MARY ZE HŘBITOVA RESURRECTION: JSOU "SILNIČNÍ DUCHOVÉ" VÝTVORY PŘEDSTAVIVOSTI, NEBO EXISTUJE NĚJAKÝ DŮKAZ, ŽE JSOU SKUTEČNÍ?

Byrne Jan

Byrne Jan

autor

05.10.2019 Paranormálno

Stejně jako mnoho velkých měst i Chicago má svůj díl duchů, což není překvapivé vzhledem k jeho barvité a někdy násilné historii. Některá z přetrvávajících strašidel se vyskytují jako fantomové pachy nebo chladné skvrny; některá jsou obnovou tragických událostí, které se znovu a znovu přehrávají jako filmová smyčka, a některá se zdají být duchy, kteří v posmrtném životě našli svou novou formu existence. Jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších duchů je stopující přízrak jménem Mary ze hřbitova Resurrection, který je pojmenován po místě, kde se předpokládá, že byla Mary pohřbena, a kde se téměř 70 let opakovaně objevuje. Základní legenda o Mary je poměrně jednoduchá, ale konzistentní. Dívka v bílých společenských šatech bývá viděna při chůzi po osamělém úseku Archer Avenue v Justice, předměstí ležícím jihozápadně od Chicaga. Někdy jí znepokojený řidič nabídne svezení. Jindy mává na auto a hledá odvoz. V obou případech se dostane do vozu a nařídí řidiči, aby pokračoval dolů Archerem.

Když už je hřbitov na dohled, požaduje, aby řidič zastavil, pak vyskočí, běží k branám a zmizí. Řidič někdy nezastaví a protestuje, že v okolí žádné domy nejsou; (Mary má ráda muže motoristy) načež se vždy rozhlédne a zjistí, že zmizela, přestože auto nezastavilo a dveře se nikdy neotevřely. Mary byla také známá zjevováním se v místním tanečním sále. Svědci hlásili, že viděli blondýnku v bílých šatech, a dokonce s ní tančili. Mnoho nemluvila a zdálo se, že byla studená a bledá. Ohleduplní taneční partneři, kteří jí na konci večera nabídli odvoz domů, sdíleli stejný zážitek jako motoristé, kteří nahoře zachytili stopující přízrak. Nikdo si není jistý, kým Mary za života byla, ale většina teorií sdílí určité společné rysy. Byla mladá, světlovlasá, milovala taneční zábavy a večírky. Oblíbenou teorií je, že byla polskou dívkou z jižní strany Chicaga, která zemřela na počátku 30. let.

Pokračující domněnky nemohou být příliš přitažené za vlasy, abychom si mohli myslet, že jsou pravdivé. Tato oblast byla silně osídlena polskými imigranty a příjmení na náhrobcích na hřbitově Resurrection to potvrzují. Většina teoretiků také věří, že Mary je skutečné jméno tohoto přízraku. Výzkum ukázal, že existovalo několik dívek ve správném časovém rámci, které odpovídaly profilu, a všechny byly pojmenovány Mary. Samozřejmě, že jméno Mary (a jeho varianty) bylo vždy oblíbenou volbou pro katolické holčičky, takže tyto úvahy opět nevybočují z řady. „Mary“ navštěvovala taneční sály, které byly v té době populární. Jedním z oněch tanečních sálů byl „O Henry“ (nyní známý jako Willowbrook) a za ta léta se zdálo, že se tam duch Mary znovu a znovu vracel. Předpokládá se, že byla zabita při nějakém typu dopravní nehody při pozdním návratu z taneční zábavy. Někteří si myslí, že byla účastnicí nehody; jiní věří, že ji někdo srazil a ujel.

Většina teorií sdílí určité společné rysy: Mary byla mladá, světlovlasá a milovala taneční zábavy a večírky. Druhá teorie by mohla mít určitou váhu, protože jednou z variant, jak bývá Mary na Archer Avenue viděna, je postava mladé ženy, která se najednou objeví uprostřed ulice. Řidič automobilu už nedokáže včas zastavit, hlásí, že měl pocit, jako by auto zasáhlo tělo, ale při prohlídce chybí jakákoli známka po oběti. (Jindy projíždějící motoristé přivolali policii, nahlásili oběť srážky automobilem, resp. tělo ležící na okraji silnice. Když dorazí záchranáři, tělo je pryč, ale v trávě zůstává jeho otisk.) Mříže brány vypadaly ožehnuté a rozhodně od sebe byly odtaženy. Zprávy o viděních začaly koncem 30-tých let, někdy se vyskytovaly blízko sebe a jindy s dlouhými úseky mezi sebou. Svědci byli označeni jako spolehliví: střízliví, vyrovnaní a neotřesitelní při popisu svých zážitků. Určitě zde bylo dost příběhů, které přesvědčily amatérské lovce duchů, aby si tady vykolíkovali hlavní oblast a po mnoho let prováděli oblíbené duchařské prohlídky.

Během 70. a 80. let došlo k prudkému nárůstu aktivity, ale v roce 1976 se stala neobvyklá nehoda. Policejní důstojník na rutinní hlídce přijal hovor od svého dispečera s oznámením, že přišlo hlášení o dívce, kterou viděli zamknutou na hřbitově. Když policista dorazil k branám, zjistil, že těžké mříže byly ohnuté a zkroucené, zdálo se, že byly vystaveny vysokému žáru. Nebyly zde žádné stopy přítomnosti dívky, až při bližší prohlídce byly odhaleny otisky prstů a rukou ve zkrouceném bronzu. Jakmile se příběh dostal na veřejnost, hřbitov tvrdil, že do brány narazil nákladní automobil nebo nějaký jiný typ těžkého vozidla a způsobil škodu. Úředníci hřbitova zašli tak daleko, že mříže odstranili, což vyvolalo ještě větší zájem. Původní mříže byly posléze po narovnání a přelakování vráceny. Od té doby vidění a zprávy o něm pokračovaly a pokračují v průběhu let, ale jejich frekvence značně poklesla. Neexistuje žádný důvod se domnívat, že Mary už není aktivní, jen se možná stala vybíravější, když volí své vyjížďky.

 

Osobní poznámka

Příběh ohnutých mříží vzbudil mou zvědavost, když jsem jej poprvé uslyšel, a hřbitov Resurrection byl mým prvním šetřením. Zamířil jsem dolů, abych se podíval na mříže, a měl jsem to štěstí, že jsem je viděl, než je hřbitov odstranil a zničil důkazy. Tyče vypadaly spálené a rozhodně byly roztažené, jako by někdo chytil každou rukou jednu a táhl je v opačných směrech. V žádném případě to nevypadalo, že poškození způsobil náraz vozidla. Otisky rukou a prstů byly jasně viditelné, včetně spirál a smyček, a vypadaly, jako by byly vtlačeny do kovu, zatímco byl dost horký, aby v něm zanechaly otisk.

Když jsem do otisků vložil své vlastní ruce (které nejsou příliš velké), zapadly na to místo docela snadno, přestože stopy byly ve skutečnosti o něco menší. Byl to silný zážitek a cítil jsem, jako bych se skutečně propojil s něčím nadpřirozeným. Procházka kolem hřbitovního areálu mě zavedla k oblasti, která prošla nějakou renovací. Byla zde náhodně poházena hromada náhrobních kamenů a bylo zřejmé, že hroby byly z nějakého důvodu vykopány a přemístěny. Okamžitě jsem si pomyslel, že jeden z oněch hrobů mohl patřit Mary a možná to byl důvod pro zvýšený počet vidění. Od té doby jsem našel další badatele, kteří sdílejí podobný názor.