KURSK - ANEB MALÝ PŘÍSPĚVEK K BELGICKO-LUCEMBURSKÉMU, KTERÝ NEDÁVNO PROBĚHL V NAŠICH KINECH (2)

Vlabi

Vlabi

autor

13.08.2019 Zajímavosti

Důvod k torpédování Kursku však mohl být i jiný. Američané se totiž jen těžko smiřovali s urážkou, které se jim dostalo rok před těmito událostmi, když v době bombardování Srbska Kursk opakovaně zcela nepozorován proplouval jedním z nejstřeženějších míst planety – Gibraltarským průlivem. V této kampani ruská posádka ponorky dokázala překonat protiponorkovou linii a dostat se na západní břehy Evropy, kde v 50. letech americké námořnictvo rozmístilo systémy zachycující zvuk ponorkových vrtulí. Pokud dříve mohla nějaká ponorka překonat Gibraltar schovaná za civilním plavidlem, pak po instalaci tohoto systému to už nebylo možné.

A nejen to, Kursk tehdy strávil drahně času přímo pod zádí americké letadlové lodi operující tehdy ve Středozemním moři a „ruští barbaři“ tak mohli sledovat každý krok nic netušících Američanů na palubě. Taková urážka se těžko vstřebává. Úspěšná kampaň ruské ponorky uprostřed jugoslávské krize zasáhla NATO velmi citelně: několik představitelů amerického námořnictva bylo zbaveno vysokých pozic a velitel Memphis-Agro-průmyslového komplexu byl přísně potrestán za to, že nedokázal vypočítat polohu Kurska ve Středomoří. Při hledání ruské ponorky Američané utratili 20 milionů dolarů!  A tak když se Kursk objevil o rok později prakticky bezbranný přímo před Memphisem a Toledem... 

A co se říká mezi vojáky Severomořské flotily?

Říkají, že americké ponorky, které skutečně sledovaly manévry lodí Severní flotily, se přiblížily k ruské sestavě nebezpečně blízko. Kursk se je snažil odehnat, což ony pochopily jako útok. Následoval rozkaz "torpéda, pal!" A když hydroakustika ruské ponorky zaregistrovala charakteristické zvuky otevírání krytů torpédových trubek, velitel Genadij Ljačin, aby se vyhnul mezinárodnímu konfliktu, vydal příkaz k okamžitému nouzovému výstupu. Pozdě. Ať už byla důvodem k zahájení palby na ruskou ponorku panika či msta amerického velení, anebo to snad byl předem promyšlený akt, který měl zvrátit nově nastoupenou cestu Ruska, už samotný fakt přítomnosti natovských ponorek v zóně vraku Kurska byl předmětem složitých jednání mezi Moskvou, Washingtonem a Londýnem, která po katastrofě následovala. A to mohl být důvod pro odkládání záchranné operace; nikdo v tu chvíli totiž spolehlivě nevěděl, co vlastně leží na dně moře a jaké závěry by mohly být učiněny z případně nalezených stop.

Rozbitý Kursk byl ve skutečnosti - a v rozporu s oficiálními informacemi - brzo objeven malou atomovou ponorkou AS-15 (zřejmě Kašalot, z řady do níž patří například i atomová hlubinná stanice A-12 Lošarik). Nedostala však potřebné rozhodnutí o zahájení záchranných akcí, i když byli na její palubě potápěči, kteří mohli pracovat v hloubce až 200 m, přitom Kursk ležel na 108 metrech. Údaj o době, kdy toto plavidlo objevilo Kursk, však není dostupný, takže určit, zda mohlo ještě teoreticky zachránit 23 přeživších námořníků v deváté sekci ponorky, nelze. Podle pitevní zprávy poslední zemřeli 4-5 hodin po havárii na otravu oxidem uhlíku.

Poznámka:  Kašalot patří mezi nejtajnější lodě ruského námořnictva. Dodnes není známo, zda vůbec podléhají námořnímu velení. Přinejmenším do roku 1986, kdy první podmořské plavidlo tohoto typu sloužilo už tři roky, byly považovány za součást GRU.

Dříve než se v Barentsově moři rozjelo oficiální pátrání po mlčícím Kursku, americké velení už o incidentu podalo zprávu prezidentu Clintonovi a ten kontaktoval prezidenta Putina, který byl tou dobou na dovolené v Soči. (Ruská admiralita kupodivu svého prezidenta informovala až druhého dne ráno!) Situace byla velmi vážná a svět se tehdy více než kdy jindy ocitl na pokraji války mocností. Ruský prezident mohl jít čelem proti zdi a vyhlásit Spojeným státům válku a nikdo by mu to nemohl vyčítat. V tom případě bychom tu však už patrně nebyli. Rusko nebylo na válku připraveno a nebyla v zájmu ani USA, protože znaly ruský jaderný arzenál a nedělaly si iluze o následcích případného válečného střetu.  A tak došlo k jednáním, k nimž do Moskvy v utajení přijel šéf CIA. Mezi jednáními odletěl prezident Putin i do Murmanska a osobně se zúčastnil podmořského pátrání. Toto vše byla náplň oněch 4 dnů, kdy média na něj uspořádala doslova štvanici s tvrzením, že se schoval. Neschoval, tvrdě pracoval nejen na usměrnění probíhajících událostí, ale zároveň i na tom, jak z hrozivé situace vyváznout se ziskem.

Jednání s představiteli USA skončila tím, že Rusko oficiálně uznalo náhodnou příčinu výbuchu a celé další vyšetřování se jí drželo, a Spojené státy se za to zavázaly smazat Rusku dluh, který vznikl za vlády Borise Jelcina, dále velké výhody při obchodu s ropou po příštích deset let a uhrazení veškerých nákladů s vyzdvižením Kursku z mořského dna. Tato dohoda v podstatě Putinovi pomohla v příštích letech postavit zdecimované Rusko zase na nohy a ruská zdrženlivost dovolila vyhnout se jaderné válce. Skutečnost, že přímé obvinění USA ze smrti K-141 by patrně vedlo k válce, jasně vyjádřil i kapitán 1. stupně Vitalij Lijulin:

Pokušení pomstít se za ztrátu Kurska bylo veliké, ale pak by těch mrtvých nebylo 118, ale 118 milionů." 

A možná právě to měli na paměti i ti, kdo vědí více, v případě nešťastného Lošarika...

2001 - vyzdvižená část Kursku. Přední, nejvíce postižená část ponorky
byla ještě na dně odříznuta a zlikvidována
(!!!) Po té, co byly trosky
zpřístupněny veřejnosti, mohly být fotografovány pouze z
pohledu na levobok. Toto je jedna z mála fotografií druhé strany.

Proč byl vydán přísný zákaz pořizování snímků pravé přední části ponorky, je evidentní...

Pohled na zdevastovaný vnitřek ponorky po odříznutí přední části

Teprve pak ruský prezident uskutečnil krok, který mu celé blízké okolí rozmlouvalo: předstoupil před dav zoufalých žen a matek námořníků z Kursku, které osobní žal a v notné dávce i štvavá média přiváděl k hysterii. (Tyto těžké okamžiky byly na dobových záběrech zařazeny do filmu „Prezident“, 26:30 min.)

Poznámka: Existují však zajímavé informace o tom, že v sále nabitém příbuznými pohřešovaných námořníků byly tehdy i najaté „plačky“, jejichž úkolem bylo vybičovat už tak vzedmutou nenávist vůči prezidentovi na maximum. Honorář – 10 dolarů. Po zkušenostech s našimi "demonstranty" nic překvapivého.

Po vyzvednutí těl námořníků a zajištění reaktoru a zbylé munice byl Kursk
postupně rozebrán a zlikvidován. Zachována byla jen velitelská věž  se státním znakem,
která je dnes umístěna na společném hřbitově většiny námořníků ve městě Kursk.

A na závěr malou poznámku k médiím, která v tomto případě sehrála – jako obvykle – tu nejzákeřnější úlohu. Obrázek o tom si snadno uděláme z malé ukázky z naší mediální scény. Takto se vyjádřila například Petra Procházková v Lidovkách:

Vladimir Putin byl u moci teprve osmý měsíc a na tuhle tragédii nebyl připraven. Nejdříve zmizel z mediálního prostoru a zapomněl, že v Rusku plní hlava státu také roli „otce“, který je po ruce vždy, když je lidem těžko. Jenže Putin byl tehdy na dovolené. A nepochopil, že ji má hned ukončit a dostavit se na místo katastrofy, na Barentsovo moře, řídit záchranné práce a utěšovat příbuzné, kteří prostřednictvím tehdy ještě svobodných médií mohli doslova v přímém přenosu sledovat, jak umírají jejich nejbližší. Prezident mlčel po čtyři dny a celé Rusko ho za to tehdy odsoudilo. Manželky a matky námořníků, kteří zoufale z potopené ponorky vysílali signál SOS, prezidenta veřejně proklínaly. Stejně mu spílaly, když jen pár týdnů po havárii, v září 2000, v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN odpověděl na otázku slavného Larryho Kinga ohledně osudu ponorky s cynickým úsměvem slovy: „Potopila se.“ Za „neadekvátní“ označil Putinovo chování po havárii Kursku i poslední sovětský prezident Michail Gorbačov...“

Je pravda, že s jistotou dnes nedokážeme říci, která z verzí je pravdivá. Nicméně to by mělo být věcí k řešení zkušených a nezávislých odborníků a nikoli nezodpovědného zesměšňování a ponižování národa, který si právě prošel velmi těžkým obdobím a stál na prahu znovuzískání oprávněného postavení ve světě. A nic jiného než nezodpovědné ponižování a zesměšňování Vinterbergův film, který byl pobídkou k této vzpomínce na tragédii z 12. srpna 2000, nepřináší. Nemělo by se zapomínat, že i pro národy platí karma.

-konec-

--------------------------------------------------------

 

PRAMENY:

1. http://abecedarium.narod.ru/add/k2/kursk2.html

2. https://vk.com/page-102733852_50583477

3. https://regnum.ru/news/polit/2657137.html

4. https://www.youtube.com/watch?v=OTffCA-dK5w

5. https://www.pravda.ru/world/1115338-kursk/

6. https://shepa-21.livejournal.com/43614.html

7. http://www.stena.ee/blog/chto-sluchilos-s-kurskom

8. https://maxpark.com/community/14/content/1879705

9. http://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-04-04-2018/

10. https://www.youtube.com/watch?v=tnp80E1DIEE

11. https://www.youtube.com/watch?v=yY8Nknjep1U

12. https://i-korotchenko.livejournal.com/1136736.html

Další díly