KRÁTKÉ ZPRÁVY - AKTUALITY (5)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

22.06.2019 Zajímavosti

Černý rozpočet "Deep State" USA: Z poklady se ztratilo 21 bilionů dolarů (nikoliv miliard, pozn. překl.)        

Dvě oddělení americké federální vlády možná utratila až 21 bilionů dolarů na věci, které nemohly v období 1998 2015 vyúčtovat. Přinejmenším to takto označil Mark Skidmore, profesor ekonomie na MSU specializující se na veřejné finance, a jeho tým. Číslo spočetli z webových stránek oddělení obrany (DoD), bydlení a rozvoje měst (HUD) a zprávy "Úřadu generálního inspektora" (OIG). Výzkum inicioval Skidmore po slyšení Catherine Austin Fitts, bývalé asistentky tajemníka "HUD" v první Bushově administrativě, kdy sdělila, že generální inspektor našel náklady na vojenské výdaje ve výši 6,5 bilionů dolarů, které DoD nedokázal vyúčtovat. Mluvila o zprávě "OIG" z července 2016, ale Skidmore se domníval, že musela zaměnit miliardami za biliony.

Na základě svých předchozích zkušeností s veřejnými financemi si myslel, že toto číslo je příliš velké i pro organizaci tak velkou, jakou je americká armáda. "Někdy přizpůsobujete jen proto, že nemáte odpovídající poměr ... takže auditor prostě ustoupil. Obvykle je to jen malá část schválených výdajů, možná maximálně 1%. Takže pro armádu by 1% byly transakce za 1,2 miliardy dolarů, které prostě nelze zaúčtovat,“ vysvětlil v rozhovoru pro USAWatchdog.com. Poté, co zjistil, že toto číslo bylo přesné, spolupracoval on a Fitts s dvojicí postgraduálních studentů, aby se probojovali tisíci zprávami "OIG" od roku 1998, kdy byla stanovena nová pravidla veřejné odpovědnosti pro federální vládu, až do roku 2015, poslední zprávy v té době k dispozici. Výzkum byl pouze pro DoD a HUD

"Není to kompletní, ale za toto období jsme našli 21 bilionů dolarů. Největší část je pro armádu. Měli jsme k dispozici 13 ze 17 let a našli jsme asi 11,5 bilionu dolarů jen pro armádu," řekl Skidmore. Skidmore se také podílel na zprávě ve Forbes, kde vysvětlovat svůj výzkum. V tom samém týdnu proběhlo interview, kdy DoD oznámila svůj první audit, který odhaduje náklady téměř miliardu dolarů. "Je důležité, aby Kongres a Američané věřili DoD managementu každého dolaru daňových poplatníků," řekl novinář David Norquist, když vysvětloval, proč "OIG" najal nezávislé auditory, aby prověřili vojenské finance. Zajímavé je, krátce na to autoři průzkumu zjistili, že odkazy na klíčové dokumenty, které použili, včetně zprávy za rok 2016, byly znepřístupněny. (http://tinyurl.com/y9pnxvhu)

 

Aktivace "5G" prohlašena za národní bezpečnostní prioritu     

V prosinci 2017 vydal Bílý dům zprávu o Národní bezpečnostní strategii. V části týkající se zlepšení americké infrastruktury byla zastrčena položka: „Zlepšíme americké digitální infrastruktury nasazením bezpečné internetové sítě 5G po celé zemi.“ Mimo zemní plyn byla 5G jedinou oblastí technologií, která získala speciální pozornost. Bezdrátová 5G není specifická technologie sama o sobě, ale spíše soubor standardů a technologií, které spolupracují v pásmu milimetrových vln rádiového spektra, aby vyhovovaly potřebám dnešních uživatelů. To zahrnuje i lepší výkon v oblasti latence a šířky pásma, stejně jako podporu prostředí s nízkou spotřebou a mnoha zařízení v internetu věcí. (http://tinyurl.com/y7s6ezuw)

 

Americké vodohospodářské firmy úpoužívají proutkaření, aby našli praskliny a potrubí    

Deset z dvanácti vodárenských společností ve Spojeném království přiznalo, že stále používají praxi proutkaření, aby rychle lokalizovaly průsaky a potrubí. Zveřejnění vyvolalo mezi skeptiky rozhořčení a dokonce vedlo k výzvě, aby vnitrostátní regulační úřad Ofwat zastavil financování nákladů na zdiskreditovanou středověkou praxi. Některé vodní společnosti však trvají na tom, že se tato praxe jeví stejně účinná jako nákladnější moderní metody. Objev, že firmy stále používaly rozvody vody, byl učiněn blogerem Sally Le Page poté, co její rodiče uvedli, že inženýr ze Severn Trentu ".....chodil kolem se dvěma ohnutými stanovými kolíky, aby našel potrubí" poblíž jejich domu ve Stratfordu.

Le Page se ptal Severn Trentu, proč stále používají k nalezení potrubí proutkaření, když neexistuje důkaz, že by to fungovalo. Společnost odpověděla na Twitteru a řekla: „Zjistili jsme, že některé starší metody jsou stejně účinné, jako nové. Využíváme také drony a satelity.“ Když se Le Page ptala dalších 11 vodárenských společností, zda využívají proutkaření, devět potvrdilo, že praxe v některých oblastech je stále používána. Skeptici byli zděšeni poté, co článek v "The Guardian" přitáhl záplavu dopisů od čtenářů, kteří tvrdili, že proutkaření funguje, a že věda to ještě nedokáže vysvětlit. (http://tinyurl.com/y78oghkb; http://tinyurl.com/y7khso9u)

 

MINIX: Skrytý operační systém N-čipu od Intelu 

Hluboko uvnitř vašeho počítače je na čipu Intelu vypálený operační systém MINIX a softwarový balík, který zahrnuje síťový a webový server. Dostat se k němu je pomalé, obtížné a není to bezpečné. Možná, že nejste paranoidní. Možná vás nechtějí dostat. Ronald Minnich, softwarový inženýr společnosti Google, který objevil skrytý operační systém MINIX uvnitř "jakési miliardy mašinek“ s využitím procesorů Intel, by s tím možná souhlasil. Začněme s tím, co Matthew Garrett, známý vývojář Linuxu a zabezpečení, který pracuje pro Google, nedávno odhalil:

Intel čipové sady již několik let zahrnovaly Management Engine [ME], malý mikroprocesor, který běží nezávisle na hlavním procesoru a operačním systému. Různé softwarové nástroje fungují na ME, od kódování, zpracování média DRM až po implementaci TPM. AMT [Active Management Technology] je další část softwaru běžícího na ME. V květnu 2017 bylo zjištěno, že AMT měla velkou bezpečnostní chybu, která tam byla devět let! Minnich ale zjistil, že to, co se děje uvnitř čipu, je ještě více znepokojující. Na prezentaci v Evropě uvedl, že systémy využívající čipy Intel, které mají AMT, používají MINIX. Co to dělá v čipech Intelu? Mnoho. Tyto procesory provozují uzavřenou variantu open-source MINIX3. Nevíme přesně, jakou verzi nebo jak byla změněna, protože nemáme zdrojový kód. MINIX běží na třech samostatných jádrech x86 na moderních čipech. Zde běží síťové zásobníky TCP/IP; souborové systémy; ovladače a webové servery. MINIX má také přístup k heslům. Může také změnit nastavení firmware počítače, i když je vypnutý. Dovolte mi to zopakovat. Pokud je počítač vypnutý, ale stále je zapojen do zásuvky, systém MINIX stále může měnit základní nastavení počítače. A pro ještě větší zábavu může „implementovat samo-modifikující kód, který může přetrvávat napříč energetickými cykly“.

Takže pokud převezme kontrolu, i když odpojíte server v posledním zoufalém pokusu o jeho záchranu, útok tam bude stále čekat, až ho znovu zapojíte. Jak? MINIX to všechno dokáže, protože běží na zásadně nižší úrovni. Tu nevidíte. Nemůžete to ovládat. Je to jen bzučení, na kterém běží počítač. Výsledek podle Minnicha je: "....existují velké obří díry, které mohou převzít kontrolu nad lidmi." Pokračoval: "Už se bojíš? Jestli ještě nemáš strach, možná jsem to nevysvětlil velmi dobře, protože já jsem si jistý, že se bojím." (http://tinyurl.com/y9uaathu)

 

Pentagon odhalen jako hlavní sponzor kontroverzní technolgoie přepisu genů   

Sbírka e-mailů ("The Gene Drive Files") od předních výzkumníků v oblasti řízení genů v USA odhalují, že americká armáda je v čele vývoje řízení genů. E-maily, které na základě svobody informací získala v USA sídlící Prickly Research odhalují, že US agentura pro obranné výzkumné projekty (DARPA) poskytla přibližně 100 milionů dolarů na výzkum řízení genů, o 35 milionů dolarů více, než bylo dříve hlášeno, což z nich činí největšího přispěvatele výzkumu řízení genů na planetě. E-maily také ukazují, že DARPA buď financuje, nebo koordinuje téměř všechny hlavní hráče, kteří pracují na vývoji řízení genů, stejně tak klíčové držitele patentů na technologii úpravy genů CRISPR. Tyto prostředky přesahují USA; DARPA nyní také přímo financuje výzkumné pracovníky v oblasti řízení genů v Austrálii (včetně peněz poskytnutých australské vládní agentuře, CSIRO) a výzkumné pracovníky ve Velké Británii. Soubory také odhalují mimořádně vysoký zájem a aktivitu ostatních složek americké vojenské a zpravodajské komunity.

Tajná vojenská studie popsaná v emailech Monsanto ukazuje, že tajná skupina vojenských poradců JASON vytvořila v tomto roce (2017) utajovanou studii o řízení genů. Zpráva byla zadána na základě dřívější zprávy 2016 JASON o "úpravách genomu", která dosud nebyla zveřejněna, i když "získala značnou pozornost mezi různými agenturami americké vlády". Studie JASON 2017 je zaměřena na potenciální hrozby, které by tato technologie mohla představovat v rukou protivníka, technické překážky, které musí být překonány, aby se vyvinula technologie pro řízení genů a bylo ji možno využívat 'volně', a porozumění odborným znalostem a zdrojům, které by mohly být nezbytné pro rozvoj technologie. Studie se zaměří na to, co by mohlo být realizovatelné v příštích 3–10 letech, zejména s ohledem na zemědělské aplikace. “E-maily ukazují, že studie JASON byla zahájena dvoudenním zasedáním vybrané skupiny pozvaných genových výzkumníků v červnu 2017 Na této schůzce představil viceprezident pro globální biotechnologii společnosti Monsanto prezentaci o vědě o plodinách a genovém řízení. To je poprvé, kdy byl zřejmý zájem společnosti Monsanto o řízení genů. Spoluředitel JASON studie objasnil, že je nepravděpodobné, že (zpráva) bude zveřejněna… (ale) bude šířena v rámci zpravodajských služeb USA a širší národní bezpečnostní komunity.

Armádní a výzvědné emaily o řízení genů odhalují angažovanost inženýrů armádních sborů (ACE) v USA na svolávání schůzek o řízení genů za zavřenými dveřmi a financování práce Jasona Delbournea, člena GBIRd skupiny řízení genení na Státní univerzitě v Severní Karolíně, financované agenturou DARPA. Agentura pokročilých výzvědných výzkumných projektů (IARPA), organizace v rámci "Úřadu ředitele Národní zpravodajské služby", projevila také zájem o financování práce s řízením genů. Člen skupiny řízení genů GBIRd popisuje IARPA jako "v podstatě verzi zpravodajských agentur DARPA, která může být ještě děsivější!" Další partner GBIRd z USDA označuje zájem IARPA za „velmi důležitou příležitostí pro financování“ a vysvětluje, žeIARPA touží, aby se USDA stala partnerem návrhu, ale nemůžeme předvídat.“ (http://tinyurl.com/y9b888gb)

 

O řízení genů

Řízení genů jsou aplikace pro editaci genů, která umožňuje genetickým inženýrům řídit samostatnou umělou vlastnost napříč celé populace tím, že zajistí, aby všichni potomci organismu nesli tuto vlastnost. Například současné experimenty jsou vhodné pro myši s "daughterless" genovými mechanismy, které budou kaskádovitě procházet myšími populacemi, takže se narodí pouze samčí mláďata, což zajistí, že populace po několika generacích zanikne. Zastánci mají orámované řídící geny jako průlomový nástroj pro eradikaci škůdců nebo invazivních druhů. Avšak složky o řízení genů odhalují, že tyto "ochranné" snahy jsou primárně podporovány vojenskými zdroji.

 

Nanotechnologické inženýrství světélkujících rostlin    

V článku v "Nano Letters" ze 17. listopadu 2017, nazvaném "Nanobionická světlo emitující rostlina", vědci poprvé ukázali použití rostlin jako samonosného zdroje světla využívajícího pouze nanotechnologie. Výzkumný tým z MIT a "University of California" navrhl nanočástice s kontrolovanou velikostí, povrchovým nábojem a biokompatibilitou pro lokalizaci v rostlinných tkáních ke kontrole biochemických drah v živých rostlinách pro nové funkce: jako je přeměna přirozeného adenosintrifosfátu (ATP) na chemiluminiscenci. To umožňuje, aby celé rostliny zářily, specifické tkáňově vzorkování a modulace vlnové délky prostřednictvím přenosu rezonanční energie vytvořily divoce rostoucí rostliny s perzistentním fotonickým zdrojem pro nepřímé osvětlení a infračervenou komunikaci. Předchozí pokusy generovat rostliny vyzařující světlo se zaměřily na genetické inženýrství s použitím buď genu luciferázy světlušky, nebo operonu bakteriálního luxu. Ústřední komplikací tohoto přístupu je obtížnost společného umístění reaktivních enzymů pro chemiluminiscenci v oblastech produkujících substrát a vysokou koncentraci ATP. Autoři poukazují na to, že pravidla designu používaná pro tyto nanočástice by se mohla rozšířit na mnoho dalších, širších aplikací (http://tinyurl.com/y9h62o94)

 

Dávná DNA přepisuje historii osídlení severní Ameriky lidmi      

Mezinárodní tým vědců vedený vědci z University of Cambridge a University of Copenhagen tvrdí, že objevili první přímý genetický důkaz prvních Američanů. Genetická analýza dávných pozůstatků malé dívky z Aljašky nejen odhaluje dříve neznámou domorodou populaci, ale také ukazuje, že lidé putovali přes pozemní spojení Beringovy úžiny na Severoamerický kontinent v jediné migrační vlně ze Sibiře před více než 20 000 lety. Vědci úspěšně sekvencovali genom šestiletého kojence, který se objevil v lokalitě Upward Sun River na Aljašce a zjistili, že žila před 11 500 lety. Pozůstatky dívky představují druhý nejstarší lidský genom, který byl kdy objeven v Severní Americe. Genetická analýza dívčích pozůstatků směřuje k oddělení všech starověkých původních Američanů z jediného Východoasijského zdroje populace před mezi 36,000 a 25,000 lety, kteří přešli do Beringie zahrnující pozemní most spojující Sibiř a Aljašku na konci doby ledové. (http://tinyurl.com/y99ggfw6)

 

Nová éra dronů "Warfare Emerges" 

Poprvé byly na bojišti pro souběžné útoky použity skupiny dronů - koordinované tajemným satelitem. I když selhaly, tento útok prvního druhu drasticky mění taktiku budoucích bojových operací. V noci ze 6. ledna 2018 byla skupina třinácti dronů použita při koordinovaném útoku na ruskou námořní základnu v syrském přístavu Tartous a ruskou leteckou základnu v Hmeimimu. Tři na námořní a deset na leteckou základnu. Útok byl pozorován americkým námořnictvem, které použilo čtyři vlastní drony, pravděpodobně sledující ruské obranné reakce na útoky. Ruská armáda srazila sedm z nich a převzala kontrolu nad ostatními šesti a donutila je přistát. Tři z nich byly zničeny při přistání a tři další byly zachráněny. Analýza sestřelených dronů ukázala letovou kapacitu kolem 100 km a jejich koordinace satelitem byla analogovými signály, nikoliv digitálními. Přepravovali zbraně určené k zničení lodí v přístavu a letadel umístěných na letecké základně. Nyní se pokouší zjistit, který satelit byl použit v této operaci a který stát jej vlastní. (http://tinyurl.com/yc7morvc)

-pokračování-