Jak to bylo v Kosovské Mitrovici, aneb OSN ve službách Hashima Thaciho

           Už od 21.února 2008 protestovaly denně tisíce kosovských Srbů proti nelegálnímu odtržení Kosova od Srbska. Shromažďovali se před budovou soudu v severní části Kosovské Mitrovice. Byli mezi nimi bývalí pracovníci této instituce, kteří byli vyhnáni NATO/UCK okupací v roce 1999. Ačkoliv byli deportováni ze svých kanceláří, pokračovali v práci pro ministerstvo spravedlnosti ze svých domovů a prostor. Chtěli zpět svojí práci a živobytí. Dne 14.března 2008 si asi 50 demonstrantů prorazilo cestu skrz kordon policistů a vstoupili do budovy. Navzdory zprávám médií, že se jedná o "soudní budovu OSN" , doklady od budovy drží srbské ministerstvo spravedlnosti. Stejně jako spousta dalších staveb v Kosovu je budova soudu vlastnictvím srbské vlády. Právě bývalí zaměstnanci zabrali v pátek budovu soudu. Slibovali, že neodejdou, dokud jim nebudou vráceny jejich kanceláře. I když ustavili jednací tým pro jednání se správou UNMIK, tato s nimi odmítla mluvit. Brzy ráno 17.března 2008 zahájila vojska NATO a OSN nájezd na budovu za účelem vypuzení srbských pracovníků soudu a jejich následného zatčení. Razii zařídil kosovský "premiér" Hashim Thaci. "Požádali jsme OSN a KFOR, aby nastolily právo? v otázce vynucování budeme nekompromisní." řekl k tomu Thaci.

 

       Předseda Srbské národní rady pro severní Kosovo Milan Ivanovič k tomu poznamenal: "Je skutečně kuriózní, že šéf UNMIK dostává rozkazy od přechodné ilegální kosovské instituce nelegálně vyhlášeného mafiánského kvazistátu."

       Srbský ministr pro Kosovo Slobodan Samardžič měl v plánu setkání se zmocněncem UNMIK Larrym Rossinem za účelem pokojného ukončení obsazení budovy v odpoledních hodinách. Jenomže jednotky UNMIK a KFOR se uchýlily k násilí dříve, než schůzka mohla začít.

      Když srbští demonstranti před budovou viděli, jak vojáci KFOR a UNMIK zaútočili na Srby uvnitř budovy, začali je bránit. Molotovovy koktejly, kamení a všechno co bylo po ruce začali házet na vojáky NATO odpovědné za útok. Zabili jednoho z útočníků a zranili řadu dalších.

      "Všechno to začalo, když jeden z Američanů otevřel dveře dodávky, vytáhl pistoli a začal střílet na lidi" říká předseda Srbské národní rady pro severní Kosovo Milan Ivanovič.

      Demonstranti zapálili vozidla NATO a OSN a zvládli osvobodit 21 žen, které byly zajaty a svázány provazy vojáky NATO a OSN. Zbylí zajatí a svázaní srbští pracovníci byli navíc odváženi do centra kosovských Albánců v Kosovu - Prištiny.

      Při akci byly zraněny desítky lidí na obou stranách, 15 Srbů bylo zraněno vážně a jeden z nich se po průstřelu hlavy nachází v kómatu.  Ruský velvyslanec u NATO Dmitrij Rogozin útok odsoudil a poukázal na "nepřiměřené použití síly proti demonstrantům, včetně žen a dětí."

      "Nepamatuji se, že by někdo vtrhnul do budovy velvyslanectví v Prištině během vyhlášení kosovské nezávislosti, i když bylo jasným vážným porušením rezoluce RB OSN 1244", řekl ruský velvyslanec u Rady bezpečnosti Vitalij Čurkin.

       Nejenom, že se NATO a OSN uchýlilo k násilí když byla možnost vyjednávat, ale jejich útok byl navíc namířen proti zákonným vlastníkům budovy. Uvnitř byli zaměstnanci srbského ministerstva spravedlnosti a srbským ministerstvem spravedlnosti je také budova vlastněna.

       Americký zástupce místodržícího v Kosovu nemarnil čas a obvinil Bělehrad z velkého spiknutí. Larry Rossin řekl tisku v Prištině, že bylo "jasné", že šlo o "řízené" násilí. Potom obrátil a obvinil Bělehrad, že nekontroluje Srby v Kosovu. Srbské "zásahy nebo nedostatek zásahů na ty, kteří působí tyto problémy" hatí operace OSN, řekl Rossin.

       Každý pozorovatel schopný uvažování těžko uvěří, že Bělehrad něco řídí; vláda právě padá, je tam hodně zmatků a sporů ohledně toho, zda vůbec Kosovo bránit.

       Velitel KFOR Xavier de Marnhac prohlásil, že jeho vojáci použili "vhodnou sílu" a pohrozil Srbům, že jí použije ještě více. De Marnhac je mimochodem znám svým výrokem z listopadu 2007, že z důvodu vysoké porodnosti Albánců "se nakonec problém vyřeší nějakým způsobem biologického konce" protože "jedna z populací prostě zmizí".

      Člověka napadá, jestli De Marnhac a jeho nadřízení nezamýšlejí tento "biologický konec" urychlit. Impérium není schopné podmanit si Srby, kteří pokračují v odmítání vymyšlené a vnucené "reality", že Kosovo je nyní albánským státem, a nyní se je pokouší vsadit je do role "okupantů" a agresorů v jejich vlastní zemi. Tak tomu bylo i v Chorvatsku a Bosně, strašnými následky.

      Americký prezident Bush mezitím včera podepsal vojenskou pomoc Kosovu. Podle Bílého domu to povede k "upevnění" amerických bezpečnostních vztahů s Kosovem.


Zdroje:

http://www.b92.net/eng/

http://www.antiwar.com/malic/?articleid=12551

Právo, 18.3.2008

http://www.serbianna.com/news/2008/01808.shtml

http://www.serbianna.com/news/2008/01816.shtml

http://www.serbianna.com/news/2008/01787.shtml


Převzato: http://www.messin.estranky.cz