KRÁTKÉ ZPRÁVY - AKTUALITY (19)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

15.09.2020 Zajímavosti

Bayer vyplatí vyrovnání 10,9 miliard dolarů až 100 000 lidem za rakovinu způsobenou herbicidem 

Chemická firma Bayer zaplatí až 10,9 miliard USD za vyřízení nároků spojených s rakovinou, způsobenou jejich zabijákem Roundupem. Produkt na bázi glyfosátu vyvolal asi 125 000 soudních sporů kvůli svým údajně karcinogenním účinkům. Advokátní kancelář Weitz & Luxenberg v New Yorku říká, že dosáhla dohody jménem téměř 100 000 lidí. Bayer popírá jakékoli provinění, ale prohlásil, že výplata náhrad ukončí „pochybnosti“. Roundup byl původně uveden na trh americkou firmou Monsanto, kterou Bayer koupil v roce 2018. Od svého zavedení před více než čtyřmi desítkami let proslul jako nejoblíbenější herbicid na světě. V rámci vypořádání společnost Bayer zaplatí až 9,6 miliard dolarů za vyřešení současných nároků a vyčlení dalších 1,25 miliard dolarů na řešení budoucích žalob, uvedla společnost v prohlášení na svých webových stránkách.

Německý chemický gigant koupil Monsanto před dvěma lety za 63 miliard dolarů a okamžitě čelil právním bitvám o herbicid. V srpnu 2018 vydal kalifornský soud první rozsudek spojující Roundup s rakovinou a přiznal žadatelům značnou kompenzaci. V soudních sporech uživatelé obviňují Roundup a jeho aktivní látku glyfosát ze způsobení non-Hodkinova lymfomu i dalších druhů rakoviny. Glyfosát je aktivní složkou v mnoha herbicidech, přestože věda o jeho bezpečnosti není ani zdaleka přesvědčená. Některé země herbicidy, které obsahují glyfosát, zakázaly, zatímco jiné je nadále dovolují používat. Kromě kompenzace za Roundup vyplatí společnost Bayer také asi 820 milionů dolarů na řešení případů souvisejících se znečištěním vody kvůli používání nyní již zakázané toxické chemické sloučeniny, polychlorovaného bifenylu (PCB). Mimo to společnost Bayer zaplatí dalších 400 milionů dolarů, aby vyřešila obvinění, že herbicid na bázi dicamby způsobil škody na úrodě. Dicamba byla v Americe rovněž zakázána. (Zdroj: https://tinyurl.com/y9rejkxn)

 

Australská covidov

Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.