"OBLAST 51" - DO HLOUBKY (12)

Prezident Eisenhower na druhém konci světa stále netušil, že Gary Powers je naživu a že mluvil se svými vězniteli. Bílý dům a CIA věděly pouze to, že Sověti mají v držení havarovaný letoun U-2. Chruščov nastražil nebezpečnou past, do které se prezident Eisenhower chytil. Bílý dům poslal svého tiskového mluvčího Waltera Bonneyho do tiskového sálu, aby pozdravil novináře a sdělil národu lež. Nad Tureckem mělo letět letadlo Garyho Powerse, které provádělo průzkum počasí. Místo toho však zabloudilo. O dva dny později - 7. května, se Chruščov chytil do pasti. "Soudruzi," řekl parlamentu, který se shromáždil k druhému odhalujícímu projevu. "Musím vám prozradit tajemství." Usmál se. "Když jsem před dvěma dny podával zprávu, záměrně jsem se zdržel zmínky o tom, že máme zbytky letadla a máme také pilota, který je zcela živý a zdravý," řekl Chruščov. Pro Spojené státy to byla diplomatická katastrofa nejhoršího řádu.

Prezident byl v pasti. Kdyby popřel, že ví, co jeho "militaristé" chystají, vypadal by jako neinformovaný vlastní armádou. Kdyby přiznal, že Powersův let ve skutečnosti osobně schválil, vyšlo by najevo, že předtím lhal, když tvrdil, že sestřelené letadlo provádělo výzkum počasí, nikoli špionáž. Vrchní velitel byl ze své neudržitelné pozice tak sklíčený, že když o dva dny později vešel do Oválné pracovny, řekl své sekretářce Ann Whitmanové: "Rád bych rezignoval." V té chvíli se mu zdálo, že se mu to podařilo. Špehování Ruska a narušování sovětského vzdušného prostoru byla jedna věc; lhaní o tom poté, co byl prezident přistižen při činu, z něj v očích celého světa udělalo lháře. V roce 1960 se od amerických prezidentů očekávalo, že budou mluvit pravdu; neexistoval žádný veřejný precedens lhaní.

Chruščov požadoval od svého protivníka omluvu. Eisenhower se nechtěl sklonit. Omluva by jen otevřela Pandořinu skříňku. Přeletů bylo příliš mnoho na to, aby byly transparentní. Nad Ruskem se uskutečnilo nejméně dvacet čtyři přeletů U-2 a stovky dalších přeletů bombardérů generála

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.

Další díly