JAKO OVCE NA PORÁŽKU ... může akce jednoho člověka změnit dějiny? (1)

Snowdenův případ je naprosto unikátní a skutečně bezprecedentní. Přísně tajné dokumnety odhalující v detailním spektru úsilí Spojených Států sledovat nejvyšší politické spektrum včetně stovek institucí v Evropě a především pak v Německu je cosi, co tu ještě nebylo. Zjistilo se, že americká "NSA" sleduje na půl miliardy komunikčních kanálů a instituce "Evropské Unie" jsou odposlouchávány. Tento skandál představuje skutečnou hrozbu pro transatlantické vztahy.

Na první pohled se zdá být odůvodnění velmi prosté. Hledáte jehlu nacházející se v kupce sena - informace ztracené v moři dat. V tomto duchu hovoří i Jeremy Bash, bývalý náčelník generálního štábu, a bývalý ředitel CIA Leon Panneta: "Pokud hledáte jehlu v kupce sena, musíte se prohrabovat kupkou sena."

Ve skutečnosti ale nejde o prostou kupku sena, nýbrž o pořádný stoh složený denně z miliard minut přeshraničního telefonního provozu. Přidejte k tomu digitální proud dat z širokopásmových internetových kabelů, kudy protéká takový objem dat, že by knihovnu washingtonského Kongresu zaplnil během několika sekund. A k tomu si přidejte denní dávku mnoha miliard e-mailů odesílaných do různých světových destinací ve světě zcela nekontrolované komunikace. A tento svět je prý plný potenciálních hrozeb - alespoň z pohledu zpravodajských služeb.

To ovšem nic nemění na tom, že již obrovské množství především alternativních serverů včetně zdejšího Matrixu upozorňovalo a upozorňuje na reálnou hrozbu "Velkého Bratra". Celé ty roky byly tyto a podobné informace mnohými vesměs vnímány jako konspirativní teorie, neboť přece v civilizovaném a demokaratickém světě nemůže být něco takového pravda. Přitom pominu někdy až nechutné zesměšňování a bagatelizování této problematiky a těch, kteří se ji snažili dostat do středu zájmu, tak aby se na toto téma rozvinula sériozní diskuze.

A ejhle....

Rok s rokem se minul a pravda začíná vyplouvat na povrch. Svým studentům na mých seminářích již nějakou dobu vštěpuji jeden velmi důležitý aspekt, a to že nyní především v období 2012 - 2022 počne vyplouvat pravda na povrch, a to ve všem. Tento proces je nezadržitelný a bude probíhat i nadále. To, co se nyní děje, je počátek dalších událostí a vrcholek ledovce. Nyní bude nesmírně záležet na globální lidské společnosti, zda bude opět chladná a pasivní, nechá jednu, druhou či třetí kauzu projít prakticky bez povšimnutí a bez reakce, nebo využije příležitosti k masivní reakci, která by měla vést k radikální změně stávajícího stavu.

Takže....

Doba nám poskytuje příležitost.

A je naší odpovědností je, zda ji využijeme a správným způsobem zareagujeme a věci posunume pozitivním směrem. Přemýšlejte o tom.

"Kontrola přátel? To je nepřijatelné, to nelze tolerovat. Jsme již opět v době studené války."
Německá kancléřka Angela Merkelová

Pojďme se však podívat na onu pověstnou špičku zodpovědných. Čtyřhvězdičkový generál Keith Alexander, který je v současné době na postu ředitele NSA a v podstatě nejvyšší persónou "cyber bojovníka", jako šéf "US Cyber Command" je sám definicí mnoha výzev? Vzhledem k narůstající technologické kapacitě odposlechů se již v roce 2008 během návštěvy "Menwith Hill", což je největší britská odposlouchávací stanice se sídlem v blízkosti Harrogate v Yorkshiru, zeptal:

"Proč nemůžeme shromažďovat telekomunikační data na globální mezinárodní úrovni?"


Generál Keith Alexander

Data na globální mezininárodní úrovni. Copak by to pro "NSA" nebyla ideální "kupka sena"? Takže to je to, co se musí dělat, aby byla vytvořena cesta k al-Kajdě, k průmyslovým zařízením, která patří do portfolia nepřátelského státu, cesta k plánům mezinárodních drogových dealerů atp. To je začátek. Ale pak to pokračuje, protože toto je ta samá cesta ke špehování přípravy toho či onoho mezinárodního summitu, nebo cesta ke špehování osobní komunikace předních politiků spřátelených národů.

A kde je konec? Kde to všechno končí? A má toto vůbec nějaký konec? Jsou tu vytyčené nějaké hranice? Cíl jako cíl. Neboť vždycky půjde o tu jednu "kupku sena".Fiasko pro NSA

A tak po léta si americká "NSA" snila svůj velký sen bobtnajícího "Velkého Bratra" s tváří pokrytce vůči svým kolegiálním západním zpravodajským službám (které svými autonomními analogickými aktivitami na tom nebyly o mnoho lépe, neboť "ruka ruku myje"). Začali jsme žít ve světě, kde každý špehoval každého, ale všichni se tvářili, že se absolutně nic neděje. Strategie byla dlouhodobě nastavená a cíle zřetelné a jasné.

Jenomže pak přišel na scénu jeden mladý Američan a v tu ránu bylo po tomto velkém snu. Obří zpravodajské agentury egoisticky zahleděné do sebe sama a samolibě utvrzované ve své vlastní neprůstřelnosti a sebejistotě vůbec nepočítaly s tím, že by jednoho dne jeden prostý Američan, jeden obyčejný zaměstnananec agentury mohl zaútočit na samotnou podstatu jejich letitých praktik. A najednou během několika dní je člověk, který vůbec nevypadá jako nějaký hrdina, na jedné straně oslavován mnohými po celém světě, a na straně druhé je přímo ohrožen samotným Systémem.  Krátce a jasně řečeno, celá epizoda je ohromujícím fiaskem pro NSA, která na rozdíl od CIA dlouhodobě nebyla schopan vykonávat svou práci, aniž by nepřitahovala pozornost veřejnosti. "Snowden učinil nezvratné a významné škody v prostředí národní bezpečnosti USA.", sdělil před několika dny na stanici "ABC" generál Alexander.

Snowdenovy dokumenty týkající se NSA obsahují více než jeden nebo dva skandály. Ve skutečnosti jsou jakýmsi digitálním snímkem nejmocnější zpravodajské agentury světa po dobu posledních deseti let. Německý list "Spiegel" měl možnost detailně prozkoumat celou řadu dokumentů ze Snowdenova archivu. Tyto dokumenty poukazují na to, že Německo hrálo ústřední roli v globální moniorovací síti "NSA" a poukazují také na to, jak se Němci také stali terčem útoků ve Spojených Státech. Ukázalo se, že každý měsíc americké zravodajské služby ukládaly data z přibližně půl miliardy komunikačních spojení v Německu.


Ukázalo se, že nikdo není v bezpečí před touto gigntickou špionážní aktivitou - nebo alespoň téměř nikdo. Existuje totiž jedna výběrová skupina zemí, kterou "NSA" definuje jako své velmi blízké "přátele". Tato informace vyplynula z jednoho interního dokumentu. Do této zvláštní "VIP" kategorie patří Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Zkuste se zamyslet, co je společné těmto zemím, a to nejen z hlediska současné doby, ale především z hlediska historického. Věřím, že přijdete na jistá fakta, která vám pomohou lépe pochopit skryté pozadí síly a mechanismy, které určují strukturu současné geopolitiky.

-pokračování-
Diskuze byla uzamčena, již do ní není možné vkládat příspěvky.