivě utajované informace - záhadná bezpečnostní politika s protokoly, které jsou rovněž přísně tajné. "Příručky pro klasifikaci TS/SCI jsou také tajné," říká Cargill Hall, emeritní historik "Národního průzkumného úřadu" (NRO); tato vládní špionážní agentura je tak tajná, že i její název byl od jejího založení v roce 1958 až do odtajnění v roce 1992 klasifikován jako přísně tajný. V roce 2011 většina Američanů stále neví, co je NRO a čím se zabývá, ani to, že je partnerskou organizací běžně zapojenou do Oblasti 51, protože to jsou tajné informace.

Informace klasifikované stupněm utajení TS/SCI zajišťují, že lidé zvenčí nevědí, co nevědí, a lidé zevnitř vědí jen to, co potřebují vědět. Winston Churchill o Rusku slavně prohlásil: "Je to hádanka, zahalená do tajemství, uvnitř záhady". Totéž lze říci o Oblasti 51. V méně známé druhé části Churchillovy věty řekl: "Ale možná existuje klíč. Tím klíčem je ruský národní zájem." Tváří v tvář totalitní vládě, jakou je Sovětský svaz, kde se tajemství snadno udržují, musela Oblast 51 zrcadlit sovětské techniky utajování, aby ochránila U-2. Bylo to v americkém národním zájmu, protože lidské zpravodajství selhávalo. "Z klasických tajných operací uvnitř Ruska získáváme jen málo významných informací," bědovali prezidentovi vědečtí poradci v tajné zprávě o národní bezpečnosti z roku 1954, v níž se zasazovali o to, aby "věda a technologie zlepšily náš zpravodajský záběr".

V Oblasti 51 dostali, co chtěli. Tím, že CIA použila pro svou vlastní operaci protokoly utajení sovětského typu a zavedla tuto taktiku v nevadské poušti, měla pocit, že může dát svému úhlavnímu nepříteli vale, pokud jde o moment překvapení. Dokonce ani posádky dopravních letadel neměly tušení, kam jedou, když se vydaly na základnu. Pilot pro utajované mise letěl na soubor souřadnic nad Mohavskou pouští a kontaktoval určitou UHF frekvenci zvanou "Sage Control". Tam mu hlas na druhém konci vysílačky sd

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly