NEDOVOLTE MODERNÍMU SVĚTU, ABY VÁS ZABÍJEL (3)

Cannington Helen

Cannington Helen

autor

10.02.2021 Různé

Vodík pro vaše zdraví

Vodíková voda, populární v Japonsku, se teprve nedávno stala dostupnou i v Austrálii. Mezi její hlavní přínosy patří prevence poškození buněk, zmírnění zánětů, a hlavně poskytnutí antioxidantů bojujících s volnými radikály. Vodíková voda, známá také jako voda sycená vodíkem nebo voda obohacená vodíkem, je v podstatě čistá voda, ale s přidanými molekulami vodíku. Proč přidávat další vodík, když ho voda, tedy H2O, už obsahuje? Klinický výzkum ukazuje, že inhalace plynného vodíku má terapeutické lékařské účinky. Studie zkoumající léčebné přínosy molekulárního vodíku překvapivě odhalily, že i rozpuštění plynu ve vodě a jeho požití ve formě, známé jako vodíková voda, vykazovalo navzdory nízké dávce podobné, ne-li lepší výsledky než jednoduchá inhalace. Důležité je, že přidáním plynného vodíku se nemění ani pH, ani struktura molekuly vody.

O výhodách vodíkové terapie byla uveřejněna řada výzkumných prací, přičemž několik studií ukazuje slibné výsledky, pokud jde o snížení oxidačního stresu u lidí podstupujících radioterapii, zvýšení výkonu sportovců a zlepšení určitých krevních markerů u pacientů s metabolickým syndromem. Nejzajímavější oblastí je jeho antioxidační přínos. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které přispívají k oxidačnímu stresu, hlavní příčině nemocí a zánětů. Molekulární vodík proti nim ve vašem těle bojuje, a vaše buňky tak chrání před účinky oxidačního stresu. Jakmile začne vodíkovou vodu používat více a více lidí, seznámíme se s potenciálními širšími zdravotními přínosy tohoto nového produktu.

 

Praktické tipy a informace

Jak si udělat vlastní vodní kefír  

Kombucha je oblíbeným zdravým nápojem, který však může konzumenty odrazovat intenzivní kyselou vůni. Pokud hledáte nápoj podporující zdravá střeva, který je však lehčí pro žaludek, vyzkoušejte vodní kefír. Kombucha i vodní kefír jsou fermentované nápoje, které lze připravit doma a obohatit je různými přírodními příchutěmi, ale vodní kefír se vyrábí odlišným způsobem, který mu oproti oblíbenější kombuše dodává několik výhod. Vodní kefír se fermentuje v cukrové vodě, džusu nebo kokosové vodě, což znamená, že nápoj neobsahuje kofein. Na rozdíl od kombuchy ve vodním kefíru není žádný alkohol. Vodní kefír je rovněž plný probiotik, což jsou „prospěšné“ bakterie, které pomáhají udržovat vaše střeva zdravá. Některé studie naznačují, že kefír obsahuje až 56 různých bakteriálních a kvasinkových kmenů.

Vodní kefír se vyrábí z kefírových „zrn“, malých shluků bakterií a kvasinek se zrnkovitým vzhledem. Stejná zrna kefíru se používají i k fermentaci mléčného kefíru, který si můžeme koupit v obchodech s potravinami. Mléčný kefír má podobnou konzistenci jako podmáslí. Chcete-li si vyrobit vodní kefír, ponořte kefírová zrna do sladké tekutiny. Nechejte je 24 až 48 hodin fermentovat. Jakmile je vodní kefír hotový, můžete zrna zcedit a opět je neomezeně použít. Vodní kefír je fermentovaná kapalina plná prospěšných bakterií, jako jsou Acetobacter fabarum, Bifidobacterium psychraerophilum, Lactobacillus casei, Lactobacillus nagelii a Leuconostoc mesenteroides. Chcete-li si připravit vodní kefír, který bude chutnat spíše jako soda, nechejte jej projít druhým kvašením a přidejte různé přísady určené k jeho ochucení, jako je celerová šťáva k výrobě celerové sody, mražené ovoce, ovocný džus (např. hroznová šťáva k výrobě hroznové sody), lístky máty, které nápoj osvěží, vanilkový extrakt pro chuť vanilkové limonády.

Přestože vodní kefír obsahuje cukr, neškodí vašemu zdraví tak jako limonáda. K výrobě vodního kefíru potřebujete nápoj obsahující cukr, ale cukr je určen jako potrava pro fermentační bakterie. Po fermentaci jej v konečném produktu mnoho nezbývá. Chcete-li si připravit vodní kefír s menším množstvím cukru, prodlužte dobu kvašení alespoň na 48 hodin. To bakteriím poskytne více času k práci. Alternativně proveďte druhé fermentování s ovocným džusem, abyste naopak získali sladší vodní kefír. Chcete-li si vyrobit vodní kefír doma, postupujte podle níže uvedeného receptu. Vodní kefírová zrna si budete muset koupit (zeptejte se v místním obchodě se zdravou výživou).

Ingredience: 4 šálky vody nebo ovocné šťávy o pokojové teplotě, nebo 1/4 šálku cukru (užíváte-li ovocný džus, cukr nebudete potřebovat) a 1/4 šálku vodních kefírových zrn.

Pomůcky: Jemné sítko/velká nádoba/tenká kuchyňská utěrka.

 Postup: Naplňte velkou nádobu (2 l) 4 šálky vody pokojové teploty. Vmíchejte 1/4 šálku cukru, dokud se úplně nerozpustí. Pokud místo vody užijete 4 šálky ovocné šťávy, cukr vynechejte. Přidejte kefírová zrna a směs volně přikryjte víkem nebo tenkou kuchyňskou utěrkou. Směs se nechejte stát při pokojové teplotě po dobu 24 až 48 hodin. Pomocí jemného sítka odstraňte z fermentované kapaliny kefírová zrna. Můžete je znovu použít k vytvoření další dávky. Vodní kefír můžete pít hned, nebo jej ve velké nádobě uložit k pozdější konzumaci. Můžete jej také nechat projít druhou fermentací, pokud mu chcete dodat více chutí a připravit šumivý nápoj. Když provádíte druhou fermentaci, nalijte získanou tekutinu do nádoby s libovolným dochucovadlem (např. čerstvé rozmělněným ovocem, bylinkami, džusem nebo vanilkovým extraktem). Sklenici s druhým kvasem pevně uzavřete kovovým víčkem. Nádobu s druhým kvasem odložte na 24 hodin na kuchyňskou linku. Několikrát za den víčko odšroubujte a „upusťte“ vzniklý plyn. Když už je kapalina z druhého fermentu perlivá, před podáváním ji vychlaďte.

 

Vařte brokolici správným způsobem

Brokolice je košťálová zelenina. Je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou pomoci předcházet rozvoji různých nemocí. Vědci poukazovali na její silné účinky v boji proti chorobám. Od snížení rizika rakoviny až po posílení zdravé imunity, brokolice může s vaším tělem udělat zázraky. Je však důležité vědět, že brokolice může ztrácet některé živiny, pokud není připravována správným způsobem. Zaprvé, můžete ji převařit a tak z ní odstranit většinu základních sloučenin, které jsou stěžejní pro její blahodárné účinky a pro interakci s dalšími živinami.

 Vyzkoušejte tedy následující způsoby přípravy:

         1. Brokolici doplňte s brokolicovými klíčky. Studie zveřejněná v British Journal of Nutrition přináší objevnou informaci, že kombinace nerozvinutého květenství brokolice s jejími klíčky může ještě zvýšit protirakovinný účinek této zeleniny. Klíčky jsou vlastně mladinkou brokolicí, starou jen pár dní. A výsledky ukazují, že obsahují 10 až 100x vyšší hladiny sulforafanu než zralá růžice brokolice. Ve skutečnosti 30 g klíčků obsahuje přibližně tolik sulforafanu jako 70 dkg brokolice. Sulforafan je přírodní rostlinná sloučenina, která se nachází v mnoha brukvovitých druzích zeleniny. Souvisí se zdravým srdcem a dobrým trávením a v současné době se zkoumají jeho potenciální protirakovinné vlastnosti. Laboratorní texty i výzkum na zvířatech ukázaly, že by mohl, například, snížit jak velikost, tak počet různých typů rakovinných buněk. Vzhledem k těmto přínosům vám kombinace zralé brokolice se svou mladou variantou poskytne více dané živiny než konzumace pouze jedné z nich.

         2. Vařte brokolici v páře pouze 2 až 4 minuty. Myrosináza je důležitým enzymem, který je v brokolici nezbytný pro tvorbu sulforafanu. Lidé však mají tendenci zeleninu vařit příliš dlouho nebo ji vystavit nadměrné teplotě. Studie skutečně prokázala, že vložení brokolice do mikrovlnné trouby na více než dvě minuty může tento enzym zcela zničit. Stejný účinek vyvolá také napařování po dobu delší než 7 minut. Odborníci proto doporučují, abyste zeleninu vařili v páře jen několik minut, aby se tento enzym uchoval a přitom jste si mohli být jisti, že je prohřátá a bez choroboplodných zárodků. Výzkum vlastně ukazuje, že napařování brokolice po dobu 3 až 4 minut tvorbu sulforafanu ještě zvýšil.

         3. Jezte brokolici a její klíčky syrové: Brokolici můžete konzumovat také syrovou, protože tato metoda je jedním z velmi dobrých způsobů, jak zajistit, abyste její cenné živiny mohli využít co nejlépe. Studie zjistila, že její účastníci, kteří jedli syrovou brokolici, sulforafan absorbovali rychleji a ve vyšších množstvích oproti těm, kteří ji pojídali vařenou. Pokud se ji však rozhodnete jíst syrovou, musíte ji důkladně omýt, protože může obsahovat pesticidy a další škodlivé látky. Co hůř, vzhledem ke své struktuře v sobě může brokolice ukrývat superbakterie odolné vůči antibiotikům, pokud není dostatečně umyta.

Kromě toho je zeleninu vhodné mýt až těsně před jídlem, protože vlhká brokolice může snadno plesnivět a ovadnout. V tom případě byste se měli rozhodnout skladovat ještě nemytou brokolici ve volných nebo perforovaných sáčcích v chladničce. Díky účinným živinám a protirakovinným vlastnostem brokolice je její konzumace velmi doporučována coby prevence různých onemocnění. Pokud ji však nepřipravujete správným způsobem, přínos, který vám může za ideálních podmínek poskytnout, se může ztrácet. Vaření a příprava pokrmu jsou tedy stejně důležité jako samotná potravina, kterou jíte.

-pokračování-

Další díly