MISE "ODYSSEA" - PO 51 LETECH JSOU USA OPĚT NA MĚSÍCI, ALE..... (1)

Co v projektu od společnosti "Intuitive Machines" mate skeptiky? "Odhlédneme-li od patosu a analyzujeme-li samotný průběh letu a přistání "Odyssey", dojdeme ke správnému závěru: sonda má jednoznačně průzkumný charakter. Odyssea je jakýmsi pozorovatelem těch, kteří budou přistávat příště. "Národní úřad pro letectví a Vesmír" (NASA) oznámil, že v pátek 23. února 2024 úspěšně přistál na povrchu Měsíce lunární modul Nova-C americké soukromé kosmické společnosti "Intuitive Machines". Poprvé po téměř 52 letech (od prosince 1972) jsou Američané opět na Měsíci. Ale není to tak jednoduché.

 

Oficiální informace 

Oficiální informace jsou následující. Sonda přistála ve čtvrtek v 18:24 hodin východního pobřeží USA (v pátek v 02:24 hodin moskevského času) poblíž kráteru Malapert A, který se nachází asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Společnost "Intuitive Machines" sama pojmenovala stanici "Odysseus". Byla vypuštěna 15. února pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX ze startovacího komplexu 39A v "Kennedyho kosmickém středisku" na mysu Canaveral na Floridě. Dne 21. února se dostala na oběžnou dráhu Měsíce. Mise, jejíž náklady se odhadují na 118 milionů dolarů, je realizována na základě smlouvy NASA se společností "Intuitive Machines" v rámci programu "Commercial Lunar Payload Services" (CLPS).

Přistání sondy Odyssey 23. února 2024, počítačová simulace

Agentura Interfax uvádí, že meziplanetární stanice o hmotnosti 657 kg nese jako užitečné zatížení šest výzkumných přístrojů NASA určených k:

- studium životního prostředí v oblasti přistání;
- radioastronomii;
- technologii přesného přistání;
- komunikaci a autonomní navigaci

Ze stanice byl na oběžnou dráhu Měsíce vypuštěn cubesat (ultramalá družice, v podstatě sonda, která váží maximálně 2 kg), aby se s jeho pomocí testovala komunikace mezi povrchem Měsíce a Zemí. "Odyssey" také nese šest komerčních nákladů pro různé klienty. Společnost "Intuitive Machines" plánuje v březnu vyslat k Měsíci druhý přistávací modul a v červnu třetí. Agentura RIA Novosti uvedla:

"Mise Odyssea je považována za důležitý milník v návratu USA na Měsíc v rámci programu Artemis, jehož cílem je v příštích několika letech přistát na družici Země s mezinárodní posádkou a vybudovat stanici v blízkosti Měsíce."

 

Názor skeptiků 

Mise je již nyní oslavována jako triumf, ale přistání Odyssey na Měsíci se okamžitě stalo příležitostí k obnovení polemik o americkém "měsíčním programu" z let 1961-1972. Jedna z nich je velmi jednoduchá - poslední let kosmické lodi NASA k Měsíci (Apollo 17) se uskutečnil 7.-19. prosince 1972. Dnes se setkáváme s novými nosnými raketami a novými technologiemi pro dopravu kosmických lodí na Měsíc. Kam se však poděly americké technologie z éry "měsíčního programu", které vyvinul Wernher von Braun a jeho spolupracovníci? Přistání Odyssey na Měsíci se neobešlo bez dobrodružství.

Je známo, že let podle NASA proběhl hladce, ale když se blížil předpokládaný čas přistání lodi, řídicí středisko letu v Houstonu ztratilo s "Odysseou" kontakt. Obnovení signálu a potvrzení skutečnosti přistání trvalo asi deset minut (ve skutečnosti více). Pokud jde o vědecký náklad NASA, který "Odyssea" dopravila na Měsíc, existují také pochybnosti. O "Odyssey" obecně a o jejím vědeckém nákladu informovala stránka "Komsomolskaja pravda" mnoho zajímavého. Zvenčí vypadá modul "Odyssey" jako šestiúhelník na nohách. "Je velký asi jako telefonní budka," uvádí KP, "asi jako telefonní budka".

Kosmická loď "Odyssea" kvůli vnější podobnosti přezdívaná "telefonní budka"

Na palubě je šest vědeckých přístrojů z NASA, jejich dodávka je předmětem zakázky.  Jedním z nich je reflektor (tedy jen zrcadlo). To znamená, že NASA očekává, že se pevně usadí v kráteru Malapert.  K dispozici je také laserový radar, který bude Odysseu navádět k cíli. Kamera - ta samozřejmě bude snímat vše kolem sebe.  Speciální radiopřijímač, který zjistí, jak je na tom místní rádiový systém, pokud astronauti budou používat vysílačky.

Pak také experimentální věc, která měří hladinu paliva v nádrži.  A navigační maják.  Samotný modul má několik novinek, motory jsou vytištěné na 3D tiskárně, palivo je experimentální. Jak vidíte, to všechno je málo platné. Celkově vzato - nic pro průzkum Měsíce. Vše je určeno pro průzkum terénu a průzkum. Odhlédneme-li od patosu a analyzujeme-li samotný průběh letu a přistání "Odyssey", dospěl "Komsomolskaja pravda" ke správnému závěru - kosmická loď má jednoznačně průzkumný charakter. "Odyssey" je jakýmsi pozorovatelem těch, kteří budou přistávat příště. Zřejmě právě tam, kde přistála "Odyssey", se Američané chystají vybudovat měsíční základnu.

 

Problémy s vysíláním v roce 1969 - tři podivné příběhy

Podobné, jaké se dočtete dále, už NASA měla. Obecně je třeba říci, že problémy s vysíláním důležitých misí se v NASA z nějakého důvodu stávaly poměrně často. A vše začalo vysíláním prvních lidí na Měsíci - amerických astronautů Apolla 11 - Neila Armstronga a Edwina Aldrina ve dnech 20. a 21. července 1969. Začněme událostí z léta 2009, kdy se celé pokrokové lidstvo v čele se Spojenými státy připravovalo na oslavy 40. výročí této slavné události. Tehdy, jen několik dní před oslavami, svět obletěla další senzace z dílny NASA. Agentura oznámila, že v důsledku tříleté práce se podařilo - neuvěříte! - obnovit záznam přistání Neila Armstronga, Michaela Collinse a Edwina Aldrina na Měsíci. To znamenalo, že filmový záznam byl ztracen. Verze vysvětlující skutečnost ztráty původního filmu navíc vypadala upřímně fantasticky.

Představitelé NASA v červenci 2009 oznámili, že neocenitelný záznam je uložen ve speciálním filmovém trezoru spolu s tisíci dalších filmů. V 70. letech, kdy byla NASA podfinancovaná, prý agentura některé filmy pravidelně vyndávala ze skladu, smyla z nich starý obraz a připravila film vhodný pro nové natáčení. "Výsledkem tříletého pátrání po originálu," jak 17. července 2009 informovala tisková agentura "RosBusinessConsulting", "...je závěr odborníků, že s největší pravděpodobností stejný osud potkal i film o přistání člověka na Měsíci."

I laikovi je to jasné - smýt z filmu starý obraz a znovu nanést na celuloid novou chemickou vrstvu by bylo mnohem dražší než koupit nový film (nehledě na to, že kvalita obrazu na takto "restaurovaném" filmu může být z řady technických důvodů objektivně horší). Je známo, že televizní obraz z Apolla 11 byl odeslán na Zemi prostřednictvím antény instalované v horní části lunárního modulu na tři pozemské sledovací stanice - Goldstone v Kalifornii, Hanisakle Creek a Parkers v Austrálii. Záznamy z obou australských stanic (mimo jiné) byly použity k "obnovení" záznamu přistání prvních pozemšťanů na Měsíci.

-pokračování-

Další díly