MYSTICKÁ ZKUŠENOST & EVOLUCE VĚDOMÍ: GNOZE 21. STOLETÍ (2)

Další Buckeův čtenář měl také potíže držet se obsahu kosmického vědomí: ruský filozof P. D. Uspenskij, lépe známý coby žák G. I. Gurdžijeva, ale sám rovněž důležitý myslitel. Uspenskij opakoval Jamesův experiment s oxidem dusným a setkal se se stejnými obtížemi. Jak popisuje v „Experimental Mysticism“ v A New Model of the Universe, Uspenskij zjistil, že vstoupil do světa naprosté jednoty, do světa, jak říká, „bez stran“. Viděl, že člověk by nemohl mluvit o žádné charakteristice tohoto světa, aniž by hovořil o všech: všechno souviselo se vším ostatním a promluvit o jedné věci znamenalo promluvit o všech. Podobně jako James se Uspenskij pokusil zachytit některá svá zjevení slovy. Během jednoho experimentu si poznamenal: „Myslete v jiných kategoriích.“ Během jiného prožil to, co německo-židovský kulturní filozof  Walter Benjamin nazval „profánním osvícením“. Uspenskij seděl na pohovce, kouřil cigaretu a podíval se na popelník. Uspenskij zjistil, že vstoupil do světa naprosté jednoty, do světa, jak říká, „bez stran“. Najednou jsem cítil, že začínám chápat, co je to popelník, a současně jsem s jistým údivem a téměř se strachem cítil, že jsem tomu nikdy předtím nerozuměl a že nerozumíme nejjednodušším věcem kolem nás.

R. M. Bucke (1837–1902), autor velmi
významné knihy "Cosmic Consciousness".

Popelník „vyvolal tornádo myšlenek a obrazů“ a obsahoval „nekonečné množství faktů“ – podobných těm, s nimiž se setkal James. Všechno spojené s kouřením a tabákem „probudilo tisíce představ, obrazů, vzpomínek“, které Uspenského ohromily. Uspenskij chtěl zachytit něco z „profánního osvícení“, které jej zcela překonalo, a popadl tužku. Následující den si přečetl, co napsal: „Muž se může zbláznit z jednoho popelníku.“ Stejně jako v Jamesově případě obsah Uspenského zkušenosti nebyl „nadpřirozený“. Sestával se z „faktů“, které mohl získat obvyklým běžným způsobem charakteristickým pro epistémé, jinými slovy krok za krokem. To, co bylo neobvyklé, byl počet „faktů“ a rychlost, jak

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly