"OBLAST 51" - DO HLOUBKY (14)

Harry Martin stál na asfaltu a byl fascinován krásou vozu Oxcart. Letadlo s dlouhým lesklým trupem připomínalo kobru s křídly. Jako mistr palivový seržant byl Martin v Oblasti 51 od prvních dnů programu Oxcart, tedy od doby, kdy se asfalt, na němž stál, vyléval jako cement. Nyní se v Oblasti 51 dělo něco velkého. Oxcart dorazil a připravoval se k letu. Více než týden Martin sledoval, jak přilétají a odlétají hodnostáři, jak přistávají a odlétají v letadlech letectva. Generálové se nevyhnutelně objevovali v hangáru, kde Martin pracoval, protože to bylo místo, kde letadlo zůstávalo. Martinovým úkolem bylo připravit letadlu palivo, které už několik týdnů unikalo jako přes síto.

Martin zahlédl generála LeMaye, menšího, než očekával, ale žvýkajícího svůj charakteristický doutník, jako to dělával na obálkách časopisů. Martin viděl také generála Doolittla, účastníka strastiplného Doolittlova náletu za II. světové války. Harry Martin si nikdy s žádným z generálů nepodal ruku; byli zaneprázdnění a vysoko nad jeho platovou třídou. Kromě toho měl Martin levou ruku omotanou obvazem, což mu poněkud ztěžovalo práci, i když byl velmi vděčný, že má stále palec. Martin před týdnem pracoval s pilou a trubkou, když mu nástroj sklouzl a málem mu uřízl nejdůležitější prst. Naštěstí ve vedlejším hangáru pracoval s pilotem projektu letecký chirurg a Martinovi palec rychle sešili.

Bylo to 25. dubna 1962. Jen o několik budov dál, kde Martin pracoval, seděl zkušební pilot Lockheedu Louis Schalk na lehátku uvnitř quonsetové boudy a podřimoval, když mu muž z Agentury položil ruku na rameno a řekl: "Lou, probuď se!". Oxcart byl připraven a nastal čas, aby Lou Schalk vzlétl. Dva důstojníci z oddělení fyziologické podpory pomohli Schalkovi obléknout leteckou kombinézu, která vypadala jako kombinéza. Tlakový oblek nebyl potřeba, protože dnes měl Schalk provést pouze taxikářskou zkoušku. Venku na letištní ploše jeden z techniků sroloval kovové schody a Schalk nastoupil do podivně vypadajícího l

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly