MŮŽEME NAJÍT DŮKAZ MIMOZEMSKÉHO ŽIVOTA HLEDÁNÍM MRTVÝCH MIMOZEMSKÝCH TĚL?

Bylo to v opojných dnech, kdy Akta X ovládla rok 1995, kdy Ray Santilli vypustil do nic netušícího světa nechvalně proslulý film "Pitva mimozemšťana". O jedenáct let později a po zdánlivě nekonečném období kontroverzí a debat se Santilli konečně přiznal, že kontroverzní záběry nebyly ničím jiným než, ehm, "restaurováním". Podle Santilliho velmi spletitého příběhu měl tedy skutečně v držení americký vojenský film z roku 1947, který zachycoval tajnou pitvu holohlavého mimozemšťana. Ironií osudu, upřesnil Santilli, však byl skutečný záznam údajně natolik degradován, že byl z hlediska vysílání nekoukatelný i nepoužitelný; a tak si na práci na zmíněném restaurování přizval odbornou pomoc kamarádů ze speciálních efektů.

Bylo by přílišné očekávat, že se tím věci vyřeší. A skutečně se tak nestalo. Věřící - nebo alespoň někteří z nich - věřili dál, zatímco nevěřící se veřejně vysmívali Santilliho tvrzení o "restaurování" a tvrdili, že celá věc není nic jiného než obyčejný podvod - i když důmyslně podnícený a provedený. A přestože je dnes celá záležitost odsunuta na okraj ufologie, kromě těch několika, kteří stále věří Santilliho původnímu příběhu, je zřídka diskutovaným faktem, že Santilli nebyl první, kdo tvrdil, že zná nebo vlastní desítky let staré americké vojenské filmové záběry a fotografie, které údajně ukazují těla mrtvých a rozkládajících se mimozemšťanů.

Dostaneme do rukou mrtvé mimozemšťany a máme odpovědi

Známý sběratel příběhů o havarovaných UFO, zesnulý Leonard Stringfield, byl příjemcem řady takových tvrzení. Jeden takový příběh, který Stringfieldovi vyprávěl, pocházel od nepřekvapivě anonymního "pana T. E.", který, jak Stringfield v roce 1980 řekl, "zastává v dnešním životě technickou pozici". T. E. Stringfieldovi vyprávěl, že v roce 1953, když mu bylo pouhých dvacet let a byl umístěn ve Fort Monmouth v New Jersey, byl povolán, aby v kině na základně zhlédl překvapivý filmový záznam. Stringfield se hlásil:

"Film ukazoval pouštní scénu, které dominoval stříbrný objekt ve tvaru disku zabořený do písku...".

Stringfield pokračoval, že:

"Pak... došlo ke změně scény. Nyní byly v záběru dva stoly, pravděpodobně pořízené uvnitř stanu, na nichž se k jeho překvapení nacházela mrtvá těla. T. E. řekl, že těla vypadala podle lidských měřítek málo a nejpozoruhodnější byly hlavy, všechny vypadaly stejně a všechny byly v porovnání s velikostí těla velké... Vypadaly jako mongoloidní."

Zajímavé je, že T. E. a jeho kolegům bylo bezprostředně po promítání řečeno, aby "o filmu přemýšleli"; později jim však bylo doporučeno, aby to udělali: "Byl to podvod." A v děsivé paralele se Santilliho filmem řekl T. E. Stringfieldovi, že: "Pětiminutový film rozhodně nebyl z produkce Walta Disneyho. Pravděpodobně ho natočil nezkušený kameraman, protože byl plný škrábanců a měl špatné barvy a strukturu." Dále je tu málo známý příběh pensylvánské badatelky v oblasti UFO Joan Jeffersové, která - poté, co si přečetla "Zprávu T. E." - v dopise Stringfieldovi 6. února 1979 uvedla, že i ona mluvila s vojenským zdrojem, který tvrdil, že viděl něco, co vypadalo podezřele podobně jako stejný film - v "radarovém zařízení" v Maine v USA kolem roku 1956.

A k očím a uším Leonarda Stringfielda se dostaly ještě další zprávy. O dva roky později, v roce 1982, Stringfield napsal:

"Na základě tipu od Billa Hamiltona z Phoenixu v Arizoně jsem na sympoziu MUFON v Houstonu v červnu 1980 brzy navázal spojení s paní C. M. z Los Angeles, úspěšnou spisovatelkou na volné noze, která věděla o tajném filmu, údajně ukazujícím čerstvě nalezené mimozemské plavidlo s posádkou, natočeném v hangáru letectva. FBarevný film se zvukem a trvající 17 minut, byl podle CM v držení osoby, která byla dříve ve vládních službách a která nebyla identifikována... jedna scéna ukazovala odstranění pěti mrtvých těl mimozemšťanů."

Navzdory pokusům o větší kultivaci zdroje se to Stringfieldovi nepodařilo.

Dost možná nejpodivnější příběh údajného filmu o pitvě mimozemšťana se týká - podivným a spletitým způsobem - zesnulého country a westernového zpěváka Johna Denvera, který 12. října 1997 zahynul při leteckém neštěstí poblíž Pacific Grove v Kalifornii. Kromě hudby bylo Denverovou další velkou vášní cestování do Vesmíru: dokonce se podrobil - a neméně úspěšně - fyzickému a psychickému vyšetření NASA, které mělo určit, zda je dostatečně zdatný, aby zvládl extrémně náročnou cestu mimo planetu. Výsledkem byly plány na Denverovu cestu raketoplánem Challenger. Zásahem osudu se nešťastné mise, která v lednu 1986, která skončila naprostou katastrofou, když Challenger krátce po startu explodoval a celá posádka zahynula - nemohl zúčastnit.

Jedním z těch, kteří byli na palubě Challengeru, byl astronaut Ellison Onizuka, který svému blízkému příteli Chrisi Coffeymu řekl, že během služby u amerického letectva na letecké základně McClelland v roce 1973 viděl kus černobílého filmového záznamu, na němž byla vidět - mimozemská těla ne nepodobná těm, která byla údajně nalezena v Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947. Ukázalo se, že Roswell byl rodným městem Johna Denvera - narodil se tam - v rodině příslušníků letectva - v roce 1943.

Zajímavé je, že ve stejném roce, kdy explodoval Challenger, tedy v roce 1986, se na anglickou badatelku a autorku knih o UFO Jenny Randlesovou obrátil zdroj z britské armády, kterému říkala "Robert" a který tvrdil, že má přístup - ke stovkám stránek zdánlivě přísně tajných amerických vojenských spisů, které byly nalezeny v utajovaných počítačových systémech na letecké základně Wright-Patterson v Daytonu v Ohiu. V těchto souborech, jak mi Randlesová řekla v rozhovoru 28. března 1997, byly fotografie, které ukazovaly aspekty přinejmenším jedné pitvy mimozemšťana. Randles mě dále informoval, že:

"Byl tam velmi podrobný popis, který byl většinou plný lékařského žargonu o pitvě, kterému nerozuměl, a byla tam fotografie této bytosti s řezem přímo uprostřed od krku až k pupku".

Dodala:

"Robert mimo jiné řekl, že ti mimozemšťané vypadali velmi lidsky. Říkal, že hlava byla úplně holá, ale nejneobvyklejším rysem obličeje byl nos, který byl téměř v jedné rovině s obličejem - téměř neznatelný. "Uvědomme si, že to bylo ještě předtím, než se objevil pitevní film od Raye Santilliho. Ve skutečnosti jsou souvislosti s pitevním filmem a s tím, co mi Robert řekl, mrazivě podobné. Jedním z dojmů, které získáte z pitevních záběrů mimozemšťanů, je, že tělo je velmi podobné člověku; a je vysoké asi dva metry. Musím říct, že mě hned, jak jsem záběry uviděla, napadlo, že je to velmi podobné tomu, co popisoval Robert."

Hluboko v deštném pralese El Yunque v Portoriku by mohl být konec hádanky

Existuje jedno ústřední téma, které se prolíná všemi těmito svědectvími souvisejícími s "pitevním filmem mimozemšťana" - totiž zjevná a směšná snadnost, s jakou měl každý z vojenských zdrojů zdánlivě přístup k takovým zjevně přísně tajným materiálům. Tvrzení Santilliho "kameramana", že si mohl záběry ponechat, protože si o ně nikdo z oficiálního světa nepřišel říct, je naprosto absurdní a neuvěřitelné. To, že by dvacetiletému zdroji Leonarda Stringfielda "T.E." byl otevřeně ukázán - bez zjevného důvodu, který by některá ze stran mohla zjistit - údajný film s mimozemskými těly položenými na stolech, zní rovněž krajně nepravděpodobně. A jak mi řekla Jenny Randlesová s konkrétním ohledem na jeden aspekt příběhu, který jí vyprávěl informátor britské armády Robert - totiž na zjevnou snadnost, s jakou mu byly zpřístupněny údajné utajované spisy a fotografie mrtvých mimozemšťanů:

"Víceméně jsme se vzájemně rozhodli, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že to na Roberta někdo ušil. Pokud to byl podvod, pak za něj Robert rozhodně nemůže."

Vzhledem k tomu bychom se mohli zamyslet nad možností, že hluboko v útrobách amerického letectva skutečně existují tajné filmové záběry, které podle všeho zachycují pitvu jednoho nebo více zmenšených těl mimozemšťanů. Ale zdání může klamat. Mohli bychom tvrdit, že takové záběry byly oficiálně zfalšovány - dokonce už před desítkami let -, aby se otestovala loajalita vojenského personálu, záměrně je vystavit takovému zdánlivě senzačnímu materiálu a pak zjistit, zda budou kolektivně držet jazyk za zuby tak, jak to od nich očekávají jejich nadřízení; nebo je pozorně sledovat, zda se svěří svým přátelům, rodině a médiím.

Nebo to dokonce byla součást triku, jak vyděsit bývalý Sovětský svaz, aby uvěřil, že Západ má přístup k havarovaným UFO, tělům mimozemšťanů a všem souvisejícím vyspělým technologiím, které jsou s takovým nálezem spojeny. Historie jistě ukázala, že psychologické opetrace za studené války měly několik bizarních a jedinečných zvratů; a historie možná jednoho dne ukáže, že mnohé příběhy o tajných filmech z pitev mimozemšťanů mají více společného s vylomeninami špionů, špionek, odborníků na dezinformace a doutníky chroupajících generálů letectva než s miniaturními černookými mimozemšťany z druhé strany Vesmíru.

Co třeba legendární Chupacabra? Mnozí lidé na Portoriku jistě věří, že chupacabry jsou mimozemšťané, a ne jen neznámá zvířata. Pojďme se na tuto záhadu podívat. Existuje ještě jeden důvod, proč mě potenciální souvislost UFO s kontroverzí o chupacabře tak zaujala. Bylo to kvůli něčemu, co se stalo v roce 2004. Krátce po dokončení natáčení filmu "Proof Positive" pro kanál SyFy jsem hovořil se ženou, která měla vlastní setkání s UFO, ale na místě, kde byla chupacabra spatřena jen o několik dní později. Jak mi Rosaria vyprávěla, bylo to začátkem března 2000 a ona pracovala nedaleko úpatí El Yunque na plantáži. Její pozornost náhle upoutalo hluboké, rezonující hučení, které vycházelo přímo nad ní.

Když Rosaria vzhlédla, s hrůzou spatřila černý objekt trojúhelníkového tvaru - dlouhý asi 8 až 12 metrů - který se vznášel nad hlavou ve výšce odhadované kolem 40-ti metrů. Objekt měl lesklý, třpytivý povrch. Překvapení a údiv se změnily v šok, když ze základny plavidla vystřelil paprsek světla tenký jako tužka, rozprostřel se a zahalil Rosariu do růžové záře. Rosaria byla téměř celou věčnost jako přikovaná k místu, zatímco její mysl zaplavovaly obrazy rozsáhlé jaderné destrukce a zhroucení životního prostředí na Zemi v blízké budoucnosti. Poslední obraz představoval velkou plešatou hlavu s obrovskýma černýma očima, která se velmi podobala mimozemské tváři na obálce bestselleru Whitleyho Striebera z roku 1987 "Communion".

Náhle se světlo stáhlo a létající trojúhelník se vznesl k obloze a pomalu zamířil k srdci deštného pralesa. Zajímavé je, že po tomto setkání se Rosaria začala nesmírně zajímat o otázky životního prostředí a doslova přes noc se - po celoživotní konzumaci masa - stala vegetariánkou. To ale nebylo všechno. O tři dny později a jen několik set metrů od místa, kde Rosario osudného dne pracovala, spatřily dvě dívky chupacabru. Zvíře si všimlo i jich. Poté, co si je několik okamžiků prohlíželo, padlo na všechny čtyři a odběhlo do hustého porostu. Byla to událost, která - vzhledem k časovému rámci i blízkosti - vedla Rosariu k závěru, že chupacabra nějak souvisí s fenoménem UFO. A tady je klíčový moment  - i ona slyšela zvěsti o mrtvé chupacabře, nalezené v havarovaném UFO o několik let dříve, které bylo tajně převezeno do Roosevelt Roads.

Důležité také je, že v roce 2005, kdy jsme byli na Portoriku s Paulem Kimballem a jeho štábem "Red Star Films", byl náš průvodce Orlando natočen, jak mluví o události z 90. let, kdy americké vojenské síly údajně v El Yunque chytily několik extrémně zákeřných chupacaber. Co se s nimi stalo, kromě toho, že byli převezeni do Spojených států - v zabezpečených klecích na palubě vojenského letadla - není známo. A pak tu byl ten příběh z roku 2010 o údajných utajovaných pokusech prováděných na opicích a lidoopech v podzemním zařízení na základně v Portoriku. Nebylo to všechno nic nic jiného než novodobý folklór? Nebo to mohla být chladná, drsná pravda?

Nyní k Velké Británii. Odborníkem na tento komplikovaný příběh je bezpochyby Andy Roberts; který je dlouholetým badatelem UFO a mnoha dalších anomálií. K tomu, co se stalo v lednu 1974, Andy říká:

"V horách žil pravěký člověk, který po sobě zanechal dramatickou, rituální krajinu posetou kamennými kruhy... Podle lidových pověstí tyto hory pronásledují různé druhy vzdušných úkazů, včetně přízračných Pekelných psů: ti, kdo je viděli, vzpomínají, jak létali noční oblohou a funěli, jako by je pronásledoval sám Satan. Jižně od Berwynu, v Llanrhaedrym-Mochnant, místní obyvatele sužoval 'létající drak' - což je zajímavé a v dávných dobách běžné označení pro UFO."

Pokračuje:

"Na pozadí této historie a mýtů se 23. ledna 1974 večer odehrála v Berwynských horách událost, která zmátla místní obyvatele a vyvolala skutečnou kaskádu pověstí, jež vyvrcholila tvrzením, které, pokud by bylo pravdivé, by nenávratně změnilo náš pohled na dějiny a přimělo nás přehodnotit naše plány pro budoucnost naší planety i našeho druhu. Tvrzení znělo, že UFO pilotované mimozemšťany havarovalo nebo bylo sestřeleno na hoře známé jako Cadair Berwyn a že mimozemská posádka, z níž někteří ještě žijí, byla odvezena do tajného vojenského zařízení na jihu Anglie ke studiu."

Jistě se na hoře Berwyn onoho slavného večera přibližně v půl deváté večer něco stalo. To nikdo nezpochybňuje: nejvíce debat vyvolává povaha událostí. Anne Williamsová z Bro Dihamu v Landrillu vzpomíná:

"Viděla jsem na obloze viset jasné světlo. Mělo ohnivý charakter. Několik minut stálo nehybně, pohasínalo a pak se velmi rozzářilo, jako spící oheň, který stále ožívá. Tvarem by se podobalo elektrické žárovce, až na to, že se zdálo, že má drsné okraje. Pak to spadlo někam za kopce a země se otřásla."

Policejní konstábl Gwilym - v té době mimo službu a v místní hospodě Dudley Arms do sebe klopil jedno nebo několik piv - měl také co říct:

"Ozval se velký řev a rána a sklenice se otřásly. Nad horami se rozzářila obloha. Barva byla nažloutlá, ale ostatní lidé v údolí popisovali, že viděli modrá světla."

Policejní seržant Gwyn Williams prohlásil:

"Všichni jsme byli svědky toho, že se něco dělo. Stěny se otřásly a zrcadlo se odklonilo od zdi". "Moje první myšlenka byla, že do něčeho narazil velký náklaďák - byl to takový rachot a rána. Všichni vyběhli na ulici. Asi o hodinu a půl později spatřil Ken Haughton na obloze ve výšce možná 5000 metrů něco, co popsal jako obrovskou "světelnou kouli". Řekl, že se zdálo, že padá kolmo do moře poblíž města Rhyl".

Skutečnost, že na obloze byla spatřena podivná světla manévrující na obloze, a fakt, že se země značně otřásala, nevyhnutelně vyvolaly obavy, že se té zimní noci někde v rozlehlých horách zřítilo letadlo - nebo možná něco exotického a nadpozemského. Není tedy divu, že časně ráno 24. září záchranný tým Královského letectva - operující ze základny RAF Valley - pečlivě prohledával Berwyny z nadhledu - ovšem bez výsledku. Neexistovaly žádné důkazy o tom, že by došlo k nějaké havárii. Nebyly tam žádné trosky, žádné požáry na horách ani žádná zohavená lidská či jiná těla. Celá věc byla záhadou. Mnoho povyku pro nic? Úřady předložily velmi nepravděpodobnou teorii - to, co někteří považovali za pád čehosi z nebe, byl ve skutečnosti otřes země. No, možná by to dávalo určitý smysl. Bylo by velmi snadné zaměnit účinky malého zemětřesení za náraz velkého objektu do země. Ale co ta světla, která byla vidět na obloze - a to přibližně ve stejnou dobu? Podle jedné z teorií šlo ve skutečnosti o světla mužů, kteří na kopcích lovili zajíce. Nebo že se jednalo o déšť meteoritů.

Pitvy mimozemšťanů ve vysoce citlivém a tajném britském zařízení Porton Down

Ne všichni však tomuto zcela přízemnímu obrazu věřili. Zaměstnancům novin Wrexham Leader napsala jedna dost rozčilená duše:

"Pokud jde o váš článek na titulní straně 'Záhadný třes' ve vydání z 25. ledna, považuji uvedené vysvětlení za naprosto směšné. Otřesy třásly domy v okruhu 90-ti kilometrů a světla byla jasně vidět na míle daleko - o tom informoval celostátní tisk a rozhlas. O 'lovu zajíců' nic nevím, ale pokud lovci nepoužívají letecké reflektory a nezabíjejí svou kořist tím, že na ni hodí malou atomovou bombu, pak nechápu, jak může někdo takové vysvětlení přijmout."

Andy Roberts se v podstatě přiklání k teorii náhody. Ostatně Andy napsal na toto téma celou knihu - a to z pohledu, že vše je do značné míry bez UFO. Její název je "UFO Down? Havárie UFO v Berwyn Mountain". Měli by si ji přečíst všichni. Zatímco britské ufology v sedmdesátých letech minulého století událost nakrátko vzrušila - možnost přítomnosti UFO v oblasti a možná i havárie mimozemského plavidla -, netrvalo příliš dlouho a život v oblasti se vrátil do normálu a událost byla nakonec odsunuta do pozice místní legendy a nic víc. Až na ty ufology, kteří to prostě nemohli nechat být: v 70. a 80. letech 20. století byla na toto téma napsána řada článků. Teprve v roce 1996 se však podařilo příběh vzkřísit ve velkém stylu. Ze stínu přichází zasvěcený zdroj.

Nyní se dostáváme k tomu, co považuji za nejvýznamnější část celého příběhu - k souvislosti mezi událostmi v Berwyns Mountains a experimenty, k nimž došlo v Rendleshamském lese. Ačkoli si myslím, že Andy Roberts poskytl komunitě badatelů UFO velmi pravděpodobný scénář toho, co se stalo 23. ledna 1974, existují údaje, které mě nutí dojít k závěru, že na obloze se oné temné noci vyskytovaly mnohem podivnější věci než jen meteority. Mluvíme o jevu, který se velmi podobá tomu, co bylo v šedesátých letech zdokonaleno v Edgewoodském arzenálu - řízeném kulovému blesku. V roce 1996 se přihlásil vojenský informátor, který tvrdil, že v lednu 1974 havarovali na Berwyn Mountains mimozemšťané. Rozřezaná těla mrtvé posádky byla prý tajně převezena do Porton Downu, kde byla narychlo vyšetřena a ještě narychloji konzervována. Jak už to v takových situacích bývá, zdroj se rozhodl tehdejší komunitě badatelů UFO nesdělovat své jméno. Raději se skrýval v temnotě, zahalen tajemstvím a intrikami. O svůj příběh se podělil pouze s Tonym Doddem, který byl policejním seržantem v Severním Yorkshiru a vyšetřovatelem UFO. Dodd se rozhodl dát svému upovídanému vojákovi přezdívku "James Prescott", o němž Dodd tvrdil, že je již dávno v důchodu z britské armády.

"Nemohu jmenovat svou jednotku ani kasárnu, protože jsou stále v provozu," řekl Prescott Doddovi. Prescott nicméně připustil, že jeho základna se v té době nacházela na jihozápadě Anglie, což - vzdušnou čarou - mohlo jeho zařízení umístit nedaleko Porton Downu. Velmi matoucím způsobem - a přestože k incidentu na Berwyn Mountains došlo 23. ledna 1974 - dostal Prescott a jeho kolegové 18. ledna příkaz být v "pohotovosti v krátkém čase". To bylo pět dní předtím, než na Berwyny krátce upozornily celostátní noviny. Prescott se dostal přímo do centra dění:

"Poté jsme obdrželi rozkaz pokračovat rychle směrem k severnímu Walesu. V Chesteru jsme se zastavili na vojenské cvičení, o němž jsme se domnívali, že se bude konat. Dne 20. ledna přibližně ve 20:13 hodin jsme obdrželi rozkaz pokračovat do Llangollenu v Severním Walesu a vyčkat na tomto místě."

Podle Prescotta probíhala nad těmito obrovskými horami a v jejich okolí obrovská "pozemní a letecká aktivita". Nezapomeňte, že to bylo podle Prescotta ještě 20. ledna - tři dny předtím, než se země otřásla těmi malými starými vesnicemi na úpatí hor. Prescott uvedl, že téže noci on a jeho kolegové dostali další rozkazy:

"My, tedy já a čtyři další, jsme dostali rozkaz jet do Llandderfelu a měli jsme přísný rozkaz nezastavovat se pro žádné civilisty," tvrdil Prescott.

Po příjezdu do Llandderfelu - malé velšské vesnice - viděli, jak se kolem nich prohánějí vojáci. Vyšší důstojníci štěkali rozkazy sem, tam a všude. Po hvězdné obloze se přibližovala letadla. To vše se odehrávalo na pozadí ohromující tmy. Prescott a jeho kolegové dostali rozkaz naložit na korbu náklaďáku pár velkých dřevěných beden, což v rychlosti udělali. Podle Prescotta:

"Vyrazili jsme s nákladem a během cesty jsme se zastavili, abychom se napili. Okamžitě k nám přistoupil muž v civilním oblečení, který nám předložil průkaz totožnosti a nařídil nám, abychom pokračovali v cestě a nezastavovali, dokud nedorazíme do cíle."

Věci začaly být opravdu podivné, jak Prescott vysvětlil Doddovi:

"V té době jsme byli varováni, abychom neotvírali krabice, ale pokračovali do Porton Downu a krabice doručili. Jakmile jsme byli uvnitř, krabice otevřeli zaměstnanci zařízení v naší přítomnosti. Byli jsme šokováni, když jsme spatřili dvě stvoření, která byla oblečena do zvláštních úborů. Po úplném otevření obleků bylo zřejmé, že tvorové zjevně nepocházejí z tohoto světa, a když jsme je prohlédli, zjistili jsme, že jsou mrtví. To, co jsem toho dne viděl v boxech, mě přimělo změnit celou svou představu o životě. Těla byla asi 1,5 až 1,8 metrů vysoká, humanoidního tvaru, ale tak hubená, že vypadala téměř jako kostra pkrytá kůží. Ačkoli jsem na místě vyzvednutí neviděl žádné plavidlo, byl jsem informován, že velké plavidlo havarovalo a bylo vyzvednuto jinými vojenskými jednotkami. O něco později jsme se spojili s dalšími složkami naší jednotky, které nás informovaly, že do Porton Downu také dopravily těla 'mimozemských bytostí', ale tvrdily, že jejich náklad je stále živý."

Je velmi obtížné dostat do rukou mrtvého mimozemšťana. Kdyby se nám ovšem něco takového podařilo, měli bychom vše, co potřebujeme.