KENSINGTONSKÝ RUNOVÝ KÁMEN (2)

Slyšel o kameni a přesvědčil Ohmana, aby se s ním za 10 dolarů rozloučil. Holand věřil v jeho pravost a studoval jej déle než 30 let, vzal ho na více než 20 univerzit a ukázal řadě odborníků, od geologů až po filology. Holand vytvořil svůj vlastní překlad, který zní:

8 Gótů a 22 Seveřanů na výzkumné cestě z Vinlandu na západ. Tábořili jsme na dvou skalnatých ostrovech, den cesty na sever od tohoto kamene. Byli jsme jeden den rybařit. Pak jsme se vrátili domů, našli jsme 10 mužů zborcených krví a mrtvých. AVM zbav nás zlého! Máme 10 našich mužů na moři, aby hlídali naši loď, 14 dní cesty od tohoto ostrova. Rok 1362.“

Velkou změnou je, že úspěšně přeložil čísla; 10, kteří byli zabiti; a 10 střežících loď – 1930 kilometrů daleko. „Historical Society of Minnesota“ (Historická společnost Minnesoty) původně souhlasila s Holandem, že kámen pochází ze 14. století. Objevil se však problém. Další lingvisté datovali syntax používanou na kameni jako novější, než by odpovídala staré severštině 13. století, a navrhovali, že by se možná mohlo jednat až o 19. století. Zhodnotili, že rané severské jazyky měly čtyři pády (nominativ, akuzativ, genitiv a dativ), ale od roku 1400 byly redukovány na pouhé dva (nominativ a genitiv). V nápisu byly použity jen dva pády… což přesvědčivě naznačuje, že jde o novější text, než určuje uvedené vročení 1362. Poté se roky nic nedělo.

 Později, v Královské knihovně v Kodani, byl nalezen a přeložen starodávný dokument s potenciálním významem pro bádání okolo Kensingtonského runového kamene. Dokument zněl následovně:

Magnus, z milosti Boží král Norska, Švédska a Skåne, posílá všem lidem, kteří vidí nebo čtou tento dopis, zdraví a štěstí. Chceme vám dát na vědomí, že vám, Paulu Knutssonovi, je přikázáno plavit se na obchodní lodi „Knorr“. A že vy, Paule Knutssone, budete velitelem „Knorru“ a bude mít plné oprávnění vybrat si z naší osobní stráže a také z našich posádek muže, kteří jsou nejvhodnější.

Olof Ohman s přáteli a deskou,
Připojte se mezi
předplatitele a čtěte dál

Celý článek je dostupný pro předplatitele magazínu Matrix 2001. Podpořte tento projekt, připojte se mezi nás a získejte přístup k více než 800 hodinám videa a 11.000 článků. Více informací o registraci a předplatném získáte po kliknutí zde.

Další díly