"OBLAST 51" - DO HLOUBKY (4)

Byl mlhavý večer roku 1951 a Richard Mervin Bissell seděl ve svém obývacím pokoji ve Washingtonu, když někdo nečekaně zaklepal na dveře. Stál tam muž jménem Frank Wisner. Oba pánové se nikdy předtím nesetkali, ale podle Bissella byl Wisner "do značné míry součástí našeho vnitřního kruhu lidí", který zahrnoval diplomaty, státníky a špiony. V té době Bissell zastával funkci vykonavatele financí Marshallova plánu, přelomového amerického plánu hospodářské obnovy, který měl poválečné Evropě dodat třináct miliard dolarů v hotovosti a který začal v roce 1948. Být vykonavatelem financí znamenalo, že Bissell byl hlavním finančníkem programu. O Franku Wisnerovi tehdy Bissell věděl jen to, že je vysoce postaveným úředníkem nové "Ústřední zpravodajské služby".

Richard Mervin Bissell: Byl americkým úředníkem a zpravodajským odborníkem, který hrál významnou roli během studené války. Zde jsou některé klíčové informace o něm:
Datum narození a úmrtí: Narodil se 18. září 1909 v Hartfordu, Connecticut, USA. Zemřel 7. listopadu 1994 v Old Lyme, Connecticut.
Vzdělání: Bissell studoval na Groton School a poté na Yaleově univerzitě, kde v roce 1932 získal bakalářský titul.
Kariéra v governmentu: Bissell sloužil v různých vládních úřadech, včetně ministerstva financí a Ministerstva zahraničí. Během druhé světové války sloužil v námořnictvu Spojených států.
Central Intelligence Agency (CIA): Bissell byl klíčovou postavou ve vedení CIA. Připojil se k agentuře brzy po jejím založení v roce 1947. Bissell hrál důležitou roli v plánování a realizaci operací CIA, zejména při provádění tajného vojenského programu, známého jako Operace Mongoose, zaměřeného na svržení kubánského vůdce Fidela Castra.
Operace Mongoose: Tato operace byla zaměřena na destabilizaci kubánského režimu Fidela Castra prostřednictvím různých prostředků, včetně sabotáží, hospodářských tlaků a podpory opozičních skupin.
Bay of Pigs (Zátoka prasat): Bissell byl klíčovým architektem plánu invaze do Zátoky prasat v roce 1961.

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly