Giza a souhvězdí Orionu (1)

       V této reportáži bych rád čtenářům nezávislého internetového deníku Matrix-2001.cz představil nejmodernější závěry týkající se geografické projekce kosmického systému hvězd Orionu v geodetickém prostředí panteonu Gizy v Egyptě. Průkopníkem těchto nejmodernějších myšlenek je vysoce sofistikovaný nezávislý badatel, který si nepřeje být prezentován oficiálním jménem takže vystupuje pod pseudonymem Eric Wilson. Tento muž je obdařen vynikajícími znalostmi z oblasti lasické egyptologie, je vysloužilým navigátorem specialistou u amerického námořnictva. Posledních osmnáct let svého života se věnuje tématu, který budeme rozvíjet v následující reportáži. Eric Wilson za svou činnost obdržel před nedávnem titul "Associate Field Researcher for The American Anthropological Research Foundation (AARF). V současném době je velmi vyhledávaným přednášejícím nejen ve Spojených Státech Amerických, ale i v jiných zemích světa. Je také častým účastníkem panelových diskusí na téma alternativních vědeckých pohledů v oblasti tradiční egyptologie. Před nedávnem jsem měl možnost s tímto výzkumníkem probrat některé sporné aspekty nové alternativní vědecké disciplíny: astro-geo-archeologie. S jeho zajímavými závěry bych Vás rád seznámil.

       Základy problematiky, kterou zde chci prezentovat položilo již před několika lety známá badatelská dvojice Robert Bauval a Adrian Gilbert ve své knize "Tajemství Orionu" (vyšlo svého času i v ČR dokonce už v druhém vydání, pozn. J.CH). Jejich hypotéza pak byla podpořena celou řadou dalších badatelů a našla si místo i do specializovaných televizních pořadů a dokumentárních filmů.

      V podstatě lze říci, že Robert Bauval objevil cosi co tradiční egyptologie přehlížela po celá staletí. Bauvalovi se totiž podařilo superponovat strukturu souhvězdí Orionu (v mystickém a mytologickém podání Starého Egypta byl vždy Orion opozitním faktorem k jejich bohu Osirisovi) na geodetické podloží Gizy a jejího okolí. Na začátku této aktivity v podstatě stáli tři hvězdy pásu Orionu: Alnitak, Alnilam a Mintaka. Bauval zjistil a následné výpočty a speciální projekce potvrdily, že v projekci jsou tyto hvězdy v zarovnání s třemi hlavními pyramidami v Gize: Cheopsovou, Chefrenovou a Menkaurovou pyramidou.

       Závěry jsou v podstatě jasné. V případě, že je tato korelace správná, měli bychom očekávat, že i další hvězdné útvary souhvězdí Orionu "zapadnou" do míst důležitých prehistorických stavebních artefaktů. Sám Bauval tvrdí, že se mu to podařilo minimálně u dalších dvou objektů (nepočítaje v to již výše uvedené tři pyramidy). Tyto objekty se nazývají: Abu Ruwash a Zawyat Al Aryan".

      Podle Bauvala pozůstatky pyramidálních artefaktů, které se nachází severně od Gizy v oblasti Abu Ruwash skutečně korelují se synchronně nastavenou hvězdou Orionu, která se nazývá Saiph. Stejně tak pyramidální artefakty objevená v oblasti na jihu od Gizy zvané Zawyat Al Ayan korelují se stejně synchronně nastavenou hvězdou Bellatrix. Když se na Orion podíváte ze země pak hvěza Saiph symbolizuje jeho pravé koleno a hvězda Bellatrix jeho levé koleno. Je zajímavé, že v tvrdých pro veřejnost normálně nepřístupných esoterických tradicích je Bellatrix nazývána "Hvězda Života". Důvodu proč tomu tak je ovšem v této reportáži rozebírat nechci.

      Když se o Bauvalově teorii dozvěděl Wilson, tak byl z počátku velmi překvapený. Učinil tedy vlastní podrobný výzkum a jeho závěry byly velmi překvapivé. Zjistil, že skrze počítačovou simulaci, kdy se díky precesnímu pohybu hvězd musíte v pozici daného souhvězdí vrátit do přesně nastaveného historického období, učinil několik dílčích ale ve svém důsledku rozhodujících chyb. Tyto nepřesnosti zjistil pomocí angulativních vztahů mezi třemi jmenovanými pyramidami a hvězdami v pásu Orionu. Došel tak k závěru, že pyramidální komplexy v Abu Ruwash a Zawat Al Aryan nelze koordinovat s hvězdami Saiph a Bellatrix. Ale naopak zapadají do kompozice hvězd  Rigel a Betelgeuse. Konkrétně tedy hvězda Rigel - levé koleno Orionu (z pohledu Orionu) přesně zapadá do geografické pozice Abu Ruwash a hvězda Betelgeuse - pravé rameno Orionu (z pohledu Orionu) zase do geografické pozice Zawat Al Aryan.

      Díky tomu, že Wilson schopen použít vysoce sofistikovaný "Global Positioning Satellite System " byl schopen vypočítat délku a šířku  hvězd Orionu ve vztahu k jejich ascensions a sklonů. Tímto praktickým úkonem se potvrdily předchozí závěry související s hvězdami Betelgeuse a Rigel. Přišlo se ale na daleko zajímavější věci.

      Mimo to byl schopen touto metodou spočítat pozemské pozice v inkriminované oblasti i pro další hvězdy souhvězdí Orionu. Jde především o hvězdu zvanou Meisa, která tvoří hlavu Orionu včetně objektů M42/M43. Podařilo se mu dokonce ustanovit pozemskou pozici pro hvězdu Leporis v hvězdné konstelaci Lepus, která se nachází v těsné blízkosti souhvězdí Orionu. Co z těchto skutečností vyplývá? I když v konkrétních aspektech Wilson s Bauvalem nesouhlasí v globálním pohledu na teorii vztahu Giza - Orion jí podporuje, ale dokonce dále rozvijí. Pojďme se tedy na jednotlivé aspekty podívat podrobněji.

 

      Zawyat Al Aryan a Betelgeuse

      Výše uvedená lokalita je velmi specifická již svým designem. Jednotlivé artefakty jsou tvořené vápencem v bílé barvě, který je výrazně zrnitého charakteru. Celá řada těchto vápencových   bloků je charakteristická uměle vytvořeným souběžným rýhováním.

      Vápencové bloky byly těžené v oblasti Tury a velmi specifickým způsobem byly dopravovány přes Nil. Bez ohledu na jejich původ můžeme konstatovat, že tyto vápencové bloky jsou jednoznačně uměle opracované až na místě výstavby pyramidy.

     Dne 5. prosince 1996 Eric Wilson a další tři členové jeho týmu začali zkoumat artefakty u Zawyat Al Aryan, které jsou ve své podobě vynikající ukázkou stupňovitého charakteru pyramidy, které jsou egyptologům také známé jako "vrstevnatá pyramida".

      V současné době panuje všeobecně uznávaná představa o tom, že předmětný komplex byl postaven za doby 3. dynastie faraonů tzv. "Linie Kha ba". V tom případě je Zawyat Al Aryan podstatně starší než známé pyramidy v ústřední částí Gizy. Je všeobecně zjištěno, že stupňovité egyptské pyramidy jsou skutečně staršího data než klasické formy typu Chefrenovi či Cheopsovi pyramidy.

      Jak vyplynulo z předešlých informací podařilo se pomocí astro-geo-archeologických technik propojit Zawyat Al Aryan s hvezdou Betelgeuse v souhvězdí Orionu. Znamená to, že tento komplex byl pevnou součástí gigantického projektu okopírování Orionu v Gize a jejím okolí. To badatelský tým vedlo k tomu, aby se soustředili na stavby podobného charakteru se stejnou věkovou datací snad plus mínus několika set let.

      Přesto artefakt v Zawyat Al Aryan svým designem, ale i technikou výstavby a základními stavebními komponenty je zcela odlišný od jiných pyramidálních staveb, které patří do pozemské projekce souhvězdí Orionu. Vzhledem k tomu, že náhodná nebesko pozemská korelace je velmi nepravděpodobná pak se naskýtá otázka proč je tato pyramida umístěna právě tam kde se nachází. Je k tomu nějaký důvod?

      Zawyat Al Aryan obklopují písečné duny. Uvnitř těchto a pravděpodobně pod současnou odhalenou strukturou se nachází velmi zvětralé stavební kamenné komponenty megalitického charakteru. Ačkoliv jsou stěží rozeznatelné od okolního terénu a jsou velmi poškozené stále může zasvěcený pozorovatel obdivovat jejich  originální tvary a rozměry. A ještě něco tyto gigantické bloky jsou ještě bělejšího odstínu než ty, které tvořím oficiální  pyramidu.

       A právě tyto komponenty jsou až podezřele podobné těm nezvětralým kamenným útvarům používaným v oblasti Gizy a Abu Ruwash, tedy severní sekce, která se podílí na projekci souhvězdí Orionu na zemi. Jinou otázkou je určení stáří těchto tajemných kamenných bloků. Na tom se v současné době intenzivně pracuje, ale již na první pohled díky silnému zvětrání.

      Shrneme-li si současné poznatky zjistíme, že v oblasti Zawyat Al Aryan máme co do činění se dvěmi komplexy. Ten starší byl vybudován s největší pravděpodobností za doby 3. dynastie egyptských faraonů. Technologicky a především svým designem se silně zvětralé bloky tohoto torza nápadně podobají "pyramidám Orionu" v centrální Gize a v severní sekci, která je známá pod jménem Abu Ruwash. V průběhu vlády 4. dynastické linie faraonů byl Zawyat Al Aryan přebudován novou pyramidální stavbou, kterou na uvedeném místě jsme schopni vidět dodnes.

       Otázkou ovšem je proč k této přeinstalaci došlo a proč je Zawyat Al Aryan jedinou pyramidou Orionu kde vnímáme kreativní potenciál již 3. dynastie. U všech zbylých pyramidálních staveb Orionu podle všeho je patrný vliv již pouze 4. dynastie faraonů. Jistým vysvětlením by mohlo být, že pozemská projekce Betelgeuse byla první v pořadí a za ní následovaly ty další s jejich vybudováním již za doby 4. dynastie. Ale přichází další otázky: Proč nebyly pyramidy Orionu stavěny souběžně? A nebo proč se začínalo zrovna s projekcí Betelgeuse? Čím byla tato hvězda pro tuto společnost tak důležitá, že jí umístili na čestné první místo? Na tyto a dalším otázky se pokusíme odpovědět v další části této reportáže ve které budeme zkoumat spojení Abu Ruwash a hvězdy Rigel.


(c)2006 Jaroslav Chvátal

Další díly