NEVYPRÁVĚNÝ PŘÍBĚH ROMÁNU 1984 GEORGE ORWELLA

Thrussell David

Thrussell David

autor

20.06.2024 Skryté pravdy

Kniha George Orwella "Devatenáct set osmdesát čtyři" je jedním z pilířů západní literatury a kultury. Je také široce, a možná i záměrně, nepochopen. Dlouho se říkalo (ačkoli přímých důkazů je málo), že Orwell (což je pseudonym, jeho skutečné jméno bylo Eric Blair) prostě zaměnil poslední dvě číslice roku, kdy byla většina románu napsána (1948), aby vznikl dnes již legendární název. Ať už je to pravda, nebo ne, existuje mnoho vnitřních i vnějších důkazů, které potvrzují, že Orwell nepsal o nějaké vzdálené, fantastické dystopické budoucnosti, ale ve skutečnosti velmi dobře znal tehdejší poměry ve válečném (a poválečném) Londýně, svůj pracovní život a postřehy ve státem financované a provozované "British Broadcasting Corporation" (BBC), své zážitky z občanské války ve Španělsku a širší geopolitickou krajinu sviftovskou satirickou optikou. Orwell nepsal science fiction; psal hořkou satiru o politických a společenských proudech přímo kolem sebe a o totalitním státě, který podle něj mohl brzy vzniknout. Orwell skutečně často hovořil o tom, jak na něj zapůsobila pozoruhodná a odvážná satira Johna Swifta "Gulliverovy cesty" z roku 1726:

"Myslím, že Gulliverovy cesty pro mě znamenaly víc než kterákoli jiná kniha, která kdy byla napsána. Už si ani nepamatuji, kdy jsem ji četl poprvé. Muselo mi být nanejvýš osm let a od té doby se mnou žije tak, že snad neuplyne rok, abych si alespoň část z ní nepřečetl znovu."

Swiftova kniha vyvolala po vydání mnoho kontroverzí kvůli své výrazné politické satiře, misantropii a neveselému pohledu na současné dění a lidskou povahu. Stejně tak když v roce 1949 vyšlo "Devatenáct set osmdesát čtyři", odcizila se Orwellovi jeho přímočará satira od některých politických soudruhů a rozhořčila mnohé socialistické (a společenské) kruhy, jejichž byl nedílnou součástí. V 21. století se do populární kultury a veřejného slovníku dostalo tolik prvků z "Devatenácti osmdesáti čtyř" (Velký bratr, myšlenková policie, Doublespeak, "orwellovský", vševědoucí dohled a cenz

Zaregistrujte se a čtěte dál,
získáte 8 dní předplatného
na zkoušku zdarma

Najděte svou cestu k transformaci s naší rozsáhlou nabídkou videí a článků, které rozšíří vaše obzory.