FENOMÉN: PARANORMÁLNÍ AKTIVITA (25)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

14.09.2022 Fenomenologie

Představte si na chvíli svou představu strašidelného domu. Je to nějaké impozantní staré sídlo, kdysi velkolepé, ale nyní z něj zbyly jen rozpadající se trosky? Stojí na vrcholu kopce, za vysokými zdmi a kovanými vraty? Jsou na terasách chrliče, na zdech mrtvý břečťan? Zdobí zarostlý trávník kosterní stromy? Je obloha nad nimi olověná a tušená? To jsou pravděpodobně obrazy, které si většina z nás vytvoří v mysli. Nyní všechny tyto představy vyhoďte z hlavy, protože strašidelný dům, který se chystáme navštívit, tak vůbec nevypadá. V coloradském okrese El Paso, nedaleko Colorado Springs, ale na hony vzdáleném od velkoměsta, se rozkládá oblast s intenzivní přírodní krásou, 192 000 akrů vysokohorského lesa zdobeného majestátními borovicemi Ponderosa Pines a s nádhernými horskými vrcholky jako kulisou. Oblast je řídce osídlená, známá svým poklidným životním stylem, svěžím horským vzduchem a úchvatnými výhledy. Je to vysněná destinace pro milovníky přírody a pro ty, kteří chtějí uniknout ruchu moderního života. Právě tato druhá motivace přilákala Stevena a Beth Leeovy.

Rodáci z Louisiany žili v této oblasti čtyři roky, než se rozhodli koupit si vlastní bydlení. Nakonec se rozhodli pro atraktivní nemovitost, odlehlý dvoupodlažní srub na pěti akrech pozemku v malé nezačleněné obci Black Forest. Ještě lepší byla cena, která se zdála být neuvěřitelně výhodná. Když inspekce domu neodhalila žádné konstrukční problémy, Leesovi okamžitě podali nabídku. Byli potěšeni, když ji přijali. Zdálo se jim nevysvětlitelné, že by se někdo vzdal tohoto malého kousku ráje. Možná měli dát na staré přísloví. Když se něco zdá příliš dobré, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je. Potíže s novým domovem Leesových začaly téměř okamžitě po nastěhování. Začalo to tím, že si jejich dva malí synové stěžovali na podivná světla, která se objevovala v jejich pokojích, a na hrozivé postavy číhající ve stínech. Takové obavy samozřejmě nejsou nic neobvyklého. Jsou to variace na téma "příšera pod postelí", které vyjadřují děti po celém světě. Steven a Beth chlapcům řekli, že žádné strašidlo neexistuje, a nechali jim u postele rozsvícené noční světlo.

Předmětná nemovitost Leových v Black Forest

Pak se ale stejné podivné jevy začaly objevovat i v jiných částech domu - vznášející se světelné koule v hlavní ložnici, podivná záře v lese, rány na stěny a střechu, chrastění řetězů, dveře, které se samy otevíraly a zabouchávaly, hlasitá klasická hudba, která jako by přicházela odnikud a pak najednou přestala. Ještě znepokojivější byl chemický zápach, který občas prostupoval domem a stával se tak silný, že štípal v očích a nosních dírkách. Poté se Steven nenápadně vyptával. Nacházely se v okolí nějaké průmyslové závody, které by mohly být zdrojem zápachu? Ukázalo se, že žádné nejsou. Rodina Leeových měla tyto podivné události snášet několik měsíců. Během té doby prohledali dům odshora dolů a hledali nějaké racionální vysvětlení. Nenašli nic, co by vysvětlovalo, co se děje. Méně odolná rodina by v této době možná hodila ručník do ringu, možná by se pokusila prodej domu zrušit pro nedostatek informací (předchozí majitel by potvrdil, že podobné zážitky měl, ale nic neřekl ze strachu, že bude zesměšněn). Steven však nebyl přesvědčen, že se zde děje něco paranormálního.

Domníval se, že vysvětlení je až příliš lidské. Někdo se je snažil vyděsit z jejich pozemku. Steven proto zakoupil nejmodernější kamerový systém a nainstaloval kamery uvnitř i vně domu. Záznamy, které pořídil, sloužily jen k prohloubení záhady. Na záběrech se objevovaly nevysvětlitelné koule a světelné pruhy, které se vznášely ve vzduchu bez zjevného zdroje. Ještě děsivější bylo, že se po chodbách ve tmě procházely přízračné lidské postavy. V jiných záběrech se objevily rozeznatelné tváře, zcela bez těla, vznášející se v průsvitném víru. Co se týče venkovních kamer, ty zachycovaly obrysy zvířat za stromořadím, která všechna zářila nadpozemským světlem. I ti nejracionálnější z nás by teď byli zmatení, možná i trochu vyděšení. Ale ne Steven Lee. Steven věřil, že jde o technickou záležitost. Kamera měla poruchu nebo byl možná poškozený film. Vyměnil proto zařízení a vyzkoušel jinou značku filmu. Výsledek byl stejný. Pak se Steven rozhodl nainstalovat po domě detektory pohybu a pokusil se přistihnout pachatele těchto žertů při činu. Už za několik dní by je musel znovu odpojit. Alarm se stále spouštěl, i když v okolí nikdo a nic nebylo. Bylo na čase to vystupňovat s úřady.

Stížnost, kterou Steven Lee podal na oddělení šerifa okresu El Paso, se týkala nedovoleného vniknutí na cizí pozemek. Byl přesvědčen, že to dělá nějaký vtipálek, ať už z legrace, nebo za nekalejším účelem. Během následujících dvou let policisté reagovali na více než 40 výjezdů z pozemku Leeových a pokaždé nenašli žádné důkazy o spáchání trestného činu. Nakonec začali Stevena považovat za paranoidního blázna a začali jeho stížnosti ignorovat. Steven si tedy najal soukromého detektiva v naději, že bude mít při dopadení pachatele větší úspěch než policie. Do té doby Steven utratil přes 40 000 dolarů za sledovací zařízení a vyprázdnil svůj spořicí účet, aby zaplatil vyšetřovatele a další výdaje spojené s těmito nechtěnými návštěvami. Zdálo se, že své peníze promrhal. Soukromý detektiv nic nenašel. Steven Lee byl praktický člověk, zarputilý muž, který o sobě s oblibou říkal, že má v sobě stále "trochu buranské tvrdohlavosti". Čtyřiatřicetiletý řidič kamionu byl také oddaný své rodině a udělal by cokoli, aby ji ochránil. Zatím jeho snahy vycházely naprázdno. Možná nastal čas na jiný přístup. Právě proto Steven nakonec souhlasil s návrhem své ženy, aby oslovili producenty seriálu "Sightings", který v devadesátých letech zkoumal nadpřirozené a nevysvětlitelné jevy.

Jedna z mnoha fotografií interiéru nemovitosti se světelným úkazem

Tento telefonát se uskutečnil v roce 1995. V té době už měla rodina za sebou čtyři roky neplechy. Po schválení producenty pořadu dorazil do sídla Leeových štáb, který měl natáčet. V jejich řadách byl i známý senzibil Echo Bodine, který okamžitě prohlásil, že v domě je silná koncentrace duchovní energie. "Pobývá zde nejméně dvacet entit," řekla Bodineová, "a zvláště jedna z nich je mocná a zlomyslná." Představa paranormálních jevů je něco, co lidi ostře rozděluje. Existují opravdoví věřící a odpůrci, stoupenci a skeptici. Ale ani ti nejcyničtější popírači nemohou zpochybnit nevysvětlitelné problémy, které jako by sužovaly tuto konkrétní epizodu "Sightings". Docházelo k mechanickým poruchám, elektromagnetickému rušení, kamery, stativy a osvětlovacím stojany, se bez zjevné příčiny převracely. Vyskytly se také personální problémy. V jednu chvíli během natáčení se člen štábu zhroutil ve stavu zjevné paralýzy a musel být vynesen ven. Jakmile se tam ocitla, začala plakat a nekontrolovatelně se třást. Řekla, že do ní něco "skočilo" a snažilo se "ovládnout" její tělo.

Ve skutečnosti natáčení této první epizody udělalo na tým "Sightings" takový dojem, že se pořad do šesti měsíců vrátil k pokračování. Tentokrát štáb doprovázel jasnovidec Peter James. Stejně jako před ním Echo Bodine i James tvrdil, že v domě cítil silnou psychickou energii, jejíž rozsah nikdy předtím nezažil. Podle Jamese se velká část této energie soustředila na sto let staré zrcadlo v hlavní ložnici. Spekuloval, že by mohlo jít o vír, který spojuje fyzický a duchovní svět. Je snadné se takovému obskurnímu tvrzení vysmát. Když však štáb "Sightings" zkoumal snímky zrcadla, všiml si něčeho mimořádně bizarního. Na fotografiích bylo možné rozeznat přízračné tváře. Peter James měl za svou návštěvu v Leeově domě zaplatit i fyzickou cenu. Krátce po skončení natáčení se jednoho dne probudil a zjistil, že má na čele bolestivou ránu. Návštěva lékaře a dokonce ani CT vyšetření nepřinesly žádné vysvětlení tohoto zranění. Když však médium procházelo snímky pořízené v Leeově domě, odhalilo zvláštní anomálii. Na jedné z fotografií se objevilo něco, co bylo popsáno jako "světelná dýka". Ta míří přímo na Jamesovo čelo, přesně na místo, kde se později vytvořila rána.

Epizoda "Sightings", v níž se objevila nemovitost Lee, byla odvysílána v říjnu 1995 a získala domu jistou neslavnou proslulost. Dokonce i coloradský senátor Charles Duke byl zaujat a v roce 1996 dům navštívil. Duke přijel jako silný skeptik a odjel s mnohem diferencovanějším názorem. "Určitě tam jsou nějaké anomálie, které tam nepatří," řekl v jednom rozhovoru. "Ještě nejsem věřící, ale určitě se tam něco děje. Je tam něco neobvyklého, o tom není pochyb." Na fotografii senátora pořízené během této návštěvy je vidět, jak vedle něj stojí přízračný pes. Podle rodiny Leeových tento pes silně připomíná rodinného mazlíčka, který zemřel o deset let dříve. Dalším skeptikem, který místo navštívil, byl odborník na elektromagnetiku Bill Gibbens. Gibbens přijel s nákladem vybavení, jehož cílem bylo vyvrátit strašení. Odjel jako věřící. "Viděl jsem velkolepá světelná představení, která byla vidět pouhým okem," řekl. "Jedná se o mimořádně aktivní místo a Steve ani jeho žena to nijak nezpůsobují."  Podobné reakce přišly i od dalších skeptiků a vyvracečů, kteří navštívili Leeův dům. Všichni odcházeli zmateni a rozporuplně překvapeni tím, co zažili. Možná by měli hledat odpovědi u místní legendy. Podle šamana kmene Hopi je Černý les "zemí duchů" a Leeův dům se nachází na místě "duhového víru", portálu mezi světem živých a mrtvých.

Mnozí však zůstávají k tomuto a dalším paranormálním vysvětlením skeptičtí. Největším skeptikem je možná překvapivě sám Steven Lee. I tváří v tvář těmto nevysvětlitelným jevům Steven trvá na tom, že existuje přirozené vysvětlení. Je přesvědčen, že se jeho rodina stala terčem útoku nějakého pochybného vládního oddělení, které ji využívá jako pokusné králíky k testování biologických zbraní, psychické války a ovládání mysli. Podle Stevena často spatřil černě oděné muže, kteří se potulovali v lesích před jeho domem. Dokonce zašel tak daleko, že podal stížnost FBI. Ta zatím vyšetřování odmítla s tím, že neexistují důkazy o spáchání federálního trestného činu. Skutečné vysvětlení úkazu v Leeově domě zůstává matoucí záhadou, která se vzpírá vysvětlení. Je to skutečně portál do podsvětí? Je to jakýsi hromosvod pro neklidné duchy? Je rodina Leeových cílem nějakého zlověstného vládního programu? Nikdo neví. V každém případě se na pozemku Leeových stále objevují podivná zjevení, podivná světla, nevysvětlitelné zvuky a pachy. Zůstává horkým místem hlášených paranormálních aktivit.

-pokračování-