MA´MÚNOVA CHODBA: VĚDĚL KALIF O VELKÉ PYRAMIDĚ NĚCO, CO EGYPTOLOGŮM UNIKÁ?

Příběh objevu horních komor Chufuovy pyramidy v Gíze je dobře známý. Arabský guvernér Káhiry, kalif al-Ma’mún, se v devátém století rozhodl na vlastní pěst prozkoumat vnitřek Velké pyramidy. Začal tedy za pomocí kladiv a dlát razit tunel vedoucí skrze plášť stavby a středové bloky. Naštěstí pro kalifa se vlivem hloubení stavba otřásla natolik, až na konci vzestupné chodby odpadl závěrný kámen. Dunivou ránu slyšeli dělníci, kteří kopali v tom samém směru a našli nejen sestupnou chodbu, ale také chodbu jim dříve neznámou, jež vedla nahoru do horních komor pyramidy. Po miléniích nerušeného klidu byly komory krále a královny konečně otevřeny a jejich poklady měly brzy náležet kalifovi.

Avšak dle legend tam žádný poklad nebyl a ona prastará, cenná komora byla úplně prázdná. Nejen, že zde nebyly žádné pohřební artefakty, ale nebyly tu ani žádné pohřební nápisy! Kalifa jistě ihned napadlo, zdali nebyla hrobka vykradena. Ale jak? I kdyby zloději znali tajnou „šachtu“ hluboko uvnitř pyramidy, nebyla by ani zdaleka vhodná k rozebrání a přenosu relikvií bohatě vybavené pohřební komory. Takže kde všechna ta kořist byla? Kalif a jeho dělníci museli být po vší té dřině nejen velmi rozhořčení, ale také zmatení.

 

Bajka

Asi by bylo jednodušší přijmout klasickou verzi příběhu, než se nad tématem trochu netradičně zamyslet, ale naštěstí existuje pár jedinců, co se rádi poperou s běžným mýtickým konsenzem. A tak jednoho dne přišel Ralphu Ellisovi krátký e-mail od podobně smýšlejícího jedince Marka Fostera, ve kterém mu představil jistou myšlenkou, jež ho nějakou dobu trápila. Ralph si záhy uvědomil, že to je myšlenka vskutku originální, načež následovalo několik rozmluv, během kterých vznikl alternativní scénář předeslané historické události. Nové vysvětlení je lákavé nejen tím, že rozplétá několik svízelných hádanek, ale předkládá rovněž pár zásadních otázek.

Ilustrace z 18. století zobrazující Ma’múnovy muže
prozkoumávající Velkou galerii
(autor neznámý, kolorová
Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.